Köy Fırını Yapımı

Off Topic! Panoya kayıtlı kullanıcıların, çok derinlere dalmadan, çeşitli konularda sohbet edebilecekleri bir alan. Bilgisayarla uğraşmaktan bunalanların biraz mola vermesi için....

Forum Yöneticisi: sondinozor

Köy Fırını Yapımı

MesajGönderen: Ayhan » 02 Hzr 2010, 16:38

Merhaba arkadaşlar, terasa mini taşfırın yapmak gibi bir niyetim var. Nette kimi yapım aşaması fotoğraflarını buldum. Ne gibi malzemeler gerekir onları araştırıyorum. Sonra yapma işi kalıyor onuda yavaş yavaş yapmaya çalışacağım, becerebilirsem :) Hobi amaçlı, yapabildiğim kadarını kendim yapmak istiyorum, ustaya yaptırtmak istemiyorum.

Yapım için gerekli malzemeleri araştırdım birkaç yerde buldum lakin kubbeyi yapabilme konusunda tereddütlerim var sizce nasıl böyle yuvarlak halde yapılıyor? Bu kısmı ustaya bırakmadan yapabilmek mümkün mü? Dışa sürülen harç ne harcı sarımtırak olan? Normal çimento harcı aynı işlevi görür mü?

Image

Image

Teşekkürler.
Kullanıcı simgesi
Ayhan

Ynt: Köy Fırını Yapımı

MesajGönderen: shuka » 02 Hzr 2010, 16:53

ne tür malzemeler buldunuz acaba?

sanırım içini ateş tuğlasından yapabilirsiniz ve dışınada normal harç yerine ısıya dayanıklı beton türünden birşey yapabilirsiniz (bunun için -yanılmıyorsam- özel karışımlar var ve betonu onunla hazırlıyorsunuz)

kubbe yi yapmak için, kubbe şeklinde bir yığın yapın (kum- taş toprak vs, üzerini ateş tuğlası ile örün, üzerinede harcı dökün. kuruduktan sonra ön taraftan, o içerideki yığıntıyı alırsınız olur biter.

ek: http://meyvelitepe.typepad.com/meyvelitepe/f%C4%B1r%C4%B1n-karde%C5%9Fli%C4%9Fi/
zıvoaynn
Kullanıcı simgesi
shuka

MesajGönderen: Ayhan » 02 Hzr 2010, 18:22

Evet bahsettiğim malzemeler aynı linkte yer alanlar, ama bu biraz büyük gibi, bunun bir boy küçüğünü düşünüyorum.

Kubbenin yapım aşaması resimlerini iş yerinde görememiştim, evde gözüktü iyi çözüm :think:
Kullanıcı simgesi
Ayhan

MesajGönderen: Farina » 02 Hzr 2010, 19:06

Ateş tuğlası ve ateş tuğla harcı gerekiyor. Eskiden büyük bir firmanın Karaköy Tünel karşı sırasında şubesi vardı. Eve şömine, bahçeye grill/fırın yaparken ziyaret etmiştim. Her hangi bir ekmek fırınından malzeme satıcısına ulaşabilirsin. İçine ahşap iskelet kurulduktan sonra üzerine kubbe çalışılır. Bitip yakılacak hale gelince iskeleyi yakarak imha edebilirsin. Belki başka bir profesyonel püf noktası daha vardır. Zevkli bir uğraş, iyi pizza ve ekmek pişirebilmenin en garanti yolu.

Ateş tuğlaları lego gibidir, değişik yerlerde kullanılan çok çeşitli parçaları vardır.

Not: Strafor kullanmışlar, biz o tarihte ince meyve sandığı parçalarından maket yapmıştık.
Ideapad Lenovo|i7 2630 QM|HD 6570M|DDR3 6 GB
Galaxy Note 10.1|1.4 GHz Exynos Quad
Nokia Lumia 1320|8 GB|6"
Kullanıcı simgesi
Farina

MesajGönderen: kHanTW » 02 Hzr 2010, 20:31

Bu tip çalışmalar her daim ilgimi çekmiştir ama bana "yapımı zor, zahmetli, masraflı" geldi. Hani bunun tadını hiç bir şeyin wermeyeceğini tahmin edebiliyorum ama açıkçası bana aşağıdaki tarz barbeküler daha çekici geliyor.

Image

İnsanın kendi yaptığı şeyi hiç bir sanayi ürünü tutmaz tabi ama sanırım bu konuda biraz kolaycıyım.

Not : Topiğe pek bir katkım olamadı, özür diliyorum 8)
"Matters of great concern should be treated lightly" "Matters of small concern should be treated seriously"
Kullanıcı simgesi
kHanTW
DarkHardware

MesajGönderen: Cordee » 02 Hzr 2010, 21:16

o kücücük şeyde ne pişer ki ? zaten içerisini odun kaplamış ve şahsen terasa yapmak istesem nasıl temizlenir ki o ? :)

büyük bir çöp poşetinin içerisine gazeteleri koyarsınız, torbanın üzerine yoldaki taşlardan koyarsınız, sonra taşların üzerine, biraz tel veya uygun demir koyarsınız betonu üzerine dökersiniz ve düzeltirsiniz olur ? hatta tekrar üzerinede taş yapıştırırsınız dekoratif olur ? yada olmazmı :P
Kullanıcı simgesi
Cordee

MesajGönderen: Farina » 02 Hzr 2010, 21:22

Cordee yazmış:o kücücük şeyde ne pişer ki ? zaten içerisini odun kaplamış ve şahsen terasa yapmak istesem nasıl temizlenir ki o ? :)

Küçücük değil, büyük bile, yazıda söylenmiş bir kerede neler pişirip yediklerini.

Bunun dışında masraflı olduğuna katılıyorum.
Masraf fırın kullanıldığında da sürecek.

Asıl kötüsü ise kısa süre sonra bıkarak keşke aygazlı-volkanik taşlı grill alsaydım diyecek olunması veya böyle bir ihtimalin olabilirliği.
Nokia Lumia 1320|8 GB|6"
Kullanıcı simgesi
Farina

MesajGönderen: Ayhan » 03 Hzr 2010, 08:02

Masraflı ama yıllarboyu kullanılacak birşey. Sürekli yakılıpta birşeyler yemek zor olur, ayda 1-2 kez felan anca :) 2-3 ev tanıdık bir aradayız zate birkere yakınca herkes birşeyler yapar atar içine diye düşünüyorum.
Kullanıcı simgesi
Ayhan

MesajGönderen: kHanTW » 03 Hzr 2010, 08:48

Ayhan yazmış:Masraflı ama yıllarboyu kullanılacak birşey. Sürekli yakılıpta birşeyler yemek zor olur, ayda 1-2 kez felan anca :) 2-3 ev tanıdık bir aradayız zate birkere yakınca herkes birşeyler yapar atar içine diye düşünüyorum.

İçinde kurabiye pişer mi bunun ? :lol:
"Matters of great concern should be treated lightly" "Matters of small concern should be treated seriously"
Kullanıcı simgesi
kHanTW
DarkHardware

MesajGönderen: Farina » 03 Hzr 2010, 09:50

İçinde her şey pişer. Bıkılmadığı sürece çok eğlenceli, özellikle kadınlar bayılacaktır. Bıkmaya başladığınızda ise kötü bir son bekliyor sahibini. Mekan da önemli, varoşlarda, tatil beldelerinde kullanmak nispeten rahat olacaktır ancak şehir içinde zor, ilk 20-30 dakika çok kötü duman çıkarır, mangala benzemez.
Nokia Lumia 1320|8 GB|6"
Kullanıcı simgesi
Farina

MesajGönderen: Ayhan » 03 Hzr 2010, 11:35

kHanTW yazmış:
Ayhan yazmış:Masraflı ama yıllarboyu kullanılacak birşey. Sürekli yakılıpta birşeyler yemek zor olur, ayda 1-2 kez felan anca :) 2-3 ev tanıdık bir aradayız zate birkere yakınca herkes birşeyler yapar atar içine diye düşünüyorum.

İçinde kurabiye pişer mi bunun ? :lol:

Odun ateşinde kurabiye :D
Kullanıcı simgesi
Ayhan

MesajGönderen: Farina » 03 Hzr 2010, 14:31

Eskiden ve Anadoluda hala pek çok yerde kek, kurabiye odun ateşinde pişiyor. Ustalar fırın ne zaman kaç derecedir ezbere bilirler.
Ben en son geçen sene odun ateşinde un kurabiyesi yedim, müthişti. Şiledeki meşhur fırın da sanırım hala odun kullanıyor tüm mamüller için.
Nokia Lumia 1320|8 GB|6"
Kullanıcı simgesi
Farina

MesajGönderen: mgora » 03 Hzr 2010, 21:09

Görerek öğrenmek isterseniz youtube'da "pizza oven construction" arayın güzel örnekler mevcut.
Emek ve heyecan olursa hiç bir iş zor gelmez birde iyi yol arkadaşları lazım tabii :)
mgora

Geri dön: Off Topic - Café DarkHardware

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: goksel23, Google [Bot], Mono, Mr.Crunch ve 34 konuk