Tek modemden iki farklı ip

Internet bağlantınızda sorun mu var? ADSL yada Kablo Internet almayı mı düşünüyorsunuz? Web sitenizi koyacak alan mı arıyorsunuz? Bütün bu konuların yeri işte burası...

Forum Yöneticileri: DolmaX, Mr.Crunch, kHanTW

Tek modemden iki farklı ip

MesajGönderen: rasitkan » 17 Ekm 2006, 11:00

Slmlar.

Adsl modem olarak zoom x4 kullanıyorum.
İki adet pc var. Biri windows diğeri linux. Windows usb'den linux ethernetten modeme bağlı ve her iki makinada da internet bağlantısı var.

Linux makinada web sunucu çalışacak. Bunun için statik ip alacağım.
Ancak statik ip'yi sadece linux makinada kullanmak istiyorum. Windows makinada eskisi gibi her modem restratta ip nin değişmesi lazım.
Local ip lerden değil asıl ip lerden bahsediyorum.

Tek bir modemden ve tek bir hattan iki ayrı gerçek ip almak mümkün müdür? Nasıl yapılır?
Teşekkürler.
rasitkan

MesajGönderen: DolmaX » 17 Ekm 2006, 13:33

Windows bilgisayarınıza ve Linux sunucuya aşağıdaki mantıkla manuel olarak IP ataması yapmanızı öneririm.

Linux için;
IP address: 10.0.0.5
Subnet Mask: 255.255.255.0
Default Gateway: 10.0.0.2
Primary DNS: 10.0.0.2

Windows makina için;
IP address: 10.0.0.6
Subnet Mask: 255.255.255.0
Default Gateway: 10.0.0.2
Primary DNS: 10.0.0.2

1. Türk Telekom'a statik Ip için başvurun.
2. Internet explorer'da adres kısmına http://10.0.0.2 yazın. Kullanıcı adı: admin, şifre: zoomadsl'dir. Modemde şu değişiklikleri yapın.

Advanced Setup -> NAT -> NAT Options'da NAT Rule Entry seçin. Add tuşuna basın. Aşağı resimdeki ayarları aynen yapın.

Image

Save changes tuşuna basın.

Tekrar Advanced Setup -> IP Filter

Security Level: None
Public Default Action: Accept
Private Default Action: Accept
DMZ Default Action: Accept

değişikliklerini yapın.
Bu meretin zeytinyağlısı güzel olur!
Ümit Usta -1996 Mart
Kullanıcı simgesi
DolmaX
DarkHardware

MesajGönderen: Unlimited » 17 Ekm 2006, 20:06

Bu istediğinizi yapmanız malasef mümkün değil. ADSL teknolojisinde birden fazla PVC'yi aynı anda kullanmak ve her PVC'de farklı IP atamaları sağlamak mümkündür ama Türk Telekom bu tip bir servis sunmaz.

Yani statik ip aldığınızda her iki bilgisayarınızda bu ip'yi kullanmak durumunda kalacaktır.
Unlimited

MesajGönderen: DolmaX » 18 Ekm 2006, 07:20

Unlimited yazmış:Bu istediğinizi yapmanız malasef mümkün değil. ADSL teknolojisinde birden fazla PVC'yi aynı anda kullanmak ve her PVC'de farklı IP atamaları sağlamak mümkündür ama Türk Telekom bu tip bir servis sunmaz.

Yani statik ip aldığınızda her iki bilgisayarınızda bu ip'yi kullanmak durumunda kalacaktır.

rasitkan tam olarak derdini anlatamamış sanırım. ADSL hattında iki adet gerçek IP istemiyor. Modemin arkasında bulunan sunucuyu nasıl dış dünyaya açarım diyor. Çünkü USB'den bağlı bulunan Windows PC, gerçek IP'ye sahip. Bunun için de zaten bir adet switch edinip, her iki bilgisayarı switch üzerinden modeme bağlamak zorunda. Yanlış anladıysam, düzeltsin.
Ümit Usta -1996 Mart
Kullanıcı simgesi
DolmaX
DarkHardware

MesajGönderen: rasitkan » 18 Ekm 2006, 14:05

DolmaX yazmış:rasitkan tam olarak derdini anlatamamış sanırım. ADSL hattında iki adet gerçek IP istemiyor.

Tam tersine aynen bunu istiyorum.
Farklı iki gerçek ip lazım bana. Windows pc'yi kullanırken ip'nin dinamik olması gerekiyor. Web sunucuda ise tam tersi. Web sunucuyu modemin arkasından çalıştırmak sorun değil. Önerdiğiniz ayarlarla yapılır sanırım. Ama dediğim gibi iki farklı gerçek ip lazım.

Böyle birşeyin -Unlimited'ın yazmış olduğu gibi- mümkün olmadığını anladım artık (:
Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine noip gibi servisleri deneyeceğim.

Çok teşekkürler cevaplar için.
rasitkan

MesajGönderen: DolmaX » 18 Ekm 2006, 14:25

rasitkan yazmış:
DolmaX yazmış:rasitkan tam olarak derdini anlatamamış sanırım. ADSL hattında iki adet gerçek IP istemiyor.

Tam tersine aynen bunu istiyorum.
Farklı iki gerçek ip lazım bana. Windows pc'yi kullanırken ip'nin dinamik olması gerekiyor. Web sunucuda ise tam tersi. Web sunucuyu modemin arkasından çalıştırmak sorun değil. Önerdiğiniz ayarlarla yapılır sanırım. Ama dediğim gibi iki farklı gerçek ip lazım.

Böyle birşeyin -Unlimited'ın yazmış olduğu gibi- mümkün olmadığını anladım artık (:
Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine noip gibi servisleri deneyeceğim.

Çok teşekkürler cevaplar için.

Ben windows PC için neden dinamik gerçek Ip istediğinizi anlayamadım. Benim tarif ettiğim yöntemle, aynı hat üzerinden dileğinizi yerine getirebilirsiniz.
Ümit Usta -1996 Mart
Kullanıcı simgesi
DolmaX
DarkHardware

Geri dön: Internet, ADSL, Kablo Modem, Dial-up ve benzer konular

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: Üye yok ve 7 konuk