Oda Isıtma için Tavsiye?

Off Topic! Panoya kayıtlı kullanıcıların, çok derinlere dalmadan, çeşitli konularda sohbet edebilecekleri bir alan. Bilgisayarla uğraşmaktan bunalanların biraz mola vermesi için....

Forum Yöneticisi: sondinozor

Oda Isıtma için Tavsiye?

MesajGönderen: Vega » 03 Ekm 2011, 09:03

Merhaba,
Evimiz kombili ve kombi oda termostatına bağlı; oda termostatı ise salonda. Ev genel olarak homojen ısınırken yatak odası az ısınıyor; diğer odalara göre 2-3 derece daha soğuk oluyor. Bebek karyolası da şimdilik yatak odasında olduğu için, bu odaya bir ısınma çözümü bulmamız gerek.

1. Peteği büyütmek : Bu çözüm ne kadar etkili olur emin olamadım, ayrıca büyük bir petek + usta masrafları, 250-300 lirayı bulacak gibi görünüyor. Bir de etkili olmazsa, para çöpe gidecek.

2. Klima : Ucuz bir klima taktırsak, 600-700 liraya hallolur. Hem yaz, hem kışın kullanılır, hem de ileride çocuk büyüyünce, başka bir odaya aldırılabilir. Ancak bina yönetimi, dış ünite konmasına karşı çıkıyor. Henüz görüşmedim ama muhtemelen izin vermeyecekler.

Bu 2 seçeneğin dezavantajları ortada. Quartz ısıtıcı, dış ünitesi olmayan klima vb çözümlerden birisini uygulayabiliriz. Önemli olan, termostatı sayesinde, oda sıcaklığını sabit tutabilmesi (örn. 22 dereceye sabitlemeli) ve yüksek elektrik tüketimi olmaması. (Tabii fiyat/performans oranının iyi olması da önemli.)

Bu şartlara göre nasıl bir cihaz almam uygun olur?
Vega

Ynt: Oda Isıtma için Tavsiye?

MesajGönderen: yaman » 03 Ekm 2011, 10:27

en mantıklısı peteği büyütmek.
klima konforsuz bir ısıtma sağlar. ayrıca inverter olmayan klimalarda hava sıcaklığı 5 derecenin altına düştü mü yalan oluyor.
Saygılar,
Yaman
PDA/GSM: IPHONE4S TABLET: IPAD2
PC :I7-2600-8GB-5850-1TB-2232BW / DSLR : EOS350D
Laptop1: HP Pavilion 2.53ghz-4gb-4650-240SSD-15.6"W
Laptop2: Toshiba M70-192 Centrino 2.16-2gb-X700-200GB-15.4"W
yaman

MesajGönderen: Zoma » 03 Ekm 2011, 11:08

Vega yazmış:2. Klima : Ucuz bir klima taktırsak, 600-700 liraya hallolur. Hem yaz, hem kışın kullanılır, hem de ileride çocuk büyüyünce, başka bir odaya aldırılabilir. Ancak bina yönetimi, dış ünite konmasına karşı çıkıyor. Henüz görüşmedim ama muhtemelen izin vermeyecekler.

Neden karşı çıkıyorlar?
Kullanıcı simgesi
Zoma

MesajGönderen: Definitive » 03 Ekm 2011, 11:37

Termostat'ı biraz daha yüksek ısıya ayarlayınca yatak odası ısınamıyorsa peteği büyütün ama büyütmeden önce kombinin bu petek değişikliğine uyum sağlayacağının teyidini de almanızda fayda var.
Apple Mobile Device User (iPhone + iPad + Apple TV)
Retired Casual Gamer
Kullanıcı simgesi
Definitive

MesajGönderen: Vega » 03 Ekm 2011, 11:44

Zoma yazmış:
Vega yazmış:2. Klima : Ucuz bir klima taktırsak, 600-700 liraya hallolur. Hem yaz, hem kışın kullanılır, hem de ileride çocuk büyüyünce, başka bir odaya aldırılabilir. Ancak bina yönetimi, dış ünite konmasına karşı çıkıyor. Henüz görüşmedim ama muhtemelen izin vermeyecekler.

Neden karşı çıkıyorlar?

Yönetimin buna hakkı var; binanın dış görünümünü değiştirdiği için izin vermeyebilirler. Teoride balkon kapatmak bile yasak... Ayrıca klima için yaman'ın bahsettiği diğer sıkıntılar da var; iyi bir klima olmazsa belli bir sıcaklığın altında yalan oluyor...

Konvektör radyatörler var, bunları klima yerine düşünmeye başladım. 200-400 lira arası fiyatları var, 1000 W olanları, 10m2 bir oda için tek ısıtıcı olarak yeterliymiş. Nobo markalı ürünler güzel.
Vega

MesajGönderen: Zoma » 03 Ekm 2011, 12:34

Vega yazmış:
Yönetimin buna hakkı var; binanın dış görünümünü değiştirdiği için izin vermeyebilirler. Teoride balkon kapatmak bile yasak... Ayrıca klima için yaman'ın bahsettiği diğer sıkıntılar da var; iyi bir klima olmazsa belli bir sıcaklığın altında yalan oluyor...

Hava sıcakladığında yönetim mi gelip üfleyecek suratıma? Yasal dayanağı var mı bilmiyorum da çok saçma olur karşı çıkmaları. Yemişim dış görüntüsünü. :)
Kullanıcı simgesi
Zoma

MesajGönderen: Tifa » 03 Ekm 2011, 12:47

Zoma yazmış:
Vega yazmış:

Hava sıcakladığında yönetim mi gelip üfleyecek suratıma? Yasal dayanağı var mı bilmiyorum da çok saçma olur karşı çıkmaları. Yemişim dış görüntüsünü. :)

apt.larda var böyle olaylar, hayır bir işe de yarasa gam yemeyecem. mimari-görsel-estetik açıdan ist kadar çarpık/dandik bir noktada olup bu konuları düzenlediği iddiasında olunan bu kadar fazla imar-iskan-ruhsat-kanun-tüzük-nizamname-apt yönetim kararı-toplumsal gelenek-tabu-artniyet vs. bürokrasisi formalitesi olan bir başka şehir değil dünyada galaksi çapında varsa ben de hiçbirşey bilmiyorum demektir.

başlığa da katkımız olsun: ben olsam çocuk odasına klima koymazdım.
Kullanıcı simgesi
Tifa

MesajGönderen: Mert » 03 Ekm 2011, 13:10

Salondaki oda termostatını kablosuz olan ile değiştirip, oda termostatını yatak odasına koyabilirsiniz. Diğer petekleri de 1/4 kıstınız mı sorun çözülebilir.

Aslında diğer çözüm de oda termostatının yerini değiştirmeden yatak odasını tam açık konumda tutarak diğer petekleri de 2/5 oranında kısmak gibi. Bu durumda hiçbir masraf yapmadan birkaç deneme yanılma yoluyla hangi peteği ne kadar kısacağınızı bulabilirsiniz.
Mert KANTARCIOĞLU
Kullanıcı simgesi
Mert
Forum Yöneticisi

MesajGönderen: haplo » 03 Ekm 2011, 14:06

Yatak odası - kombi arası mesafe salon - kombi arası mesafeden büyükse ve petekte ısınma sorunu varsa belli yerleri hiç ısınmıyorsa peteği büyütmek pek işe yaramayabilir. Sistemin kışlık temizliğini yaptınız mı? Genelde yıllarca temizliği yapılmayan sistem suyu belli bir yerden sonra kirlenip yoğunluğu artarak kombiye aşırı yük olmaya başlar ve bazı petekler yavaş yavaş ısınmamaya başlar.

Peteği değiştirmek için usta çağırmaya gerek yok petek boyutunuzu bilemiyorum ama 150tl ye oldukça büyük petekler mevcut. kendiniz söküp değiştirebilirsiniz. Ayrıca elinizdekinden daha küçük bir petek alarak ucuna eklemede yapabilirsiniz. O peteği de odada ayrı bir yere veya bitişiğine de koyabilirsiniz.
Avatar değil kendi resmim :)(Bir zamanlar yani)
1-PS3+Move
2-Asus M4A785TD-V Evo, AMD II X4 635, Kingston 4GB(2+2)1600Mhz Ram, ASUS 1GB ATI EAH 5670, 1+2TB Sata, 40" Samsung C650, Asus Vento TA9L1 400W
3-Nikon D90

Image
Kullanıcı simgesi
haplo

MesajGönderen: pikapika » 03 Ekm 2011, 14:58

Vega, konunu gasp edeceğim ama ayrı konu açmadan buradan sormak istediğim bir soru var.

Geçen yıl çok fena doğalgaz faturası ödedim. Bu sene biraz ekonomi yapmam lazım. Tek odanın peteğini açmam, diğerleri kapalı tutmam bana herhangi bir ekonomi sağlar mı? Düz mantıkla bakıldığında sağlar gibi görünüyor ama, biraz daha düşününce insan şüpheye düşüyor. Sonuçta kombi yine yanacak, yine aynı dereceye getirilecek. Bu işin mantığını bilen varsa, bildiklerini paylaşır diye umuyorum.

Vega'dan özür diliyor, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
Kullanıcı simgesi
pikapika

MesajGönderen: KaanX » 03 Ekm 2011, 16:10

Aynı amaçla biz 3 senedir oğlumun odasında (tam köşe oda olduğu için diğerlerine göre biraz daha soğuk oluyor, ayrıca merkezi ısıtmayı gece 12'den sonra tasarruf olsun diye kısıyor yönetim) elektrikli radyatör (hani şu yağlı radyatör diye geçenlerden) kullanıyoruz.
Olası bir kısa devre, kaza vs durumuna karşı da 2 adet duman dedektörü alıp koyduk odaya (biri bozulursa diğeri durumu kurtarsın diye). Aylık elektrik faturasına 30 lira civarı ekliyordu geçen sene.
KaanX

MesajGönderen: anton fokker » 03 Ekm 2011, 16:27

Vega nın sorunu için değil de, kendim için sorayım, hazır konu açılmışken;

Konvektör nasıl bir alettir, gürültü çıkarır mı? Koymayı düşündüğüm oda (yaklaşık 12 m2) çift camlı olmasına ve perdeler çekili olmasına rağmen, gece adeta rüzgar esiyor camdan. Cam altındaki duvara bu mereti koysam, iş görür mü?
" Without Love, Breath is Just a Clock Ticking "
------
" What We Do in Life, Echoes in Eternity"
------
"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır;
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır!"

Image
Kullanıcı simgesi
anton fokker

MesajGönderen: schmaltz » 03 Ekm 2011, 17:21

radyatör değiştirmek son çare olmalı. ilk başta termostatik radyatör vanası kullanımına geçmenizi tavsiye ederim (2 kış sonunda kendini amorti eder. radyatör başına 25-tl/adet + 10-tl montaj gibi fiyat düşünebilirsiniz), bölmeli binalarda hiç bir mantığı olmayan oda termostatınıda kaldırıp atın.
http://www.kombi.com/index.php?cat=Rady ... nalari--68
schmaltz

MesajGönderen: Metinyaw » 03 Ekm 2011, 17:49

Aynen öyle. Oda termostatı yerine ayarlı vanalar daha iyi çözüm.
Ancak kombi sabaha kadar yanıyor mu ki? Yanmıyorsa bu olayı radyatörün üzerindeki standart vanalarla da halledebilirsiniz.
Kullanıcı simgesi
Metinyaw

MesajGönderen: aliko » 03 Ekm 2011, 19:37

Oncelikle sistemdeki suyu değiştirip kışlık bakım yaptırdıktan sonra reglaj ayarı yaptırmanızı öneririm. Özellikle kombi girişindeki pislik tutucu kirlendi ise debiyi düsürerek uzak peteklerin ısınmamasına yol açabilir. Peteği büyütmeniz bir işe yaramayabilir.

Klima ancak güneyde yaşıyorsanız kullanılabilir bir alternatif olur, ben ankara'da mevsim geçişinde 15-20 gün civarında kullanabiliyorum ancak... Yonetim planında klima takılamaz diye bir şart yok ise apartman yönetimi klima taktırmanıza karısamaz yeter ki dış cepheye bariz bir zarar vermeyin. Orneğin pencere altına takıp boruları pencere kasasından geçirebilirsiniz.

Ufo vb ısıtıcılar hem verimsiz hem de çocuk odası için çok riskli. Elektrikle ısınacaksanız yağlı radyatörler son çare olarak düşünülebilir.
aliko

Sonraki sayfa

Geri dön: Off Topic - Café DarkHardware

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: ancestral, Definitive, KaraSinek, MaverocK, Mr.Crunch, pikapika, Sniper, ssenginss ve 26 konuk