Bilgisayarım kilitleniyor

Bilgisayarınızda yaşadığınız sorunları anlatın ve çözüm arayın! Diğer kullanıcıların deneyimlerinden yararlanın.

Forum Yöneticileri: MilesTeg, Arcolion

Bilgisayarım kilitleniyor

MesajGönderen: aybar » 24 Mar 2006, 16:41

Merhaba,
Bilgisayarımın ne zaman kilitleneceği belli olmuyor. Açılırken, açıldıktan sonra, kullanırken aniden ekran donuyor. Ekran donduğunda dikkati çeken bişey; fanın yavaşlaması ve sonra tekrar normal çalışmaya başlamasıdır. Her kilitlenmede bu şekilde oluyor. İşletim sisteminden olmadığını, windowsu tekrar kurunce anladım. Hatta çift windows kullanıyorum. İkisinde aynısını yapıyor. Sorun kasanın içinde gözüküyor. Bilgisayarcıya götürdüm. Birtakım işlemler yaptı ama, sorun halledilemedi. RAM değiştirildi, BIOS güncellendi, Power değiştirildi...sonuç değişmedi. Bazen bilgisayar açılırken kendiliğinden BIOS'a giriyor ve ekranda gösterdiği sorun CPU ile ilgili. Burada kırmızı yazı ile uyarı veriyor. İngilizce olduğu için tam anlayamadım.

Bilgisayarımın özellikleri aşağıda:

İşletim Sistemi Windows XP Pro

--------[ Anakart ]---------------------------------------------------------

Anakart Özellikleri:
Anakart Kimliği 06/11/2003-SiS651/SIS962/IT8705F-P4S533MX
Anakart Adı Asus P4S533-MX

Veri Yolu (FSB) Özellikleri:
Yol Türü Intel NetBurst
Yol Genişliği 64 Bit
Gerçek Saat 101 MHz (QDR)
Etkin Saat 404 MHz
Band Genişliği 3228 MB/s

Çipset Yolu Özellikleri:
Yol Türü SiS MuTIOL
Yol Genişliği 16 Bit

Anakart Teknik Bilgisi:
CPU Soket/Slot 1 Socket 478
Genişleme Yuvaları 3 PCI, 1 AGP
RAM Yuvaları 2 SDR DIMM, 2 DDR DIMM
Tümleşik Aygıtlar Audio, Video
Fiziksel Boyut Micro ATX
Anakart Ölçüleri 240 mm x 240 mm
Anakart Çipseti SiS651

Anakart Üreticisi:
Firma Adı ASUSTeK Computer Inc.
Ürün Bilgisi http://www.asus.com/products1.aspx?l1=3
BIOS Yüklemesi http://support.asus.com/download/downlo ... uage=en-us
aybar

MesajGönderen: MilesTeg » 24 Mar 2006, 16:45

Merhaba,

Aşağıda verdiğin bilgiler sadece anakarta ait. O yüzden diğer bileşenleri de öğrenmemiz iyi olur. Ekran kartı, ram, sabit disk, güç kaynağı marka ve modelleri. Bunun dışında kasa içinde kullanılan fanlar ve yönleri. İşlemci fanı standart fan değilse marka ve modeli vs.

Bu tür kilitklenmelerin bir çok nedeni olabilir o yüzden fikir yürütmek gerekli ve bu saydığım bilgilere ihtiyaç var.

Sistem, görüntü kartı ve işlemci sıcaklıklarını görebileceğin bir program kullanıyor musun? Sorun sıcaklık artışından olabilir.
Sokma akıl kırk adım gider - Anonim.
"direkt olarak" yerine "doğrudan"
Rabbime sordum, "akıllı ol" dedi!
Kullanıcı simgesi
MilesTeg
Forum Yöneticisi

MesajGönderen: aybar » 24 Mar 2006, 17:26

"EVEREST Ultimate Edition" programı ile elde ettiğim özet bilgiler aşağıda:

--------[ EVEREST Ultimate Edition 2005 (c) 2003-2005 Lavalys, Inc.]---

İşletim Sistemi: Windows XP Pro
Tarih: 2006-03-24
Saat: 16:59

--------[ Özet ]-----------------------------------------

Bilgisayar:
Bilgisayar Türü: ACPI Tek işlemcili Bilgisayar
İşletim Sistemi: Microsoft Windows XP Professional
OS Servis Paketi: Service Pack 2
Internet Explorer: 6.0.2900.2180 (IE 6.0 SP2)
DirectX: 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)

Anakart:
CPU Türü: Intel Pentium 4, 1715 MHz (17 x 101)
Anakart Adı: Asus P4S533-MX (3 PCI, 1 AGP, 2 SDR DIMM, 2 DDR DIMM, Audio, Video)
Anakart Çipseti: SiS 651
Sistem Belleği: 224 MB (PC2100 DDR SDRAM)
BIOS Türü: Award Modular (06/11/03)
İletişim (COM ve LPT): İletişim Bağlantı Noktası (COM1)
İletişim (COM ve LPT): ECP Yazıcı Bağlantı Noktası (LPT1)

Görüntü Birimi:
Görüntü Bağdaştırıcısı: SiS 650_651_M650_M652_740 (32 MB)
3D-Hızlandırıcı: SiS 315 Integrated
Monitör: Samsung SyncMaster 703(M)s/750(M)s/753(M)s/MagicSyncMaster CM173A(M) [17" CRT] (HMCW303477)

Çokluortam:
Ses Bağdaştırıcı: SiS 7012 Audio Device

Depolama :
IDE denetleyici: SiS PCI IDE Denetleyicisi
Floppy Sürücüsü: Disket sürücüsü
Disk Sürücüsü: ST340014A (40 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100)
SMART Sabit Disk Durumu: OK

Bölümler:
C: (FAT32): 16997 MB (8571 MB boş)
D: (FAT32): 21145 MB (4489 MB boş)
Toplam Boyut: 37.2 GB (12.8 GB boş)

Giriş:
Klavye: Standard 101/102 Tuşlu ya da Microsoft Natural PS/2 Klavye
Fare: PS/2 Uyumlu Fare

Ağ Bağdaştırıcısı: SiS 900-Based PCI Fast Ethernet Bağdaştırıcısı
Modem: SoftV92 Data Fax Modem

Çevre Birimleri:
Yazıcı: Microsoft Office Document Image Writer
Yazıcı: SnagIt 8
USB1 denetleyici: SiS 7001 PCI-USB Open Host Controller
USB1 denetleyici: SiS 7001 PCI-USB Open Host Controller
USB2 denetleyici: SiS 7002 USB 2.0 Enhanced Host Controller
USB-Aygıt: PC Camera

DMI:
DMI BIOS Sağlayıcısı: Award Software, Inc.
DMI BIOS Sürümü: ASUS P4S533-MX ACPI BIOS Revision 1006
DMI Sistem Üreticisi: System Manufacturer
DMI Sistem Ürün Adı: System Name
DMI Sistem Sürümü: System Version
DMI Sistem Seri Numarası: SYS-1234567890
DMI Anakart Üreticisi: ASUSTeK Computer INC.
DMI Anakart Ürün Adı: P4S533MX
DMI Anakart Sürümü: REV 1.xx
DMI Anakart Seri Numarası: xxxxxxxxxxx
DMI Kasa Üretiçisi: Chassis Manufacture
DMI Kasa Sürümü: Chassis Version
DMI Kasa Seri Numarası: Chassis Serial Number
DMI Kasa Fiyat Etiketi: Asset-1234567890
DMI Kasa Türü: Tower
DMI Toplam / Boş Bellek Yuvaları: 2 / 1

--------[ Algılayıcı ]--------------------------

Algılayıcı Özellikleri:
Algılayıcı Türü: ITE IT8705F (ISA 290h)
Anakart Adı: Asus P4S533-MX / P4S533-X

Sıcaklıklar:
CPU: 17 °C (63 °F)
Seagate ST340014A: 43 °C (109 °F)

Soğutucu Fanlar:
CPU: 3013 RPM

Voltaj Değerleri:
CPU Çekirdek: 1.79 V
+3.3 V: 3.09 V
+5 V: 5.00 V
VBAT Akü: 3.26 V
Debug Info F: E0 FF FF
Debug Info T: 17 127 127
Debug Info V: 70 66 C1 BA 00 00 00 (01)

-- güç kaynağı yok..
aybar

MesajGönderen: MilesTeg » 24 Mar 2006, 18:05

Aşağıdaki adresten anakartın sürücülerini indirip kurar mısın? Bir ihtimal eski sürücüler sorun çıkartıyor olabilir.

http://www.opendrivers.com/freedownload ... nload.html

Direct Download altındaki bağlantılardan "in Opendrivers.com" ile bitenlerden herhangi birine tıklayarak indirebilirsin gerekli dosyaları. İlk üç bağlantı çalışmıyor, denedim.

Sis yongaları diğerlerine göre daha sorunludur malesef. Bir ihtimal sürücü güncellemeyle çözebiliriz.
Kullanıcı simgesi
MilesTeg
Forum Yöneticisi

MesajGönderen: aybar » 24 Mar 2006, 20:02

Sayın MilesTeg, anakartın sürücülerini indirip kurdum, maalesef olmadı. Kurulumu bitirip bilgisayarı yeniden başlattım. Tam 4 kez kilitlendi. İkisi tam da scandisk yaparken. Zaten kilitlenme olayı başladıktan sonra scandisklerin haddi-hesabı yok. Bu gidişle harddisk de göçecek.
Tekrar ifade etmem gerekirse; kilitlenme sırasında dikkatimi çeken, fanın yavaşlaması... Acaba elektriksel bir durum mu var. Gerçi başka bir bilgisayar kasası getirip onu denedim, kilitlenme olmadı.
Arkadaşlar bilgisayarcı da derdime çare olamadı. Valla bilgisayar da ben de kilitlenmiş durumdayız. Bu mesajı yazarken bile her an bilg. kilitlenebilir. Ne yapacağımı bilemiyorum.
aybar

MesajGönderen: exeter » 24 Mar 2006, 20:41

Bu durum 2 sekilde basima geldi . birincisi hdd arizasinda ikincisi anakart arizasinda. ikisinide degistirmedigine eminim. kilitlenme sirasinda acaip sesler geliyorsa hdd sesler gelmiyorsa anakartinda sorun vardir. bunlari degistir bence
Sistem 1= P4 2.8 800 , MSI i865PE + 1GB DDR 400 + Winfast 350XT TDH 500Gb Seagate ... (terabyte is nothing)
Sistem 2= P4 2.0@3.0(20x150) , Abit TH7-II Raid , 1gb RD-ram , Asus 9520 128mb 64bit
RD-ram ile oc itina ile anlatilir :)
exeter

MesajGönderen: MilesTeg » 25 Mar 2006, 09:25

Daha önce güç kaynağını(PSU, UPS değil) değiştirip denediğini söylemiştin teknik servisin. Bir ihtimal ellerindeki güç kaynağı da sorunlu olabilir. Az bir ihtimal gerçi ikisinin birden arızalı olması. Yine de eğer imkan varsa başka bir güç kaynağıyla denemeni öneririm.

Faın yavaşlaması sistemin kilitlenmeden hemen önce mi oluyor yoksa kilitlendiği anda mı? Eğer fan maksimum devirde dönüyorsa ve ısı alıcılı ise zaten yüksek sıcaklık sözkonusudur. Kilitenmeleri fazla ısınan parçalar da yapar. Sistem
İşlemci ve görüntü kartı sıcaklıklarını görebiliyorsan söyleyebilir misin? Yanlış montaj edilmiş veya yanlış termal macun uygulanmış bir işlemci fanı kısa sürelerde ısınır ve kilitlenmeleri sebep verir. Sıcaklık bilgilerini söyleyebilirsen bu ihtimali de değerlendirmiş oluruz.
Kullanıcı simgesi
MilesTeg
Forum Yöneticisi

MesajGönderen: rasmussen2 » 25 Mar 2006, 23:07

benim bilgisayarda oluyordu... bir turlu cozememistik kilitlenmeleri... sonradan fandan oldugu ortaya cikmisti... ya fanin bozuktur ya da fanin baglantisi...

Belki oyle degildir ama dene....

(normalde sen calisirken fan sesini duyuyor musun, kesilmis olabilir mi?... sadece tahmin...)
rasmussen2

MesajGönderen: aga61 » 25 Mar 2006, 23:36

başka bi hdd ile sistemini deneyebilirmisin ?

bence sorun hdd kaynaklı :wink:
Image
Kullanıcı simgesi
aga61

MesajGönderen: Neyzen » 26 Mar 2006, 12:26

bana mantıklı gelen çözüm uzay montaj yapmanız...

böylece kilitlenmeler esnasında donanımları izlemeniz daha rahat olur...bu arada ekran kartınız ve fanı ne durumda...bunu belirtmemişsiniz...yoksa onboard bir ekran kartımı var ama bu tip kilitlenmeler ekran kartı fanının çalışmaması ve kartın aşırı ısınmasından da olabilir...PSU da şüpheliler arasında...
Her Ne Olursan Ol Ama Sonuçta Mutlaka "ADAM" Ol...
Kullanıcı simgesi
Neyzen

MesajGönderen: aybar » 26 Mar 2006, 13:17

Kilitlenme sırasında, emin değilim ama hdd den galiba zayıf bir klik sesi geliyor. Başka bir hdd ve fan ile de en kısa zamanda deneyeceğim.

Fanın yavaşlaması ise kilitlenmeden sonra oluyor. Fan ile ilgili daha önce hiçbir sorun yaşamadım.

Üç ay kadar önce powerı değiştirmiştim. Bir hafta öncesine kadar bir sorun yaşamadım. Kabloların montajı ile ilgili olsaydı bu aradaki sürede de sorun olabilabilirdi diye düşünüyorum.

Sıcaklık değerleri aşağıda:
"EVEREST Ultimate Edition" programı ile elde ettiğim sıcaklık değerleri;

--------[ Algılayıcı ]---------------

Algılayıcı Özellikleri:
Algılayıcı Türü: ITE IT8705F (ISA 290h)
Anakart Adı: Asus P4S533-MX / P4S533-X

Sıcaklıklar:
CPU: 16 °C (61 °F)
Seagate ST340014A: 42 °C (108 °F)

Soğutucu Fanlar:
CPU: 2961 RPM

Voltaj Değerleri:
CPU Çekirdek: 1.79 V
+3.3 V: 3.09 V
+5 V: 4.95 V
VBAT Akü: 3.26 V
Debug Info F: E4 FF FF
Debug Info T: 16 127 127
Debug Info V: 70 66 C1 B8 00 00 00 (01)

Birde kilitlenme sonrasında bilgisayarı başlattığımda bazen kendiliğinden BIOS'a giriyor ve Advanced menü başlığı altında CPU Speed'i işaret eden aşağıdaki uyarıyı alıyorum. İngilizce olduğu için ne demek istediğini anlayamadım. Bilen arkadaşlar tercüme ederse ve ne demek istediğini anlayabilirsek iyi olacak... Kırmızı renkli yazı ile verilen uyarı şöyle:

"Since you use a new CPU or reinstall your CPU, the system boots up at the CPU bus frequency of 66MHz to make sure the system can enter setup menu. Now, you can adjust the CPU speed as you wish. If the speed is adjusted too high, the system may hang. Please turnn off the system and then restart to set the CPU speed."
aybar

MesajGönderen: erdincce » 26 Mar 2006, 13:33

Benim şirkette kullandığım anakartın aynısı sorunsuz çalıştığı dönemde bile performans yerlerde sürünüyo altı üstü ofis programları kullanıyoruz. en fazla bazen dosya sıkıştırma vs. yaptığımda bu süre evdeki bilgisyarımdan en az iki kak uzun sürüyor. hdd im 7200 rpm seagate olmasına rağmen görev yöneticisinde skıştırma esnasında işlemci kullanımı %20-40 arasında değişiyor yani sistem dar boğaz oluşturuyor sözüm ona 533 mhs bus hızı varmış benden sana nacizane tavsiye bu anartı en kısa sürede değiştir. soket 478 için ikinci el kartları 40-50 ytl e bulabilirsin son olarak herkes sis çipsetli kartlardan uzak dursun.
erdincce

MesajGönderen: exeter » 26 Mar 2006, 14:03

Sanirim islemcini anakartin tam taniyamamis. 66mhz de calistiriyor olarak gorunuyor. ki 16 derece benim islemcilerde anca su sogutma yada ona benzer sogutmalarda gorebilecegim bir deger olarak biliyorum. islemcinin frekans ayarlarini duzeltip oyle dene bence sanirim asil sorunun kaynagi o. senin islemci neydi

İngilizce yazan yerdede bunu soyluyor. islemcini tam olarak ayarlayamadigini elle girmen gerektigini sana belirtiyor
Sistem 1= P4 2.8 800 , MSI i865PE + 1GB DDR 400 + Winfast 350XT TDH 500Gb Seagate ... (terabyte is nothing)
Sistem 2= P4 2.0@3.0(20x150) , Abit TH7-II Raid , 1gb RD-ram , Asus 9520 128mb 64bit
exeter

MesajGönderen: aybar » 26 Mar 2006, 14:43

İşlemci ile ilgili çeşitli frekans ayarları denedim ama olmadı. BIOS pilini çıkarıp taktım, hatta pili değiştirdim acaba ayarlar sıfırlanırsa bişeyler olur mu diye... o da çare olmadı. Anarkart ile işlemciyi hiç değiştirmedim. Yaklaşık üç yıldan (aldığımdan) beri kullanıyorum. İlk defa böyle bir sorun ile karşılaştım.

Birde şöyle bişey duydum. Anakartı şoklayıp fabrika ayarlarına döndürülebiliyormuş. Buradaki amaç da, var olan işlemciyi yeni bir işlemci gibi algılatabilmek. Bu işlem basit bişey mi... yapılabilirliği nedir. Tehlikeli midir. Doğruluğu var mı?

---Bilgisayarımın özellikleri ve sıcaklık değerleri ile ilgili bilgiler önceki mesajlarımda mevcuttur.
aybar

MesajGönderen: exeter » 26 Mar 2006, 15:31

pili sokup taktiginizda buyuk ihtimal ayarlar sifirlanmistir. soklama falan gerekli degil. siz sadece islemcinizin ayarlarini 17x100 e getirin orada dursun. hdd nizde sorun oldugunda hala israrciyim haberiniz olsun baska bir yerde scandisk yaptirmayi deneyin
exeter

Sonraki sayfa

Geri dön: Bilgisayar Sorunları ve Çözümleri

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: Üye yok ve 4 konuk