Civilization nasıl oynanır?

PC oyunları ve joystick, gamepad gibi oyun araçları üzerine bir forum

Forum Yöneticileri: Tumer, Mert

Civilization nasıl oynanır?

MesajGönderen: Owen » 12 Hzr 2007, 20:32

Merhaba
tutorial ı oynadım ama hala oyunda yapmam gerekenleri tam anlamış değilim
misal, single oyun açtım..neyse şehir kurduk turn atladık scout gitti haritayı keşfetti oyun ne önerirse yapıyorum ama nereye kadar, basit bir asker için bile baya bi turn geçmesi gerekiyor. mesela worker yaptım ama haritanın biryerinde bir yapı ( tarla gibi) yaptıktan sonra o adamı başka yerde kullanabilirmiyim?
bu işin yokmu detaylı bir kılavuzu
Kullanıcı simgesi
Owen

MesajGönderen: ULYSES » 12 Hzr 2007, 21:01

Workerlar tekrar tekrar kullanılabilir. Otomatiğe alıp kendi haline bırakırsanız, ihtiyaca göre gerekli şeyleri yapar. Asker üretmek, yapı inşa etmek ilk başlarda uzun sürer. Şehriniz, şehirleriniz büyüyüp geliştikçe tek turnde bile üretilebilir duruma gelirler. Başlarda mümkün olduğunca yayılıp yeni şehirler inşa etmeye çalışın. Aynı anda turn geçerken birçok şehirde üretim olsun. Mutlaka bolca asker bulundurun her şehirde. Askeri gücü sağladıktan sonra diğer yapılara geçin. İleride çok geliştiğiniz zaman, yeni şehirlere askeri, başka şehirlerden çabucak yapıp gönderedebilirsiniz.
Image
Kullanıcı simgesi
ULYSES

MesajGönderen: Owen » 12 Hzr 2007, 21:14

peki entere basınca çıkan pencere tam olarak ne işe yarıyor
mesela ekmek benzeri yuvarlak içinde işaretler var, onlara basınca sağ tarafta bi sayılar değişiyor, o sayfanın tam olarak önemi nedir
Kullanıcı simgesi
Owen

MesajGönderen: ULYSES » 13 Hzr 2007, 05:01

Onlar üretilen gıdaların ve diğer ürünlerin dağılımını gösterir. Üzerlerine tıkladığınız zaman kapitalizimdeki zengin sınıfı yaratmış olursunuz ve diğer bir gurup aç kalır. Şehrin üzerine tıkladığınızdaysa, bütün bölgelere eşit dağılır. Şehrinizde mutsuzluk hakimse, bir iki bölgenin üretimini azınlık guruba aktarıp zengin olmalarını ve genel mutluluk yüzdesini arttırmalarını sağlayabilirsiniz. Ama çok abartırsanız diğer gurup açlık çekmeye başlayacak ve nüfus düşecektir. Yani denge kurmanız gerekiyor. Tabi bu söylediğim kapitalizime geçtiğinizde geçerli. Oyunun başında despotizm le başladığınız için, şehirde bulundurduğunuz asker gücü oranında mutlu olur halkınız.
Image
Kullanıcı simgesi
ULYSES

MesajGönderen: Mert » 13 Hzr 2007, 08:42

Civilization IV için http://www.civfanatics.com adresinden yazılan makaleleri okumanızı tavsiye ederim. Orada detaylı bilgiler ve değişik stratejiler bulabilirsiniz.

Burada anlatacaklarımız ancak çok temel bilgiler olabilir. Biraz bahsetmek gerekirse oyunun temelinde şehirler kurup bu şehirleri geliştirip, şehirlerde para üretip veya araştırma geliştirip yeni teknolojiler üretip oyunun galibi olmaya çalışmak yatıyor. Tabi oyunu 5 farklı şekilde kazanabiliriz, Diplomatic, military, culture Space race ve bir de adını hatırlayamadığım bir şekilde, belki de 4 tanedir :P :lol:
Mert KANTARCIOĞLU
Kullanıcı simgesi
Mert
Forum Yöneticisi

MesajGönderen: berthanas » 13 Hzr 2007, 13:59

Mert yazmış:Tabi oyunu 5 farklı şekilde kazanabiliriz, Diplomatic, military, culture Space race ve bir de adını hatırlayamadığım bir şekilde, belki de 4 tanedir :P :lol:

sanırım birleşmiş milletler genel sekreterliğine belli bir oy çoğunluğu ile seçilmekti 5.si
pıf!!
Kullanıcı simgesi
berthanas

MesajGönderen: Doom Train » 13 Hzr 2007, 14:13

Culture - Diplomatic - Conquest - Domination - Space Race - Time Victory:). Yani 6 sekilde kazaniliyor oyun.

Biz burda ancak kucuk sorularini yanitlayabiliriz. Oyunu ogrenmek icin CivFanatics teki makalelere ek olarak forumlarida oku surekli. Strateji forumunda bircok adim adim anlatilan oyun var.
Image
Kullanıcı simgesi
Doom Train

MesajGönderen: Owen » 13 Hzr 2007, 20:18

bugün biraz biraz çözmeye çalıştım..total war ile bağlantı kurmaya çalışıyorum ama sanırım pek ortak noktaları yok bu iki oyunun..mesela, burda yaptığım bir "warior" ordu anlamında mı yoksa öylesine bir asker mi? yada okçu...
Kullanıcı simgesi
Owen

MesajGönderen: Mert » 13 Hzr 2007, 21:16

Doom Train yazmış:Culture - Diplomatic - Conquest - Domination - Space Race - Time Victory:). Yani 6 sekilde kazaniliyor oyun.

Biz burda ancak kucuk sorularini yanitlayabiliriz. Oyunu ogrenmek icin CivFanatics teki makalelere ek olarak forumlarida oku surekli. Strateji forumunda bircok adim adim anlatilan oyun var.

Düzelttiğin sağol :wink:

Bu arada warrior aslında bir unite olarak düşünülmeli ve total war ile bağlantı kurmadan oynamanızı tavsiye ederim çünkü her açıdan iki oyun da bambaşka :wink:
Mert KANTARCIOĞLU
Kullanıcı simgesi
Mert
Forum Yöneticisi

Geri dön: PC Oyunları ve Oyun Donanımları

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: Narcissus, SpeCTRuM, Yahoo [Bot] ve 5 konuk