Router'ın bir çıkışına router bağlamak istiyorum

Internet bağlantınızda sorun mu var? ADSL yada Kablo Internet almayı mı düşünüyorsunuz? Web sitenizi koyacak alan mı arıyorsunuz? Bütün bu konuların yeri işte burası...

Forum Yöneticileri: DolmaX, Mr.Crunch, kHanTW

Router'ın bir çıkışına router bağlamak istiyorum

MesajGönderen: Alper Zengintaş » 12 Tem 2009, 17:58

Evde 4 port ethernet çıkışlı bir wireless modem var. Aynı zamanda router. Bu modem'in bir çıkışına başka bir wireless router bağlamak istiyorum. Böyle birşey mümkün mü? Wireless access point bağlamak daha mantıklı ancak şu anda elimde Linksys'in wireless router'ı var.

Modem 192.168.1.x ip bloğunda DHCP yapıyor ve 255.255.255.0 subnet'ini kullanıyor. Tahmin ettiğim kadarıyla ikinci router, modemden o ip bloğunda bir ip alacak. Hatta ona sabit bir ip vermek gerekecek ve farklı(mesela 10.0.0.x) bir ip bloğundanda da DHCP yapacak. Ancak aynı subnet'te mi olması gerek farklı subnet'te mi olması gerek bilmiyorum.

Böyle birşeyi daha önce denemiş olan var mı? Teknik olarak mümkündür herhalde.
Kullanıcı simgesi
Alper Zengintaş

Ynt: Router'ın bir çıkışına router bağlamak istiyorum

MesajGönderen: PiSi » 12 Tem 2009, 20:13

Zyxel wireless adsl modem ile netgear wireless router kullanıyorum, router modeme ağ kablosu ile bağlı. Modem 192.168.1.32 den itibaren ip veriyor, router da sanırım 33 veya 34 te. Router ın arayüzü 192.168.0.1 ve bağlı cihazlara da 192.168.0.2 den itibaren ip veriyor.
Bu sistem gayet güzel işler durumda.

Sadece şöyle ufak bir problemim var. Router a bağlı iken hem modemin hem de router ın arayüzüne girebiliyorum. Ancak modeme bağlanınca router ın arayüzüne ulaşamıyorum. Gerçi ikisinin de sinyalini aldığımdan çok da problem değil benim için. Ama bunun da bir çözümü olduğunu düşünüyorum. Bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim :mrgreen:

Not: Bu sistemde port açmak biraz yorucu iş.
Kullanıcı simgesi
PiSi

MesajGönderen: Mr.Crunch » 12 Tem 2009, 20:55

@PiSi,
Galiba ağınızın Subnet Mask'ını 255.255.0.0 olarak ayarlarsanız modemden router'a erişebilmeniz mümkün olabilir diye düşünüyorum. Ancak garip olan şeyler var burada bana göre,
  1. Eğer modem, router'a 192.168.1.33 vermişse siz nasıl 192.168.0.1 olarak erişebiliyorsunuz? Burası biraz garip. (Edit: Yazdıktan sonra birşeyler canlandı aklımda. NAT içinde NAT gibi oluyor burası sanki)
  2. Modem 192.168.1.x ağındaysa, routerda 192.168.1.x ağında olmalı bana göre. Yani Modem DHCP ile 32'den IP vermeye başlıyorsa router ilk üç oktet modemdekiyle aynı kalmak şartıyla 50'den başlasın atıyorum.
  3. Eğer yapabiliyorsanız router'ın router özelliğini kapatıp sadece AP olarak kullanın. Böylece tüm IP ve yapılandırmadan doğrudan modem üzerinden alınacağı için hiç bir sorun kalmayacaktır bana göre. Router'da IP'yi AP modunda modemden alacağı için doğal olarak aynı subnette bir IP alacak ve siz sorunsuzca cihaza erişebileceksiniz.
  4. 3. maddedeki sistem çalışırsa port açmak için sadece modemden ayar yapmanız yeterli olacak.

@Alper Zengintaş,
Wireless router AP modunda çalışamıyor mu? Öyle yaparsanız bir sorun çıkmaz gibi geliyor?

Eğer 2. router farklı bir blokta DHCP servisi sunuyorsa ve IP'sini ilk routerdan alıyorsa, aynı subnette olması lazım diye düşünüyorum.

Şöyle bir ölçeklendirme yaptım: Bizim okuldaki DHCP sunucusu bilgisayarlara bulunduğu lokasyonlara göre IP dağıtıyor. Atıyorum bir binaya 10.90.x.x bloğundan IP veriyor ama DHCP sunucusu bu blokta yer almıyor. Ama bu 10.90.x.x bloğunda bulunan bir cihaz ona IP veren 193.140.x.x bloğundaki makineye erişebiliyor ve başka bir binada 10.70.x.x bloğundaki cihazlar da aynı şekilde 10.90.x.x bloğundaki cihazlara erişebiliyor normalde (tabi güvenlik dolayısıyla kapalı bu erişimler orası ayrı konu).

Yani iki IP veren cihazı aynı subnete koymak olayı çözebilir. Veya farklı DHCP havuzundan IP veren cihazın havuzunu ilk cihazınkine uygun olacak ancak çakışmayacak şekilde yeniden düzenleyin.

PiSi'ye anlattıklarımın çalışacağına inanabilirim ancak AlperZengintaş'a anlattıklarım ya çalışacak ya da hiç tepki vermeyecek, arası yok :D
Bizim okuldaki sistemle yanlış bir ilişki kurmuş olabilirim söyleyeyim.
"Vandallık bizim işimiz. Her türlü isyan, çapulculuk ve slogan işleriniz itinayla yapılır, hemen teslim edilir."
Kullanıcı simgesi
Mr.Crunch
Forum Yöneticisi

MesajGönderen: Densha_Otoko » 12 Tem 2009, 20:58

Ikinci routeriniz DD-WRT veya OpenWRT destekliyorsa o ozel firmwareleri yukleyip accesspoint olarak kullanabilirsiniz elinizdeki routeri. Diger yandan bazi routerlar bu ozel firmwareler olmadan da accesspoint ozelligini destekliyorlar bunu da deneyip ogrenebilirsiniz.

Bazen forumda gordugum kadari ile tek ethernet portlu modeme wireless router baglamak sureti ile baglanti kuran arkadaslar oluyor. Bir cogu biliyordur ancak ben buradan yine ufak bir aciklama yapayim. Bu tip duzenlemelerde en makul ve saglikli cozum kullandiginiz ADSL modemi bridged mode ayarina alip aradan cikartmak. Bu sayede modeminiz sadece DSL sinyalini routera tasiyan bir kopru haline gelecek. Daha sonra router uzerine ADSL kullanici adi sifre baglanti vs ayarlarinizi yapip baglantinizi kuracaksiniz. Bu sayede baglanti kopmalari sacmalamalar ortadan kalkacaktir buyuk olcude. Bende benzer bir duzenek var. ATT nin gonderdigi tek ethernet portlu motorola DSL modeme linksys router bagli. Motorola modem bridged mode a alinmis vaziyette. Bu sekliyle sadece DSL sinyalini routera veriyor. Router kendisi baglanma vs her turlu isi hallediyor.
Sarhos masalarina meze mi olayim...
Tiz-i reftar olanın payine damen dolaşır. Erişir menzil-i maksuda aheste giden
Excel Birlestiricisi
Efsane Limonata Tarifi
Dell Inspiron 6000 - Pentium M 725 1.6@2.13ghz - 2GB - GMA 900
Kullanıcı simgesi
Densha_Otoko

MesajGönderen: PiSi » 13 Tem 2009, 01:20

Mr.Crunch yazmış:@PiSi,
Galiba ağınızın Subnet Mask'ını 255.255.0.0 olarak ayarlarsanız modemden router'a erişebilmeniz mümkün olabilir diye düşünüyorum. Ancak garip olan şeyler var burada bana göre,
  1. Eğer modem, router'a 192.168.1.33 vermişse siz nasıl 192.168.0.1 olarak erişebiliyorsunuz? Burası biraz garip. (Edit: Yazdıktan sonra birşeyler canlandı aklımda. NAT içinde NAT gibi oluyor burası sanki)
  2. Modem 192.168.1.x ağındaysa, routerda 192.168.1.x ağında olmalı bana göre. Yani Modem DHCP ile 32'den IP vermeye başlıyorsa router ilk üç oktet modemdekiyle aynı kalmak şartıyla 50'den başlasın atıyorum.
  3. Eğer yapabiliyorsanız router'ın router özelliğini kapatıp sadece AP olarak kullanın. Böylece tüm IP ve yapılandırmadan doğrudan modem üzerinden alınacağı için hiç bir sorun kalmayacaktır bana göre. Router'da IP'yi AP modunda modemden alacağı için doğal olarak aynı subnette bir IP alacak ve siz sorunsuzca cihaza erişebileceksiniz.
  4. 3. maddedeki sistem çalışırsa port açmak için sadece modemden ayar yapmanız yeterli olacak.

255.255.255.0 idi, dediğinizle değiştirdim bu kez modeme de erişmedim. Wireless router a bağlanıp da ayarı geri alabildim.
1)Modem router a 1.33 ip veriyor da, ben o anda modemden değil router dan ağa bağlı oluyorum, ip m de 192.168.0.x oluyor. 192.168.0.1 e de bağlanmam gayet doğal. Benim sorunum tersi: modeme bağlanınca 192.168.1.3x ip alıyorum, bu anda 192.168.0.1 den veya 192.168.1.33 den wireless router a erişemiyorum.
2)Bu dediğinizi yapmıştım sanırım. Her şey daha kötü olmuştu, hatta modemleri resetlemek zorunda kalmış da olabilirim, hatırlayamıyorum.
3)Router eski bişi, 802.11b destekliyor sadece. g si bile yok. Çalışma modu ile ilgili bir ayar göremedim. Dediğinizi yapınca sanırım router switch gibi çalışacaktı, yanılıyor muyum?
Modemde statik yönlendirmeler diye bölüm var acaba ordan mı yapılıyor bu işlem :think: Amaan, herneyse. Çok da önemli bir şey değil.
Arkadaşın konuyu baltaladım, kusura bakmasın.
Kullanıcı simgesi
PiSi

MesajGönderen: root » 13 Tem 2009, 07:57

Bir alternatif daha var,

-router'ın DHCP özelliğini kapatmak ve router'a modemin IP range'ının içinde yer alacak sabit bir IP vermek. Örneğin 192.168.1.100 gibi, bu şekilde router'ın config sayfasına kolayca erişebilirsiniz. Router bu şekilde AP / switch olarak çalışacaktır.

Yalnız bunu yapmak istemenizdeki amaç nedir? Elinizdeki wireless router eski olduğuna göre muhtemelen repeater gibi fonksiyonları da desteklemiyordur. Bu durumda 2 tane farklı wireless ağınız olacak. Wireless ayarları farklı olmalı, yani farklı SSID ve şifreleme ayarlayın, eğer sinyallerde sorun çıkarsa farklı kanallar ayarlayın vs.
"When I was ten, I read fairy tales in secret and would have been ashamed if I had been found doing so. Now that I am fifty I read them openly. When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up." -C. S. Lewis
Kullanıcı simgesi
root

MesajGönderen: Alper Zengintaş » 15 Tem 2009, 19:37

DHCP'yi ve routing'i kapatınca oldu. İlk router ikinci router'ın bir lan portuna bağlı. Böylece ikinci router hem switch hem de wireless access point olarak görev yapıyor.
Kullanıcı simgesi
Alper Zengintaş

MesajGönderen: PiSi » 05 Eyl 2010, 13:06

hort :)
Aradan bir yıldan fazla geçti ama kendi sorunumu çözdüm, yazayım dedim.
Router dan DHCP yi kapattıktan sonra, modemden gelen kabloyu router ın wan portuna takıyordum, lan portlarından birine takmam gerekiyormuş. Değiştirdiğim anda istediğim gerçekleşti. Deli keyifliyim :mrgreen:

Konuyu da şurda buldum, belki başkalarının da işine yarar:
http://www.speedguide.net/read_articles.php?id=2556

edit: üst mesajda da yazıyormuş, farketmemiş ya da anlamamışım zamanında :oops:
Kullanıcı simgesi
PiSi

MesajGönderen: DolmaX » 06 Eyl 2010, 09:52

Yazılanlara açıklık getirmek adına bir kaç satır eklemek istedim;

1. NAT içinde NAT yapmanızda hiç bir sorun yok. Yani 192.168.1.0'lı ağın içinde 192.168.1.100 IP'li bir cihazın, kendi yetki alanında 192.168.2.0 ağ kimliğinde IP dağıtması ve altındaki cihazların WAN'a erişmelerinde hiç bir engel yok.
2. NAT içinde NAT'i defalarca aşağı doğru devam ettirmenizde de her hangi bir sorun yok. Aynı genel ağ içerisinde - arada haberleşmeyi tercüme edebilecek birer router olduğu sürece - isterseniz 100 tane i,ç içe NAT yapabilirsiniz. Sadece bu zincir uzadıkça, yapılan WAN sorgulamaları gecikmeye başlar.
3. Router her istikamete doğru yapılan çağrıları karşılıklı olarak ilişkilendirir. Örnek vermem gerekirse;

Önerme;
- Bir ADLS modeminiz var, WAN IP adresi 78.78.78.102, LAN IP'si 192.168.0.1. Kendi altındaki cihazlara 192.168.0.10 ile 192.168.0.250 arasında IP adresi dağıtıyor.
- Bir router'ınız var. WAN IP adresini otomatik olarak modeminizden 192.168.0.10 olarak alıyor. LAN IP adresi 10.0.0.1 ve 10.0.0.10/10.0.0.250 aralığında IP dağıtıyor.

10.0.0.20 IP adresine sahip bir bilgisayar, isterse İnternet'e çıkar, isterse 192.168.0.1 IP adresindeki modemin ayarlarına ulaşır, isterse kendi ağındaki 10.0.0.1 IP'li router'ı konfigüre eder. NAT'ın yapısı gereği 192.168.0.20 no'lu bir bilgisayar, 10.0.0.0 IP ağındaki bir bilgisayara ulaşamaz. Bu NAT'ın doğasından kaynaklanır. Ancak siz "port yönlendirme" veya "DMZ" özelliklerini kullanarak 10.0.0.20 no'lu bilgisayarın dış dünyaya cevap verebilir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu durum sadece router için farklıdır. 192.168.0.20 no'lu bilgisayar, router'ın WAN IP adresi olan 192.168.0.10 IP adresini kullanarak, ayar ekranına ulaşabilir. NAT'in bu standart özelliği, en basit korunma yöntemlerinden bir tanesidir. Aksi halde İnternet üzerinden, ben her hangi bir modemin arkasındaki bilgisayara doğrudan saldırı yapabilirdim.

Eğer modeminizin altında bulunan router'a "modem" üzerinden ulaşamıyorsanız, router'ın ayarlarında WAN tarafından erişime izin verilip verilmediğini kontrol edin. Genelde "remote management" "remote administration" tarzı bir ayar olur.
Bu meretin zeytinyağlısı güzel olur!
Ümit Usta -1996 Mart
Kullanıcı simgesi
DolmaX
DarkHardware

MesajGönderen: Griffon » 06 Eyl 2010, 11:00

DolmaX, güzel açıklama. Elinize sağlık..

Ufak bir soru sorayım "ağ içinde ağ" ile ilgili müsaitseniz. Evde Uydunet modem var, 10/100 switch'li Wireless-g sınıfında birşey. Ben ağa NAS bağlamak ve dizüstüler ile Draft-N kablosuz aktarım yapabilmek için Gigabit ethernet'li, Draft-N wireless sınıflı bir router (Linksys WAG 610 veya Cisco E3000; sırf örnek olsun diye yazdım) aldım diyelim.

- Anladığım kadarıyla Uydunet modemin 10/100 çıkışlarından birisini router'in "WAN" girişine bağlayacağım? (Ayrı renkte, belli oluyor zaten o giriş)
- Uydunet modem ağda 192.168.1.0 diyelim; bunun altında yeni router'i 192.168.2.0 yapabilirim, hatta modem'in ayarlarından DHCP'yi kapattırıp MAC filtreleme ile başka hiçbir şeyin girmemesini sağlayabilirim sanırım istersem? (Gerçi wireless sadece router'de açık olacağı için gerek yok..)
- Router'de her cihaza statik IP verip, wireless'i WPA2-AES ve MAC filtrelemeli yapmayı düşünüyorum. Her bilgisayarın / iPhone'un / Ethernet ile bağlı televizyonun birbirini ve NAS'ı göreceğini düşünüyorum, doğrudur sanırım.

Şu anki sistemde (sadece Uydunet modem var) bilgisayarlara statik IP atayıp DHCP'yi kapattım; IP aralığını da garip bir yere aldım. Bunun güvenliğe herhangi bir faydası olur mu merak ediyorum, umarım vardır :) WPA2 şifreleme ve MAC filtreleme aktif, SSID gizli, şifre random birşey.

Bahsettiğim Linksys/Cisco router'in "USB'ye disk bağlayıp paylaştırma" özelliği var ama Western Digital World Edition kadar sağlıklı çalışacağını zannetmiyorum..

Teşekkürler şimdiden!
Gather ye rosebuds while ye may..
Kullanıcı simgesi
Griffon

MesajGönderen: root » 06 Eyl 2010, 11:20

Vay be 1 yıl sonra konu hortlamış...

Ben de bir ek soru sorayım... Ben de Griffon'un güvenliğine benzer bir güvenlik uyguladım. Cihazlar wireless'den router'a bağlı, SSID gizli, şifre uzun ve karışık sanırım 40-50 karakter civarı, şifreleme yöntemi de WPA2-AES. Buna MAC filtreleme eklemek gerçekten bir fayda sağlar mı güvenlik açısından veya gerçekten gerek var mı? Böyle bir güvenliği çevremizde günlük hayatta kırabilecek olan var mı? Buna şeyi de dahil edelim, wireless'le uğraşanlar var ya hani uydu falan takarlar balkona vs. Mesela onlar böyle bir güvenliği kırabilir mi?
"When I was ten, I read fairy tales in secret and would have been ashamed if I had been found doing so. Now that I am fifty I read them openly. When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up." -C. S. Lewis
Kullanıcı simgesi
root

MesajGönderen: DolmaX » 06 Eyl 2010, 11:22

İlk sorunuza hitaben, her hangi bir sorun olmaz. Sorunsuz çalışırlar.

Bir cihazda dağıtılan IP adresleri yoluyla güvenlik sağlamak istiyorsanız, en kolay yöntem şöyledir;
- DHCP otorite susturulur.
- Modem veya router'a (bağlı olduğunuz cihaz hangisiyse) 1 veya 254 ile bitenden farklı bir LAN IP adresi atanır. Normalde gateway cihaza kolaylık olsun diye ağ kimliğindeki ilk IP adresi verilir. Örnek olarak 192.168.1.1 gibi. Eğer bu IP kimliğiyle birlikte 255.255.255.0 subnet mask tanımlarsanız, otomatik olarak 192.168.1.1 ile 192.168.1.254 aralığındaki tüm bilgisayarlar kendi aralarında haberleşebilirler. Siz eğer modeminizin LAN IP adresini 192.168.1.55 verirseniz, ve tüm bağlanacak cihazlarda "gateway ve DNS olarak" bu IP adresini yazarsanız, ciddi oranda güvenlik sağlamış olursunuz.

Dışarıdan gelen cihazlar DHCP kapalı olduğu için IP alamazlar. Ancak bu işi bilen birisi, bilgisayarına olası bazı IP'ler girip "192.168.1.40", "10.0.0.40" tahmin usulü denemeler yapsa da "gateway'i" tahmin etmesi mümkün olamayacaktır.
Ümit Usta -1996 Mart
Kullanıcı simgesi
DolmaX
DarkHardware

MesajGönderen: Griffon » 06 Eyl 2010, 12:11

Bilgi için teşekkürler; demek ki DHCP'yi kapatıp ağ bilgisayarlarının IP aralığını ecübik bir yerden başlatmam gerçekten işe yarıyormuş :) En iyisi modem'in LAN IP'sini de farklı birşey yapayım..

Bir ayar daha vardı, galiba aynı anda bağlı olabilecek alet sayısı gibi birşey ama pek faydalı olacağını zannetmiyorum.. Mesela iPhone bağlı değilken bir boşluk oluşacak, adam oradan girebilir.

İşin kötüsü modemde "şu aralıkta IP ver" gibi bir şey yoktu; "IP'ler şuradan başlayabilir" ve bir de "bağlı alet sayısı" var. Neyse, DHCP'yi kapattığım için sorun kalmaz herhalde.

Bu arada deneme - yanılma yapan birisi bir program yardımıyla saniyede 20-30 kere farklı IP deneyip sonunda gateway'i bulamaz mı? Modemin firewall'ına mı güveniyoruz bu konuda? İşin kötüsü "packet loss" yaratıyor diye kapattım modemdeki firewall'ı.. :?
Kullanıcı simgesi
Griffon

MesajGönderen: DolmaX » 06 Eyl 2010, 12:56

root yazmış:Vay be 1 yıl sonra konu hortlamış...

Ben de bir ek soru sorayım... Ben de Griffon'un güvenliğine benzer bir güvenlik uyguladım. Cihazlar wireless'den router'a bağlı, SSID gizli, şifre uzun ve karışık sanırım 40-50 karakter civarı, şifreleme yöntemi de WPA2-AES. Buna MAC filtreleme eklemek gerçekten bir fayda sağlar mı güvenlik açısından veya gerçekten gerek var mı? Böyle bir güvenliği çevremizde günlük hayatta kırabilecek olan var mı? Buna şeyi de dahil edelim, wireless'le uğraşanlar var ya hani uydu falan takarlar balkona vs. Mesela onlar böyle bir güvenliği kırabilir mi?

WPA ve WPA2'yi "kırmak" olarak bilinen şey sadece "dictionary attack"dir. Yani adamlar insanların en yoğun şekilde kullandıkları şifreleri içeren bir metin dosyasındaki seçenekleri sırayla işletir. Eğer siz kolay tahmin edilen veya yaygın olarak kullanılan, kelime/sayı/tümce kullanıyorsanız, kırılması mümkündür. Ben eğer "duriyemingugumleriKalayLi,kalayli,KALAYLI,amankalaYLI" gibi bir şifre atarsam, bunu bu şekilde kullanan dünyada kaç kişi olabilir, diye düşünmek gerekir. Kimse sizin paketlerinizi dinleyerek "private" anahtarınızı öğrenemez. En azından kimse -bedava internet- için bununla uğraşmaz. Mutlaka farklı bir motivasyonu olması gerekir. SSID saklama ve WPA2 kullanmanız kafi derecede güvenlik sunar.

Griffon

DHCP aralığının nerede başladığı çok önemli değil. Yapmanız gereken modem ya da router'ın LAN IP adresini, garip bir şeyle değiştirmek. DHCP'yi kapattıktan sonra kimse, sizin gateway IP'nizi bilemez.
Ümit Usta -1996 Mart
Kullanıcı simgesi
DolmaX
DarkHardware

MesajGönderen: Griffon » 06 Eyl 2010, 13:27

Teşekkürler DolmaX.. Benim yaptığım kablo internet wireless modeminin LAN IP'si sabit dururken ağ bilgisayarlarının aldığı IP'leri garip yapmaktı. Asıl yapmam gereken modem/router'in LAN IP'sini değiştirmekmiş, öğrenmiş oldum.

Dışarıdan erişmeye çalışan birisinin seri denemelerle router'in LAN IP'sini bulması pek mümkün değil, bulsa da tehlikeli değil diye anladım.

Son zamanlarda ağ işlerini öğrenmeye çalışıyorum biraz; keyifliymiş :) Hayalimde kablo modeme güzel bir router bağlayıp DD-WRT kurmak (gerekmeyebilir aslında), ağı gigabit yapıp güzel bir NAS eklemek, evin içindeki PC + NAS + alırsam laptop + iPhone + DLNA destekli TV + yine alırsam PlayStation 3'ün güzelce anlaştığı bir "ev ağı" oluşturmak, hatta NAS'taki verilere dışarıdaki bilgisayarlardan erişebilmek var. Bir nevi "Çevrimiçi Ev" :D Zamanla olur inşallah..
Kullanıcı simgesi
Griffon

Sonraki sayfa

Geri dön: Internet, ADSL, Kablo Modem, Dial-up ve benzer konular

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: Üye yok ve 6 konuk