ADSL-Kablo İnternet Çelişkisi

Internet bağlantınızda sorun mu var? ADSL yada Kablo Internet almayı mı düşünüyorsunuz? Web sitenizi koyacak alan mı arıyorsunuz? Bütün bu konuların yeri işte burası...

Forum Yöneticileri: DolmaX, Mr.Crunch, kHanTW

ADSL-Kablo İnternet Çelişkisi

MesajGönderen: Coppermine » 07 Oca 2007, 22:13

Merhabalar, bundan yaklaşık 1 sene kadar önce kablo internet abonesiydim ve çok da memnundum. Fakat laptop alıpda wireless internet kullanmak istemem sonucunda kablointernet modeminin routersiz olmayışı yüzünden interneti sadece 1 bilgisayara (o da kabloyla) verebiliyordum. Üstelik o sıralar adsl'ye göre fiyatı yüksek ve hızı düşüktü. Sonra kablosuz adsl modem alıp adsl'ye geçtim. Ama şimdi görüyorumki kablonetin 128kbit sınırsızın fiyatı 20 ytl. Aklıma şu fikir geldi, 20 ytl kablo internete 9-10 ytl de rapidshare'ye verip aylık sınırsız download yapabiliyorum, varsın yavaş olsun. Sizce de bu düşünce mantıklı mı?

2. sorum ise, elimdeki kablosuz adsl modem aynı zamanda router özellikli. Hatta Darkhardware'de incelemesi de yapıldı. ( http://www.darkhardware.com/st.php?u=re ... s-wag354-1 ) Acaba ben kablo internete abone olsam ve elimdeki tek port kablolu routersiz kablo modemimi, ethernet kablosuyla, adsl modemime bağlasam, 2. modemdeki router özelliğini kullanabilir miyim?

Cevaplar için teşekkürler.

Saygılarımla...
!!!Cthulhu Ftahn!!!
" ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'yleh wgah'nagl ftgagn "
" r'lyehdeki evinde ölü cthulhu düş görerek bekliyor"

Apple IMAC 21.5'' Core i5 2.5GHz 4GB 500GB Magic Mouse - Magic Trackpad / Mac OSX Maveric - windows 8
Apple MAC Mini - Apple Remote / Mac OSX Maveric - Windows 7
HP dv2 1110et - Windows 8
Sony Vaio P- windows 7
Kullanıcı simgesi
Coppermine

...

MesajGönderen: 440cdx » 07 Oca 2007, 22:43

2. sorum ise, elimdeki kablosuz adsl modem aynı zamanda router özellikli. Hatta Darkhardware'de incelemesi de yapıldı. ( http://www.darkhardware.com/st.php?u=re ... s-wag354-1 ) Acaba ben kablo internete abone olsam ve elimdeki tek port kablolu routersiz kablo modemimi, ethernet kablosuyla, adsl modemime bağlasam, 2. modemdeki router özelliğini kullanabilir miyim?

Böyle bir özellik olsaydı Robotics Wireless router gibi cihazlar üretilmesine
gerek olmazdı...kısacası maalesef ADSL router sadece ADSL hattından
gelen hattı kendi üzerinden paylaştırır.

Bugün için Kablo Internet'in ilk tercih sebebi ping süreleri...Online
oyunlarda bu ciddi bir avantajdır...

Performans yönünden yine kablo internet daha iyi.....Telekom'un hız
testinde 128 kbit olan bir kablonet bağlantısında yine hemen hemen 128
kbit alabilirken, ADSL bağlantıda 115 kbit gibi değerler görebilirsiniz..

Rapidshare konusu ise bence de ideal bir fikir...128 kbit bir bağlantı 24
saat sürekli download yaparsanız 1.2 Gigabyte çekebilirsiniz 1 günde...

Kısacası Kablo Internet fikri bence de bugün için ADSL'ye göre daha iyi..

Bu arada Kablo Internet'inizi paylaştırmak için Kablosuz Router almanız
lazım...

Linkteki Router'ı öneririm :

http://www.mavibilgisayar.com/katalog/urunler/detayli_bilgi.php?ad=network_wireless&ur_no=67&s=yarkFYu347cCYrg0zq8Wk3H549lrx0UdLwvTLrLxhTD7JqyDWC
Gerçek, insanların onu hazmetme yetisine göre eğilip bükülmez.

Kimisi Atatürk Tüccarıdır.Kimisi Din Tüccarı.Önemli olan bu sahtekarlıklara karşı insanları bilinçlendirmektir.

En güzel rejim, din ve vicdan özgürlüğü tanıyan demokrasidir.

Türkiye Cumhuriyeti için en uygun rejim, tüm toplum katmanlarının benimsediği demokratik ve laik düzendir.
Kullanıcı simgesi
440cdx

MesajGönderen: Coppermine » 07 Oca 2007, 22:54

bu yöntemi önceden denemiştim ve asus acces point almıştım; (link: http://www.netsiparis.com/detay.asp?kod=323020107 ) yalnız bunu alırken router nedir bilemediğim için hiç bir işe yaramadı. Şimdi bu önerdiğiniz acces pointte router özelliği var, ok, ama yine de işe yararmı acaba diye şüpheleniyorum, elimde patlarsa kötü olur malum sütten ağzım yandı asusla.

Bunu alsam routersiz kablo modem üzerinden 2 tane kablosuz bilgisayara internet gönderebilirim kesinlikle değil mi? Bir de bunda ayrıca ethernet çıkışları var mı? (xbox'u da bağlayalım da tam olsun diye)

Saygılarımla...
!!!Cthulhu Ftahn!!!

Apple IMAC 21.5'' Core i5 2.5GHz 4GB 500GB Magic Mouse - Magic Trackpad / Mac OSX Maveric - windows 8
Sony Vaio P- windows 7
Kullanıcı simgesi
Coppermine

MesajGönderen: Coppermine » 07 Oca 2007, 23:10

http://www.teknotel-ere.com/tr/productd ... &RecID=220

biraz araştırdımda bu linkteki ürün benim istediğim ürün aslında, bakalım bulunması kolaymı.

Tekrar teşekkürler

Saygılarımla...
!!!Cthulhu Ftahn!!!

Sony Vaio P- windows 7
Kullanıcı simgesi
Coppermine

MesajGönderen: mafaky » 07 Oca 2007, 23:21

Coppermine yazmış:http://www.teknotel-ere.com/tr/productdetail.asp?hID=190&RecID=220

biraz araştırdımda bu linkteki ürün benim istediğim ürün aslında, bakalım bulunması kolaymı.

Tekrar teşekkürler

Saygılarımla...

İstanbul'da iseniz Gold PC'lere ve de Beylikdüzünde yakın tarihte açılan TGAR'a bir bakınız; Netmaster ürünleri oralarda satılıyor(du). Ben bu ürünü son Compex'de birebir gördüm. Performansı hakkında tabii ki olumlu/olumsuz birşeyler söyleyemem ama kutunun ergonomisi ve yapısı bana cidden 2. sınıf geldi. Yani bir Linksys, USR'daki ergonomi ve kutu (plastik) kalitesi yoktu. Olumlu yönü antenin değiştirlebilir olması... :?
AMD taraftarı, AirTies-Zyxel ve yeni nesil Linksys destekleyicisi, kendi halinde TC vatandaşı, 1952 doğumlu "dedeleşmiş" bir elektronik mühendisi. (Evlerinde 4 ayrı ADSL hattında AirTies WAV-140, RT-101, Linksys WAG-200G & Pikatel AirPlus, işyerlerinde AirTies RT-210 & WAV-140 ADSL modemlerini kullanır; KomTurk VoIP SS (UMTH) aboneliğinden memnundur... Kullandığı bilgisayar sistemlerinin konfigürasyonlarını yazmak epeyce uzun süreceğinden "kimse bilmesin" daha iyi!...)
Kullanıcı simgesi
mafaky

MesajGönderen: Coppermine » 07 Oca 2007, 23:36

tgar bana yakın, bir bakayım buna
kalitesinden ziyade iş görmesi yeterli. Fiyatı da uygun gibi
Teşekkürler
Saygılarımla...
!!!Cthulhu Ftahn!!!

Sony Vaio P- windows 7
Kullanıcı simgesi
Coppermine

...

MesajGönderen: 440cdx » 07 Oca 2007, 23:38

Önerdiğim ürün konusunda şüpheniz olmasın ben kullanıyorum çünkü.

Size tavsiye ettiğim cihaz ADSL yada Kablo Internet gibi bir durum'a
bakmadan kendisine bağlanan her internet kaynağını kablosuz ve kablolu
olarak dağıtır...

Robotics olduğu için kalitesi malum gayet iyi...

Bu arada daha önce aldığınız ASUS WL-330G 54Mbps ACCESS POINT
ile kablosuz olarak internete çıkabilirdiniz...neden işe yaramadığı
konusunu anlamadım...Tabii bu ürünü kullanırken sadece kablosuz
destekli cihazlar internete çıkabilir.hem kablolu olarak hem kablosuz
olarak beraber bilgisayarlar internete çıkamaz o ayrı ....

Bence ASUS WL-330G 54Mbps ACCESS POINT 'in ayarları ile ilgili
bir yanlışlık oldu sanırım...
Gerçek, insanların onu hazmetme yetisine göre eğilip bükülmez.

Kimisi Atatürk Tüccarıdır.Kimisi Din Tüccarı.Önemli olan bu sahtekarlıklara karşı insanları bilinçlendirmektir.

En güzel rejim, din ve vicdan özgürlüğü tanıyan demokrasidir.

Türkiye Cumhuriyeti için en uygun rejim, tüm toplum katmanlarının benimsediği demokratik ve laik düzendir.
Kullanıcı simgesi
440cdx

MesajGönderen: TiesTorN » 07 Oca 2007, 23:39

Kablo modeme bir wireless router bağlayarak sorunu çözebilirdin zira bende aynısını yapmış bulunmaktayım.

Her ne kadar sınırsız olsada 128K ile download yapmak işkence bence. Günde 1gb ancak iner.
[Intel i7-3770K + Noctua C14] --> 4.7ghz @ 1.27v | ASUS P8Z68-V Pro/Gen3 | (4gb x2) 8gb GSkill RipjawsX DDR3-1600 (7-8-7-24-1T) @1.6V | EVGA GTX 780 TI Superclocked ACX | CoolerMaster HAF-X + 850W EVGA G2 PSU
Corsair F120 + OCZ Vertex 2 80gb + 300gb VelociRaptor + [1,5 + 2TB] Seagate 5900rpm| Pioneer BDR-206D BluRay | [Logitech Z623 + Sennheiser PC350] <- SB Zx | Logitech G19 + Roccat Kone Pure (Orange) | Asus VG248QE 144 Hz

Image
Kullanıcı simgesi
TiesTorN

MesajGönderen: Coppermine » 07 Oca 2007, 23:46

bu forumda çok tartışmıştık, o sırlar desktop bilgisayarımda wireless usb dongle yoktu haliyle kablolu bağlamalıydım, kablomodem'den çıkan bağlantıyı önce 8'lik bir switch'in ilk portuna taktım, switch'in 2.portunu desktop'a bağladım, 3.portu da acces pointe bağladım. (daha sonra bu bağlantı şekillerini de değiştirmeyi denedim.) Ne desktop nede laptop interneti bulamamıştı. (ip'leri elle atamaktan tutunda neler neler denedim. Sonunda mecburen desktop'u server pc yapıp desktopa 2. bir ethernet kartı daha takarak acces pointi ona bağlamıştım bu şekilde laptop'a verebilmiştim interneti. Ama laptopun nete girmesi için desktopu açmam gerekiyordu haliyle) Bunun sebebi de kablo modem, bağlandığı ethernet kartının mac adresini kaydediyor ve çıkarıp başka bir bilgisayara bağladığınızda çalışmıyor denmişti. (yanlış hatırlamıyorsam sebebi buydu) Bu yüzden de neti dağıtamıyordum.
Saygılarımla...
!!!Cthulhu Ftahn!!!

Sony Vaio P- windows 7
Kullanıcı simgesi
Coppermine

MesajGönderen: DolmaX » 08 Oca 2007, 11:29

Coppermine yazmış:bu forumda çok tartışmıştık, o sırlar desktop bilgisayarımda wireless usb dongle yoktu haliyle kablolu bağlamalıydım, kablomodem'den çıkan bağlantıyı önce 8'lik bir switch'in ilk portuna taktım, switch'in 2.portunu desktop'a bağladım, 3.portu da acces pointe bağladım. (daha sonra bu bağlantı şekillerini de değiştirmeyi denedim.) Ne desktop nede laptop interneti bulamamıştı. (ip'leri elle atamaktan tutunda neler neler denedim. Sonunda mecburen desktop'u server pc yapıp desktopa 2. bir ethernet kartı daha takarak acces pointi ona bağlamıştım bu şekilde laptop'a verebilmiştim interneti. Ama laptopun nete girmesi için desktopu açmam gerekiyordu haliyle) Bunun sebebi de kablo modem, bağlandığı ethernet kartının mac adresini kaydediyor ve çıkarıp başka bir bilgisayara bağladığınızda çalışmıyor denmişti. (yanlış hatırlamıyorsam sebebi buydu) Bu yüzden de neti dağıtamıyordum.
Saygılarımla...

Kablo modem sadece 1 ethernet portu olan bridge (köprüleme) cihazıdır. İSS'nin size atadığı gerçek IP numarasını (örnek: 85.96.X.Y) otomatik olarak bağlı bulunan IP cihazınıza iletir. Yani router bir cihaz kullanmadan sadece bir bilgisayara bağlayabilmektesiniz. Üzerinde "wireless router" yazan her cihazın bir WAN, genelde 4 LAN portu ve wireless modülü bulunur. Adı üzerinde router - yönlendirici, sahip olduğunuz tek bir gerçek IP adresini NAT+DHCP servisleri ile yerel ağa dağıtır.
Bu meretin zeytinyağlısı güzel olur!
Ümit Usta -1996 Mart
Kullanıcı simgesi
DolmaX
DarkHardware

MesajGönderen: lwyrfe » 12 Oca 2007, 23:54

Coppermine yazmış:http://www.teknotel-ere.com/tr/productdetail.asp?hID=190&RecID=220

Tekrar teşekkürler

Saygılarımla...

mrb. netmaster wg213 wireless router aldım ve netmaster marka kablo modeme bağladım 20 gündür kablosuz interneti bu cihaz üzerinden kullanıyorum. gayet güzel, kopma olmuyor sinyal seviyesi iyi, şifreli, ayarlaması çok basit, kullanımı sorunsuz. kablo modemle şimdilik sorunsuz çalışıyor. piyasanın en ucuz kablosuz routerı. tavsiye ederim. 3 port ethernet ve kablosuz paylaşım sunuyor. tak çalıştır, ilk kullanımda kablo ile routera bağlan, web arayüzüne gir admin şifresini değiştir, tek tıklama ile wpa veya wep şifre koy hepsi 10 dakikanı alıyor. sonra istersen hep kablosuz bağlan.
20 gün önce http://www.yeterkiiste.com dan 45-USD+KDV ye (yani kdv dahil 76-YTL ye) aldım. kargo ücretide ödemedim. 3 gün sonra teslim edildi. ücreti mal kargoya teslim edildikten sonra kredi kartıma yansıttılar. kargoya ürünü teslim etmeden bedeli yansıtılmadı sadece bloke koydu. (oysaki diğer online alışveriş sitelerinde hemen bedeli çekip kk na yansıtıyorlar) kargoya teslim ettikten sonra, kargoda ürünü takip etmen için gereken bilgileri mail ile gönderdi, memnun kaldım.
https://www.yeterkiiste.com/webapp/wcs/ ... y_rn=16903

bu routerı benim işimi ucuz yollu gördü. selamlar.
lwyrfe

Geri dön: Internet, ADSL, Kablo Modem, Dial-up ve benzer konular

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: Üye yok ve 7 konuk