Uydunet Modem ile Kablosuz Internet Paylaşımı

Internet bağlantınızda sorun mu var? ADSL yada Kablo Internet almayı mı düşünüyorsunuz? Web sitenizi koyacak alan mı arıyorsunuz? Bütün bu konuların yeri işte burası...

Forum Yöneticileri: DolmaX, Mr.Crunch, kHanTW

Uydunet Modem ile Kablosuz Internet Paylaşımı

MesajGönderen: Najaz » 13 Ekm 2009, 20:06

Merhaba,

Geçen hafta TTNET'in ADSL aboneliğimle ilgili bana yaşattığı ufak çaplı cinnet nedeniyle ADSL aboneliğimi iptal ettirip, Uydunet'in 4x4 adlı kampanyasından yararlanmak için başvurdum. Bugün kurulum için geldiler, internet bağlantısı için Scientific Atlanta EPC2203 model bir kablolu modem getirmişler. Üzerinde tek bir ethernet girişi olan bir cihaz.

Her neyse, modemi bağladık ve sorunsuz bir şekilde internete çıktık. Ancak ben, evde masaüstü bilgisayarın yanı sıra iki tane de dizüstü olduğu için, ADSL ile birlikte kullandığım US Robotics 9106 kablosuz modemin de yardımıyla, kabloneti kablosuz olarak paylaştırmak istedim. Ancak başarılı olamadım (daha doğrusu, kısmen başarılı oldum); şöyle ki:

1.) Öncelikle, SA EPC2203 kablo modemin arayüzüne erişemiyorum. 192.168.100.1 no'lu IP'ye bağlandığımda, "This feature is not enabled" şeklinde bir hata mesajı alıyorum. Yani modemin kullanıcı arayüzüne ulaşılması bir şekilde kısıtlanmış. Böyle olunca ne DNS ayarlarını değiştirebiliyorum, ne de DHCP ayarlarını. Bu arada, modemin üzerinde bir DHCP sunucusu olup olmadığı konusunda da şüphelerim var; internette çoğu yerde modemin bu özelliği olduğu söylenmiş ancak bu konuda kesin bir bilgiye ulaşamadım.

http://192.168.100.1/_aslvl.asp sayfasına girdiğimde, modemin arayüzüne getirilen kısıtlamayı kaldırmaya yarayan bir kullanıcı adı - şifre girişi yapılabiliyor. Ancak internetteki forumlarda yer alan "admin - W2402" ikilisi, bendeki modemde işe yaramıyor. Yardıma ihtiyaç duyduğum ilk konu bu; 1.1.2 revizyon numarasına sahip Scientific Atlanta EPC2203 model kablonet modemin kullanıcı arayüzüne hangi şifreyi kullanarak erişebilirim?

2.) USR 9106 kablosuz modemin üzerindeki DHCP sunucuyu iptal ederek ve modemin LAN IP'sini 192.168.100.10 olarak belirleyerek, kablonet modemden çıkan ethernet kablosunu ADSL modemin 4 ethernet girişinden birincisine taktım. Masaüstü bilgisayarımı da ethernet kablosuyla, ADSL modemin ikinci ethernet girişinden bağladım. Şu durumda, masaüstü bilgisayarım ve sadece 1 tane dizüstü bilgisayar (kablosuz bağlantıyla) internete çıkabiliyor. Diğer dizüstü bilgisayarımla kablosuz ağa bağlanmak istediğimde kısıtlı bağlantı uyarısı alıyorum ve dizüstü bilgisayar IP almıyor. Yani ADSL modemin kablosuz ağı sadece bir bilgisayara IP atayabiliyor.

Bilgisayarlara IP atama işlemi, SA EPC2203 kablonet modemin üzerinde olduğunu varsaydığım DHCP sunucu tarafından yapılıyor sanıyorum. Ancak neden kablosuz ağ ile bağlanan sadece bir bilgisayara IP atandığını anlamadım. Bunun üstesinden gelmenin bir yolu var mıdır?

Ben ilk başta şöyle düşünmüştüm: USR 9106 ile bir kablosuz ağ oluştururum; bu ağdaki cihazlara IP ataması 9106'nın kendi DHCP sunucusu tarafından yapılır. Daha sonra varsayılan bir ağ geçidi belirlerim; veya bir statik route atarım ve kablosuz ağdaki tüm cihazları bu route'a yönlendiririm. Ancak bir türlü bu işi beceremedim =) Böyle bir yapıyı kurma konusunda deneyimi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Görüş ve önerilerini paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar
"Ülkemi terketmeyeceğim. Eğer gidersem, ülkemde demokrasi için mücadele eden insanları yalnız bırakmış, onlara ihanet etmiş olurum." Hrant Dink
Kullanıcı simgesi
Najaz
DHW Yazar Ekibi

Ynt: Uydunet Modem ile Kablosuz Internet Paylaşımı

MesajGönderen: tekirdg » 13 Ekm 2009, 22:07

Adsl modemdeki DHCP server kapamak gerekiyor ki Kablo Modemden alsın. 192.168.100.10 girilmesine rağmen bağlanmaması donanımla ilgili bi kısıtlamadır belki, şurda o kablo modemle ilgili o tarz bi sorun için yazmışlar sanırım... http://forum.donanimhaber.com/m_1681736 ... ey_/tm.htm
tekirdg

MesajGönderen: MaverocK » 14 Ekm 2009, 03:11

Uydunette şöyle bir durum var bir arkadaşıma uzaktan destek verirken cinnet geçirmiş ve öğrenmiştim.Uydunette adslde olduğu gibi ip adresleme yapılmıyor.Adslde gerçek ipyi modeminiz alır c klas ipye natlar ama uydu net hem modeme hemde modeme bağlanan ilk cihaza gerçek ip veriyor.Ve verdikleri toplam ip adresi 2 o yüzden diğer bağladığınız cihazlar sınırlı bağlantı hatası veriyor.Bunun nedeni ise sanırım size wireless bi modem kakalamaya çalışıyor olmaları çünkü modemin menüsüne girip baktığınızda mevcut modemin dhcp'sinin kapatıldığını görüyorsunuz.Benim arkadaşa kesinlikle müşteri hizmetleri yardımcı olmamıştı ve inatla sadece bir bilgisayar bağlayabileceği konusunda direttiler.Nasıl olduysa modemin şifresini verdi bir tane insan evladı da ayarları girip kendimiz düzelttik ama modemdeki ayarları görene kadar çıldıracaktım niye olmuyor diye.

Sizinde öncelikle yapmanız gereken ne yapıp edip modem şifrenizi öğrenmeniz,sonrasında zaten herşey yoluna girecek ve mantık doğrultusunda yaptığınız tüm ayarlar çalışacak,dediğim gibi şuandaki tüm sıkıntınız 2 adet gerçek ip alıyor olmanızdan kaynaklanıyor.
Bana akıl değil data ver!
Kullanıcı simgesi
MaverocK

MesajGönderen: DolmaX » 14 Ekm 2009, 08:28

Kablo modem iki şekilde hareket eder;
1. WAN IP'sini ilk bağlanan cihaza verir,
2. NAT üzerinden bir adet IP adresi türetir ve bunu sadece bağlı olan ilk bilgisayara verir.

Genel olarak piyasada bulunan hiç bir kablo modemde router/gateway kabiliyetleri olmaz. Bu sebeple araya bir gateway/router eklemeniz gerekir. Modeminizde DHCP veya DNS ayarı yapamıyor olmanız önemli bir sorun değil. Siz modemle bilgisayarlar arasına bu kabiliyetleri sergileyen bir cihaz koyarsınız. ADSL modemleri LAN arayüzünde gateway gibi çalıştırılabilen çok az cihaz var. USR 9106 bu kabiliyete sahip mi bilemiyorum. Böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyduğumda o iş için tasarlanmış cihaz satın almayı tercih ederim. ADSL modemin WAN arayüzü telefon bağlantısıdır.

Gateway/Router gibi cihazlarda işleyiş şöyledir;
- cihazın bir WAN ve bir LAN arayüzü olur
- WAN'dan LAN'a doğru NAT ve DHCP servislerini çalıştırır
- LAN arayüzünde DHCP üzerinden IP alan cihazlar, NAT ile WAN istikametinde haberleşebilir

Bu cihazı denedim ve memnun kaldım
Netgear wireless router (4 port switch'li)
Bu da alternatif bir ürün, ancak wireless performansını bilmiyorum. Adında geçen "booster/turbo/hoplarım zıplarım" geyiği hemen hemen her üründe var.
Linksys wireless router (4 port switch'li)
Bu meretin zeytinyağlısı güzel olur!
Ümit Usta -1996 Mart
Kullanıcı simgesi
DolmaX
DarkHardware

MesajGönderen: Amras » 14 Ekm 2009, 09:21

Ben de evimde kablo modem için TP-Link 642G kullanıyorum. Çok memnunum. Hem fiyatı iyi hem de güzel bir alet.
Kullanıcı simgesi
Amras

MesajGönderen: allreadydead » 14 Ekm 2009, 09:22

biz de evde kablo net ve wireless dağıtıcı kullanıyoruz. modemimiz eski netmaster modemlerden ve 192.168.100.1 li ip veriyor, dağıtıcımız linksys'in ufak kablosuz dağıtıcılarından. 2 ayrı network olması kesinlikle sorun çıkarmıyor. modem dış ip olarak 94lü IP alıyor ve içeri ye 192.168.100.x li IPyi veriyor. linksys ise 192.168.1.x li IP dağıtıyor.
Fakat şöyle bir farkımız var; Linksys'in üzerinde dağıtıcı olduğudan ayrı bir giriş var (hepsiburadanın resimlerinde gözüküyor. mavi giriş). Bu giriş ana hat girişi olarak geçiyor ve burdan bir nevi köprüleme yapıyor. Böylece tek bir merkezden hem kablosuz hem kablolu dağıtımı sağlayabiliyoruz.

Aynı işi ADSL modemle yapmak tabiiki mümkün. Fakat gelen hattı köprülemen gerekecek gibi duruyor. ADSL'in 1. portuna modemden gelen hattı bağlayıp, buraya sanal ağ tanımlayıp, Wireless ve diğer ethernet portlarına köprüledikten sonra, modemin DHCP'sini açıp 192.168.1.x gibi bir IP dağıtmasını sağlarsan sorunu aşabiliyor olman lazım. Bu kadar şeyi denemeden önce tavsiyem statik IP vererek (100.10, 100.11 gibi), kablolu ve/veya kablosuzdan internete çıkmayı denemek.

Tek çıkışa izin verme konusundaysa, muhtemelen kablo modemin üzerinde DHCP yok, zaten tek porta sahip bir üründe gerekte yok. Statik olarak bağlanan cihaza tek bir IP adresi atıyor olabilir.
Image
There is something to be learned from a rainstorm. When meeting with a sudden shower, you try not to get wet and run quickly along the road. But doing such things as passing under the eaves of houses, you still get wet. When you are resolved from the beginning, you will not be perplexed, though you will still get the same soaking. This understanding extends to everything.
Kullanıcı simgesi
allreadydead

MesajGönderen: Punish » 14 Ekm 2009, 15:37

Bence bana önerdiğin router' ı alman hem daha kolay hem daha kullanışlı olur Najaz. Hiç sıkıntı çekmedim vallahi aldım alalı. :)

Ekleme:

Bu arada eğer her makinaya ayrı bir WAN ip' si veriyorsa doğrudur, 2' den fazla makina bağlanamaz. Uydunet tek modem üzerinden en fazla 2 tane WAN çıkışına izin veriyor çünkü. Switch kullanırken en büyük sıkıntım bu idi.
Intel i5-760 @ 3.4GHZ 1.216V | Asus P7P55D-E | 2x2GB G.Skill 2133MHz F3-17000CL8 & 2x4GB G.Skill 1600Mhz F3-12800CL7 (1600Mhz 9-9-9-28) | 2GB Zotac GTX670 | 1TB Samsung HD103SJ & HD103UJ / 1 TB Seagate SV35 / 3 TB Seagate Barracuda | 21.5" Samsung BX2231 | Creative Inspire T6160 | OCZ Fatality 750W | Logitech G500s Mouse | Microsoft Comfort Curve Keyboard 3000
Kullanıcı simgesi
Punish

MesajGönderen: Najaz » 14 Ekm 2009, 17:17

Punish yazmış:Bence bana önerdiğin router' ı alman hem daha kolay hem daha kullanışlı olur Najaz. Hiç sıkıntı çekmedim vallahi aldım alalı. :)

Ekleme:

Aynen dediğin gibi yaptım bugün Onur =) Gittim Vatan'dan Linksys WRT54GC model kablosuz router'ını aldım (67 TL; Bonus'a 10 taksit yapıyorlar). Şu anda iki dizüstü bilgisayar kablosuz, bir masaüstü bilgisayar da kablolu olarak sorunsuz bir şekilde bağlı internet'e. Kablosuz sinyalin kapsama alanı da tatmin edici seviyede; üç odalı bir evde evin her noktasında "çok iyi" sinyal seviyesi gösteriyor Windows.

Bendeki ADSL modemle cebelleşmeme hiç gerek yokmuş; harcadığım vakte acıdım doğrusu =)

Bu konu altında görüş ve önerilerini paylaşan herkese bir kez daha teşekkür ederim.

Saygılar
"Ülkemi terketmeyeceğim. Eğer gidersem, ülkemde demokrasi için mücadele eden insanları yalnız bırakmış, onlara ihanet etmiş olurum." Hrant Dink
Kullanıcı simgesi
Najaz
DHW Yazar Ekibi

MesajGönderen: mfeyzifar » 16 Ekm 2009, 19:10

sanirsam sorununuz cozulmus, sorun olmazsa ayni baslikta soru sormak istiyorum

bir ihtimal uydunet'e gececegim, elimde airties rt-110 adsl modem var (4 ethernet portu var sadece)

simdi uydunet'e gectigimde elimde 1 ethernet 1 usb modem olacak

evde 2pc var ve usb kullanmak istemiyorum (ayrica kimi zaman laptop baglantisi da yapiliyor, kablolu tabi ki)

yani herhangi marka bir kablo modem'den ethernet cikisini pc'ye degil de airties adsl modeme takarak onun uzerinden tekrar 2-3 ethernet cikisi saglamam mumkun mu?

airties'in web yonetim panelinde dhcp menusu var
Ministry of Transport, Maritime Affairs and Communications / Directorate General of Infrastructure Investments | 2010 -
---
METU Dept. of Geological Engineering | 2003-2009 |
METU Dept. of Earthquake Studies / Active Tectonics | 2009-2012 |
METU Dept. of Industrial Engineering / Engineering Management | 2012-2013 |
---
Kullanıcı simgesi
mfeyzifar

MesajGönderen: Najaz » 16 Ekm 2009, 19:23

Merhaba,

Hocam bence hiç modeminize taklalar attırmakla uğraşmayın; ben denedim sonuç hüsran oldu =)

ADSL modemin internet bağlantısını dağıtabilmesi için, bağlantının cihazın WAN girişinden yapılması gerektiğini DolmaX yukarıdaki mesajında açıklamıştı zaten. ADSL modemlerde WAN girişi telefon hattı; bu yüzden cihaz üzerindeki 4 ethernet girişinin birini WAN girişi olarak kullanmak mümkün değil (sizdeki cihazda bunu sağlayan bir özellik var mı bilmiyorum ama pek de sanmıyorum açıkçası).

Benim satın aldığım, bu başlık altında da birçok arkadaşın kullandığını söylediği Linksys WRT54GC kablosuz router cihazından edinebilirsiniz. DolmaX mesajında birkaç alternatif marka da yazmış, onlar da düşünülebilir ama ben Linksys'nin cihazından son derece memnunum; fiyatını da göz önünde bulundurarak rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir cihaz. Hem dizüstü bilgisayarınızı da kablosuz bağlarsınız internete.

Saygılar
Kullanıcı simgesi
Najaz
DHW Yazar Ekibi

MesajGönderen: DolmaX » 16 Ekm 2009, 21:52

Bazı ADSL modemlerde static routing tablolarını kurcalayarak switch üzerinde sanal NAT çalıştırmak mümkün olabiliyor. Ancak bu switch'in her portunun ayrı ayrı adreslenebildiği şart için geçerlidir. Dolayısıyla google'da aratıp, elinizde bu tip bir modem olup olmadığını doğrulamaya çalışın. Ancak $45-$50'a satılan bir cihaz ihtiyaç duyacağınız tüm kabiliyetleri sağlayacaktır. 60TL'ye 2 yıl da garanti almış oluyorsunuz.
Bu meretin zeytinyağlısı güzel olur!
Ümit Usta -1996 Mart
Kullanıcı simgesi
DolmaX
DarkHardware

MesajGönderen: Chandos » 16 Ekm 2009, 22:41

.
En son Chandos tarafından 17 Ekm 2009, 02:11 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değişiklik yapıldı.
Phenom II 955 @ Noctua NH-U12P, Gigabyte 890FXA-UD5, Sapphire HD 7790 Dual-X OC Edition, Kinsgton HyperX 8 Gb DDR3 1600Mhz, Intel X25-M G2 80 GB, Samsung HD502HJ 500 GB, WD Caviar Green 1TB, Corsair CX600M, Lian Li PC-P50 Armorsuit, Dell 2314H, Creative X-fi Xtreme Gamer, Creative GigaWorks T20
*
ASUS K53TA-SX051R (Llano) : A6-3400M @ 1,4-2,3 Ghz, Radeon HD6720G2 1 Gb, Intel 320 Series G3 80 GB SSD, Kingston 8 Gb DDR3 1333Mhz
*
the Owl of Minerva first takes flight with twilight closing in...
Kullanıcı simgesi
Chandos

MesajGönderen: mfeyzifar » 17 Ekm 2009, 01:19

Najaz yazmış:Merhaba,

Hocam bence hiç modeminize taklalar attırmakla uğraşmayın; ben denedim sonuç hüsran oldu =)

1. benim modem arayuzu bu, :D

Image

2. bi de bole bisi buldum internette

Image
Ministry of Transport, Maritime Affairs and Communications / Directorate General of Infrastructure Investments | 2010 -
---
---
Kullanıcı simgesi
mfeyzifar

MesajGönderen: Najaz » 17 Ekm 2009, 01:24

Merhaba,

İkinci grafikteki yönergeleri aynen uyguladım ben de; ancak aynı anda sadece 2 bilgisayar ağa dahil olabildi (biri kablolu, biri kablosuz olarak). Üçüncü bir cihaz ağa dahil olmak istediğinde IP almıyordu =)

Saygılar
Kullanıcı simgesi
Najaz
DHW Yazar Ekibi

MesajGönderen: mfeyzifar » 17 Ekm 2009, 01:32

hmm, su an iki bilgisayar var, ikisi de ethernetten baglaniyor

3. bilgisayar oldugunda da zaten laptop da olsa masaustu de olsa kablolu olmak zorunda, evde kablosuz modem yok, ihtiyac da yok

acikcasi elimde adsl modem var ve bi ihtimal de olsa kullanabilmek istiyorum, masraf olsun istemiyorum, mevcut durumda kablosuz baglantiya ihtiyac olmayacak

2 bilgisayar baglansin sorunsuzca bana yeter :D
---
---
Kullanıcı simgesi
mfeyzifar

Sonraki sayfa

Geri dön: Internet, ADSL, Kablo Modem, Dial-up ve benzer konular

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: Üye yok ve 6 konuk