Artan Pet Şişeler Nasıl Değerlendirilir ?

Off Topic! Panoya kayıtlı kullanıcıların, çok derinlere dalmadan, çeşitli konularda sohbet edebilecekleri bir alan. Bilgisayarla uğraşmaktan bunalanların biraz mola vermesi için....

Forum Yöneticisi: sondinozor

Artan Pet Şişeler Nasıl Değerlendirilir ?

MesajGönderen: manyak » 25 Ağs 2010, 00:30

Arkadaşlar günde kesin en az bir tane 1 litrelik pet şişe artıyor eskiden çöpe atardım bunları nasıl değerlendirilir ..Ya da nereye verilir hayrına verem sanırım değerlendiriliyor..
Image Sensiz karanlık buralar... Biz güneşi gökteki biliyorduk....
Kullanıcı simgesi
manyak

Ynt: Artan Pet Şişeler Nasıl Değerlendirilir ?

MesajGönderen: kıllananadam » 25 Ağs 2010, 00:55

pet şişeleri,plastikleri ve karton menşeyli atıkları ayrı poşetlere koyup çöp konteynerlarının yanına bırakın. sokak toplayıcıları onları topluyor ve geri dönüşüm fabrikalarına veriyor.
ÜÇ TUNÇ TAS HAS KAYISI HOŞAFI
----------------------------------
Kullanıcı simgesi
kıllananadam

MesajGönderen: ufo » 25 Ağs 2010, 01:52

ikiye kes içine su koy hayvanlar içsin. Üst kısmını da arkadaşın dediği gibi yap.
ufo

MesajGönderen: jordi » 25 Ağs 2010, 03:41

Etrafınızda hiç geri dönüşüm kutusu tarzında bir şeyler yok mu?
Yok ise, en azından bağlı olduğunuz belediye ile görüşebilirseniz bu konuda size bir yol göstereceklerdir diye düşünüyorum.
Kullanıcı simgesi
jordi

MesajGönderen: CeFrost » 25 Ağs 2010, 04:05

Pet şişe kapaklarını engelliler için toplayıp verebilirsiniz... Onlar ne yapıyorlar bilmiyorum ama sanırsam tekerlikli sandalye falan alınıyordu...
Kalanı da çöpe atın yada sokaklarda arabalarıyla dolaşan çöp toplayan elemanlara verin, onlar nasılsa sınıflayıp satıyor biyerlere...
the future is not where my dream is...
TOSHIBA Satallite A200 1LA, SONY A100, DT18-70mm F3,5-5,6; Minolta 50mm F1,7
Image
Kullanıcı simgesi
CeFrost
DHW Yazar Ekibi

MesajGönderen: sgi » 25 Ağs 2010, 04:13

Ben birkaç gün önce belediyeden telefonla apartmana koymak için kutu istemiştim, dün 3 tane getirdiler, kağıt-plastik-metal için, kutuyu dolduracak kadar metal çıkması epey uzun sürer gerçi. Kağıt bayağı çıkıyor, suyu 5lt lik pet şişelerde aldığımız için pet şişe de epeyce çıkıyor. Kutular bazı banka şubelerinde gördüğümüz tipte kutulardan.

Fotoda sağdaki büyük kutudan;
http://www.fatih.bel.tr/haber_detay.asp?id=1264&tur=334
AMD Phenom II X4 965, Gigabyte GA-GA-870A-UD3, Powercolor HD3850 256MB, 4GB GSkill 1333MHz DDR3, 120GB Sandisk Extreme Sata3 SSD + 750GB WD Caviar Black + 2*640GB WD Caviar Blue + Toshiba Stor.e Canvio 3TB, Optiarc 7200S DVDRW, Sound Blaster Z, Cooler Master HAF RC-912 Plus, GlacialPower 650W PSU, Philips 274E5QHAB/00

http://www.flickr.com/photos/sgi83/
http://www.youtube.com/user/sedatgenc83
Kullanıcı simgesi
sgi

Şehir: İstanbul / A Rh- En son kan verme tarihi: 01.09.2014

MesajGönderen: kHanTW » 25 Ağs 2010, 07:23

Büyük ölçeklisi için buradan (Türkçe ) ya da buradan (İngilizce)

Küçük ölçeklisi için de buradan. 8)
"Matters of great concern should be treated lightly" "Matters of small concern should be treated seriously"
Kullanıcı simgesi
kHanTW
DarkHardware

MesajGönderen: Levent Pekcan » 25 Ağs 2010, 15:30

Beylikdüzü bu konuda çok başarılı. Hemen her sokakta ambalaj atıkları, pet şişe vs. için özel kutular var. Tabii halkımız bu kutuları ısrarla çöp dolduruyor, o ayrı mesele. :duvar:

Bakırköy belediyesiyse bu konuda başarısız, ancak sokakları dolaşan toplayıcılar hallediyor geri dönüşüm işini. Fakat bu elemanlar da cam almıyorlar. Oysa cam en kolay geri kazanılan malzemelerden birisi, yazın maden suyu fazla içtiğim için benim ev de cam şişe fabrikası gibi çalışıyor. Beylikdüzü'ne eşya taşırken şişeleri de arabaya atıp, oradaki kumbaralara doldurur oldum.

Ben piller için içime sinen bir çözüm bulamadım henüz. Tansaş ve Aras Kargo'da pil toplama kutuları var ancak Tansaş'daki kasiyerlere "bu kutuları gelip boşaltıyorlar mı yoksa siz çöpe mi boşaltıyorsunuz" diye sorduğumda pek fena afalladılar. :whistle:
:perde: Levent Pekcan
Yayın Yönetmeni - DarkHardware
İçerik Yönetmeni - PC Extra
Editör & Yayıncı - TeknoSeyir
Hell is other people [Jean-Paul Sartre]
Kullanıcı simgesi
Levent Pekcan
DarkHardware

MesajGönderen: sondinozor » 25 Ağs 2010, 16:50

Levent Pekcan yazmış:Beylikdüzü bu konuda çok başarılı. Hemen her sokakta ambalaj atıkları, pet şişe vs. için özel kutular var. Tabii halkımız bu kutuları ısrarla çöp dolduruyor, o ayrı mesele. :duvar:

Bakırköy belediyesiyse bu konuda başarısız, ancak sokakları dolaşan toplayıcılar hallediyor geri dönüşüm işini. Fakat bu elemanlar da cam almıyorlar. Oysa cam en kolay geri kazanılan malzemelerden birisi, yazın maden suyu fazla içtiğim için benim ev de cam şişe fabrikası gibi çalışıyor. Beylikdüzü'ne eşya taşırken şişeleri de arabaya atıp, oradaki kumbaralara doldurur oldum.

Ben piller için içime sinen bir çözüm bulamadım henüz. Tansaş ve Aras Kargo'da pil toplama kutuları var ancak Tansaş'daki kasiyerlere "bu kutuları gelip boşaltıyorlar mı yoksa siz çöpe mi boşaltıyorsunuz" diye sorduğumda pek fena afalladılar. :whistle:

Plastiğin geri dönüşümü daha ucuz :)
Sokak toplayıcıları, topladıklarını hurdacılara satıyorlar, hurdacılar işleyip geri dönüşüm fabrikalarına satıyorlar..onlarda hammadde olarak tekrar piyasaya sürüyorlar..çark bu şekilde işliyor..
"Jozef Tura mı? Onun Shakespeare'e yaptığını biz şimdi Polonya'ya yapıyoruz.."
- Lütfücüümm, hepsini yapabiliyorum da bi tek gözlerimden ateş çıkaramıyorum...
“Auschwitz ile Saraybosna arasındaki fark nedir? Auschwitz’te en azından gaz hiç kesilmiyordu..”
Kullanıcı simgesi
sondinozor
Forum Yöneticisi

MesajGönderen: sgi » 25 Ağs 2010, 17:01

Ben kullanılmaz durumdaki pilleri Bimlerde bulunan pil kutularına atıyorum, çalışanlara sormadım ama kafalarına göre kutudaki pilleri çöpe attıklarını sanmıyorum çünkü bazen pil kutusu dolup taşmış oluyor, çöpe atıyor olsalar büyük ihtimalle kutunun taşmasını beklemezler günlerce.
AMD Phenom II X4 965, Gigabyte GA-GA-870A-UD3, Powercolor HD3850 256MB, 4GB GSkill 1333MHz DDR3, 120GB Sandisk Extreme Sata3 SSD + 750GB WD Caviar Black + 2*640GB WD Caviar Blue + Toshiba Stor.e Canvio 3TB, Optiarc 7200S DVDRW, Sound Blaster Z, Cooler Master HAF RC-912 Plus, GlacialPower 650W PSU, Philips 274E5QHAB/00

Kullanıcı simgesi
sgi

MesajGönderen: OnLyTNT » 25 Ağs 2010, 17:06

Bu pil konusu benim fena canımı sıkıyor. Öyle çok abartı pil biriktirdiğim söylenemez ama şu an mevcut birikmiş olanı ne yapacağımı bilemiyorum. TAP' ın bir kutusu var ona doldurdum; BIM ya da Koçtaş gibi bir yere vermeyi düşünüyorum ama Levent abi gibi "napıyorsunuz bu birikenleri" diye sormayı planlıyordum, sanırım sormamak en iyisi. Bir de bu TAP' ın pil toplama kutularını nereden bulabiliriz? Toplayan yerler veriyor mu böyle kutu?
"Yok, görüşürüz!"

Düşünüyorum, öyleyse tehlikeliyim!
Kullanıcı simgesi
OnLyTNT
Forum Yöneticisi

MesajGönderen: sgi » 25 Ağs 2010, 17:24

OnLyTNT yazmış:Bu pil konusu benim fena canımı sıkıyor. Öyle çok abartı pil biriktirdiğim söylenemez ama şu an mevcut birikmiş olanı ne yapacağımı bilemiyorum. TAP' ın bir kutusu var ona doldurdum; BIM ya da Koçtaş gibi bir yere vermeyi düşünüyorum ama Levent abi gibi "napıyorsunuz bu birikenleri" diye sormayı planlıyordum, sanırım sormamak en iyisi. Bir de bu TAP' ın pil toplama kutularını nereden bulabiliriz? Toplayan yerler veriyor mu böyle kutu?

Evlere vermiyor olabilirler ama işyeriniz için pil kutusu talep edebilirsiniz;
http://tap.org.tr/pil_toplama_malzemesi_istiyorum-125.html

Kullanıcı simgesi
sgi

MesajGönderen: aeny » 25 Ağs 2010, 19:03

Levent Pekcan yazmış:Beylikdüzü bu konuda çok başarılı. Hemen her sokakta ambalaj atıkları, pet şişe vs. için özel kutular var. Tabii halkımız bu kutuları ısrarla çöp dolduruyor, o ayrı mesele. :duvar:

tansaş ve aras kargo yu bilmiyorum ama ben teknosanın bir şubesinde adamın bütün atıkları(kağıt/çöp/pil ayrı ayrı kutularda bunlar) aynı çöp konteynırına boşalttığını gördüm :p
Image
Kullanıcı simgesi
aeny

MesajGönderen: CeFrost » 26 Ağs 2010, 00:58

İstediğiniz kadar ayırın sınıflandırın, çöp toplanırken hepsi karışıyor... Sonra atık merkezinde baştan ayrılıyorlar...
the future is not where my dream is...
TOSHIBA Satallite A200 1LA, SONY A100, DT18-70mm F3,5-5,6; Minolta 50mm F1,7
Image
Kullanıcı simgesi
CeFrost
DHW Yazar Ekibi

MesajGönderen: jordi » 26 Ağs 2010, 04:02

TAP 'ın internet sitesi üzerinden işyerine küçük boy kutu istemiştim. Sağolsunlar kargo ücretini bile karşılayıp 5 tane göndermişler. Tabii bazı gereksiz kişiler, ambalajında açılmamış (katlı) şekilde duran yedek kutuları açıp, el becerisini göstermiş ama yine de 1 kutuyu mümkün olduğunca kullanıyoruz.

Yanlış hatırlamıyorsam eczaneler ile pil konusunda anlaşma yapılmıştı. Tüm eczanelerde pil kutusu bulunacak ve TAP buralardan bunları toplayacak idi. Tabii kozmetik ürünler varken pil kutusunu görünür yere koyarlar mı bilinmez ama bireysel tarafta yapılabilecek adım bu diye hatırlıyorum.

Elinizde akü varsa, onları da Akümülatör ve Geri Kazanım Sanaticileri Derneği'nin internet sitesinden adreslerini temin edeceğiniz merkezlere götürebilirsiniz. En azından kesintisiz güç kaynağı aküsü değiştirenler için ihtiyaç olabilir.

Bu arada HP 'nin KOBİ ve Kurumlara özel sunduğu geri dönüşüm uygulaması var. LaserJet ve mürekkep püskürtmeli kartuşlar için toplama kutusu sağlıyorlar.
Kullanıcı simgesi
jordi

Sonraki sayfa

Geri dön: Off Topic - Café DarkHardware

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: lawnmower, Ortegon, SpeCTRuM ve 20 konuk