Asus kablosu modem bağlantı sorunu

Internet bağlantınızda sorun mu var? ADSL yada Kablo Internet almayı mı düşünüyorsunuz? Web sitenizi koyacak alan mı arıyorsunuz? Bütün bu konuların yeri işte burası...

Forum Yöneticileri: DolmaX, Mr.Crunch, kHanTW

Asus kablosu modem bağlantı sorunu

MesajGönderen: shadowman » 05 Oca 2006, 19:11

Geçen hafta asus kablosuz modem satın aldım. İki notebook ile internete girmek istemiştik. Notebookların birisi normal bir şekilde nete bağlanıyor sorun yok. Ama diğer notebook kablosuz ağa bağlanıyor fakat web sayfası açtığımda bağlanmıyor. İp adresi olarak web sayfasının sol alt kısmında 1.0.0.0 şeklinde ip adresi çıkıyor. Bu bilgisayar başka kablosuz ağlara sorunsuz bağlanabiliyor.
Çözüm için yardımlarınızı bekliyorum.
shadowman

MesajGönderen: DolmaX » 06 Oca 2006, 11:18

Büyük ihtimalle IP numarasını manuel olarak atamışsınız. Otomatik IP alacak hale getirin. Primary DNS bilgisi yanlış olduğu için modem (10.0.0.1) kendisi cevap veriyor sorgulamaya.

Kontrol etmek için;
Start -> Run -> CMD komut satırı geldiğinde
ipconfig /all

IP Address: 10.0.0.11 (örnek)
Subnet Mask: 255.255.255.0
Default Gateway: 10.0.0.1 (modemin LAN IPsi)

Eğer buna benzer bir bilgi geliyorsa, bağlantınız gerçekleşir. Hala benzer bir sorun yaşıyorsanız;

Komut satırında "nslookup" yazın ve DNS olarak görünen IP numarasını bize yazın.
Bu meretin zeytinyağlısı güzel olur!
Ümit Usta -1996 Mart
Kullanıcı simgesi
DolmaX
DarkHardware

MesajGönderen: shadowman » 06 Oca 2006, 12:04

ns lookup ta 127.0.0.1 geliyor. ip adresini tcp ip de otomatik al seçenegi seçili vaziyette. ve diğer pcnin ip adresinin bir üst nosunu alıyor.
sorun arp de.
arp -a
arp -d*
arp -a
yaptığımda bir sefer bağlantı. Bende son çare olarak (zaten windows 2 senelik filandır) windows u yeniden kurmayı düşünüyorum. Modemde sorun yok. çünkü başka 2 tane pc bağlanıyor.
ilgilendiginiz için teşekkürler.
shadowman

MesajGönderen: DolmaX » 06 Oca 2006, 14:41

nslookup'da karşına 127.0.0.1 gelmesi çok anormal. Bu çok önemli. Format atmadan önce denemeni istediğim bir konu var.

127.0.0.1 localhost (bilgisayarın kendisini işaret eden, sanal bir IP numarasıdır) Anlaşılan şu anda ADSL modemin DNS bilgisini iletmiyor.

1. Aynı modem üzerinden başka bir bilgisayarın internete çıkabildiğinden emin ol. Sorunun aslında modem kaynaklı gibi görünüyor.

2. Eğer modem restart edildikten sonra aynı sorun devam ediyorsa, IP ayarlarını aşağıda gösterdiğim şekilde yap. Bizleri de habersiz bırakma!

Image
Ümit Usta -1996 Mart
Kullanıcı simgesi
DolmaX
DarkHardware

MesajGönderen: shadowman » 06 Oca 2006, 14:55

şu anda 3 bilgisayar aynı modemi kullanarak nete bağlanabiliyor. (hepside kablosuz) Bağlantıyı onar dedigimde arp hatası veriyor. (adress resolu. proto.- adres çözümleme protokolu) adresi ip adresine sağlıklı çeviremiyor benim anladığım. Belki yanlış biliyorumdur.
Sizin dediğniz ayarları yaptım. Ağa bağlantı var.(önceden de vardı) modemin ayarlarına filan girebiliyorum. ama sitelere yine giriş yok.
shadowman

MesajGönderen: DolmaX » 06 Oca 2006, 15:10

Manuel olarak DNS atadığında 10.0.0.1 şeklinde (bu arada modeminin IP adresinin 10.0.0.1 olduğunu varsayıyorum), internet explorer'da yine aynı hata ekranı mı geliyor. Yoksa DNS hatası mı?

Çok nadiren karşılaştığım bir sorun var, DHCP pool olayı. Normalde DHCP havuzunda yeterli IP sayısı kalmadığında, senin bilgisayarına 0.0.0.0 şeklinde IP vermesi gerekir. Bazı conexant xhipset modemlerde, havuz dışından IP veriyor, ama internet çıkışı vermiyor. Durum buysa, IP aralığını büyütüp tekrar dene.
Ümit Usta -1996 Mart
Kullanıcı simgesi
DolmaX
DarkHardware

MesajGönderen: shadowman » 06 Oca 2006, 15:46

ip aralığı zaten 1 ile 255 arasında. dğer pc lerde sırayla alıyor ip yi. ben şu an sistemi formatladım yeniden kuruyorum. kurdum. ve internetten asus kablosuz bağlantı için kullandığım kartın en son update edilmiş driverini indirdim ve kurdum . ilk seferde bağlantı kuruldu. İlgilendiğin için teşekkür edrim.
shadowman

Ynt: Asus kablosu modem bağlantı sorunu

MesajGönderen: satansson » 08 Şub 2008, 22:17

bende de D-LINK marka modem var aynı sorunu şuan yaşıyorum,

aynı bilgisayarla şirketten internete çıkabiliyorum ama evden bağlanamıyorum,
evdeki modemimden çıkan bir masaüstü bilgisayarım var onunla bağlanabiliyorum internete,

sorun şu bir adres yazdığımda DNS istemcisi otomatik olarak 1.0.0.0 olarak eşitleniyor,
yani; google.com olarak girdiğimde bağlanamıyorum ama adres satırına 64.253.14.66 (mesela) yazdığımda google'a bağlanabiliyorum.

biraz araştırdım genelde Linux makinalarda oluyormuş, bende bizim XP kişilik çatışması yaşıyor diye endişelenmeye başlamıştım :)
satansson

Geri dön: Internet, ADSL, Kablo Modem, Dial-up ve benzer konular

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: Üye yok ve 6 konuk