Radar tespit cihazları..

Off Topic! Panoya kayıtlı kullanıcıların, çok derinlere dalmadan, çeşitli konularda sohbet edebilecekleri bir alan. Bilgisayarla uğraşmaktan bunalanların biraz mola vermesi için....

Forum Yöneticisi: sondinozor

Ynt: Radar tespit cihazları..

MesajGönderen: schmaltz » 28 May 2009, 17:17

antalyada kepezden merkeze giden 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olan yol meskun mahalmiş. 2005 yılında 95km/h hızla 190 lira civarında ceza yedim.
uyanık yurdum polisi olduğu sürece uyanık vatandaş olmaya ters gözle bakmıyorum açıkçası..
schmaltz

MesajGönderen: Kanuni » 28 May 2009, 18:14

Savaş uçaklarında RWR (Radar Warning Receiver) denen bir alet var. Düşman uçağı eğer radarda tarama yapıyorsa veya size kilitlenmişse uyarı veriyor... Bu RWR cihazları tamamen pasif, yani dışarıya herhangi bir sinyal vermiyor, tek amacı gelen radar dalgalarını tespit edip size bildirmek... Hatta uçaklar arazi şekillerini vs... kullanarak görünmez uçarken bu cihazın açık kalması gizliliği bozmuyor, çünkü dediğim gibi tamamen pasif...

Otomobillere takılan radar uyarı cihazlarının da benzer bir mantıkla çalışması lazım (tabi ki uçaklarda kullanılandan daha basittir bu alet), o yüzden tespitinin mümkün olmaması lazım, yanılıyor muyum? Tabi burada bahsedilen cihazlar herhangi bir şekilde sinyal karıştırıcı/bozucu nitelikteyse tespitleri mümkün olabilir fakat tamamen pasif çalışacak bir alette çok fazla yakalanma riski yok diye düşünüyorum...

Bu arada, hapis cezası bile var diyen arkadaşlar neye dayanarak bunu söylüyor? Konuyla ilgili kanunda herhangi bir madde gösterebilir misiniz, yoksa hapis bile var denmesinin sebebi yine kulaktan dolma bilgiler mi?
Image
Kullanıcı simgesi
Kanuni

MesajGönderen: qwertyadam99 » 28 May 2009, 19:11

Kanuni yazmış:Savaş uçaklarında RWR (Radar Warning Receiver) denen bir alet var. Düşman uçağı eğer radarda tarama yapıyorsa veya size kilitlenmişse uyarı veriyor... Bu RWR cihazları tamamen pasif, yani dışarıya herhangi bir sinyal vermiyor, tek amacı gelen radar dalgalarını tespit edip size bildirmek... Hatta uçaklar arazi şekillerini vs... kullanarak görünmez uçarken bu cihazın açık kalması gizliliği bozmuyor, çünkü dediğim gibi tamamen pasif...

Otomobillere takılan radar uyarı cihazlarının da benzer bir mantıkla çalışması lazım (tabi ki uçaklarda kullanılandan daha basittir bu alet), o yüzden tespitinin mümkün olmaması lazım, yanılıyor muyum? Tabi burada bahsedilen cihazlar herhangi bir şekilde sinyal karıştırıcı/bozucu nitelikteyse tespitleri mümkün olabilir fakat tamamen pasif çalışacak bir alette çok fazla yakalanma riski yok diye düşünüyorum...

Bu arada, hapis cezası bile var diyen arkadaşlar neye dayanarak bunu söylüyor? Konuyla ilgili kanunda herhangi bir madde gösterebilir misiniz, yoksa hapis bile var denmesinin sebebi yine kulaktan dolma bilgiler mi?

İlk mesajımda nasıl tesbit edildiklerini yazmıştım,.
Ceza için
http://trfdenetleme.iem.gov.tr/dosyalar/2008_ceza.doc
bkz: (51 5a ve 5b maddeleri )
Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulundurmak,963,00 YTL
1,449,00 YTL
4-6 ay hapis cezası Cihazlar mahkeme kararıyla müsadere edilir
2009 yılında para cezaları biraz daha artmış olabilir
Elektronik Dünya Forumu Moderatorü

Image
Kullanıcı simgesi
qwertyadam99
DarkHardware

MesajGönderen: Kanuni » 28 May 2009, 19:19

Bilgi için teşekkürler...
Uçaklardaki gibi tamamen pasif bir radar dedektörü neden üretilemiyor acaba? Polislerin kullandığı radar dalgalarının güçsüzlüğünden mi?
Image
Kullanıcı simgesi
Kanuni

MesajGönderen: qwertyadam99 » 28 May 2009, 19:28

Pasif den ne kasdediyorsunuz bilmiyorum ama bu cihazlar sadece radar sinyalini algılıyor.RDD(radar dedector dedector)ler ise aslında RF alıcılardır ve ilk mesajdaki gibi cihazı LOF sinyalinden tesbit ediyorlar.
Birde aktif olarak radar jammer denilen kabaca sinyalleri bozarak doğru hız tesbitini engelleyen cihzalarda var.

Image
Kullanıcı simgesi
qwertyadam99
DarkHardware

MesajGönderen: savasci-porsuk » 28 May 2009, 19:34

30 milyon dolarlık f-bilmemne uçagındaki pasif radar tespit cihazını neden üretmediklerini soran arkadaş benimde sana bir sorum var benim bilgisayarım çok yavaş acaba amerikan merkezi komutanlıgı neden bana süper bilgisayarlarını makül bir ücrete satmıyor
Ya sıyırdınız kafayı gerçeklikten uzaklaştınız yada şaka yapıyorsunuz bunun başka izahı yok.
Akıllı bir insan düşünür sırf o uçaktaki radar sisteminin fiyatı intercity araç filosunu satın alır 100 dolarlık radar tespit cihazı bu işi görseydi inan onu takarlardı uçaklarada.
Radar a yakalanmamak için yavaş sürün kardeşim sürmüceksenizde parasını ödeyin.
hız ve kazaya gelirsek arabaların hızlarının yanında kütleleride önemli mesela geçenlerde smartla s serisi bir mercedesin çarpışmasına tanık oldum nette dolanırken smart resmen havaya uçuyordu düşünün ülkemizde yüzbinlerce kamyon var 20 tonluk bbir kamyonun sizin 1.5 tonluk hydai ınıza çarptıgını cesedinizi bulamazlar.Benim arkadaşım şehirler arası yolda motoruyla 150 ile giderken köpeğe çarptı daha sonra güç bela durmuş bana kaza sonrası fotoları gösterdi motorun çelik koruma demiri motorun motoruna girmiş köpek patlamış tmamen ortadan kaybolmuş sadece kan var çocugun bacagı kırılmış.Uzun yolda çok motorsiklet ve araç kullandım asla 100 ü geçmem ki ben hayvan gibi basmayı seven biriyim tabi kontrollü yollarda.
Bu cihazlar adama cesaret veren şeyler tıpkı bmw mercedes ve türevi araçların sağlamlıgının insana verdiği güvenle gaz basmaları gibi.
Araba=BMW 3.20
motor=Kawasaki 750s,Bmw 1200gs
Bisiklet=Çalındı bulunacak :( bulunamadı gidilip paraya kıyılıp scout speed p5 alındı çalan allahından bulsun :)
savasci-porsuk

MesajGönderen: qwertyadam99 » 28 May 2009, 19:43

RDD ye yakalanan cihazlar :)
http://www.spectre-rdd.com/detecting_the_detectors.pdf

En büyük RDD üreticilerinden olan Spectre firmasının ürün sayfasında çalışma prensibi aynı şekilde açıklanmış;

The Spectre RDD (radar detector detector) is a sophisticated, high performance RF receiver tuned specifically to detect radar detectors. It listens for the faint microwave emissions generated
Inexpensive, poorly designed radar detectors are commonly encountered in these areas. Many have poorly shielded local oscillators- the component used to generate a reference signal- and emit a powerful signal. The Spectres' extreme sensitivity enables it to detect such radar detectors at very long range, often one mile or more. This can lead to frequent, long duration alerts, often at ranges where positive target identification is impossible to establish.

More expensive radar detectors typically are better engineered and have lower emissions, making them more difficult to detect. The Spectre IV + is designed to automatically reduce detection range when encountering cheap, high polluting detectors. Yet it accomplishes this with out affecting its ability to detect the higher end, low polluting models.

Bu cihazların biribirini tesbit işi yıllardır karşılıklı teknoloji savaşı olarak devam ediyor.Biri bir cihaz çıkarıyor diğeri onu tesbit etmeye yada atlatmayı başarıyor sonra yenisi çıkıyor vs vs bu böyle devam eder gider.

Image
Kullanıcı simgesi
qwertyadam99
DarkHardware

MesajGönderen: yaman » 28 May 2009, 19:58

en güzeli almanya'ya gidip süper otobanlarda hız sınırına yakalanmadan son sürat gitmek, hemde legal.
lakin otobandan çıkınca hızı düşürmek gerek , yoksa ;
Image

evet bu benim malesef
Saygılar,
Yaman
PDA/GSM: IPHONE4S TABLET: IPAD2
PC :I7-2600-8GB-5850-1TB-2232BW / DSLR : EOS350D
Laptop1: HP Pavilion 2.53ghz-4gb-4650-240SSD-15.6"W
Laptop2: Toshiba M70-192 Centrino 2.16-2gb-X700-200GB-15.4"W
yaman

MesajGönderen: qwertyadam99 » 28 May 2009, 20:06

yaman yazmış:en güzeli almanya'ya gidip süper otobanlarda hız sınırına yakalanmadan son sürat gitmek, hemde legal.
lakin otobandan çıkınca hızı düşürmek gerek ,

Aynı şu videodaki olduğu gibi değil mi?
Bir zamanlar hayalim olan BMW 850csi ile.

Bilgi: Video YouTube'dan yayınlanmaktadır, içeriği DarkHW kontrol ve sorumluluğunda değildir

Image
Kullanıcı simgesi
qwertyadam99
DarkHardware

MesajGönderen: savasci-porsuk » 28 May 2009, 20:07

adamlar süper yakalamış hehehe :)
Araba=BMW 3.20
motor=Kawasaki 750s,Bmw 1200gs
Bisiklet=Çalındı bulunacak :( bulunamadı gidilip paraya kıyılıp scout speed p5 alındı çalan allahından bulsun :)
savasci-porsuk

MesajGönderen: 440cdx » 28 May 2009, 20:14

:shock: O hızla giderken yola en ufak bir hayvan vs. çıksa o anda daha görmesiyle paramparça olması bir olur...

ne cesaret var milette be...o hızla az bir kontrolü kaybetse bitti iş o anda...
Gerçek, insanların onu hazmetme yetisine göre eğilip bükülmez.

Kimisi Atatürk Tüccarıdır.Kimisi Din Tüccarı.Önemli olan bu sahtekarlıklara karşı insanları bilinçlendirmektir.

En güzel rejim, din ve vicdan özgürlüğü tanıyan demokrasidir.

Türkiye Cumhuriyeti için en uygun rejim, tüm toplum katmanlarının benimsediği demokratik ve laik düzendir.

Image
Kullanıcı simgesi
440cdx

MesajGönderen: Vega » 28 May 2009, 20:29

yaman yazmış:en güzeli almanya'ya gidip süper otobanlarda hız sınırına yakalanmadan son sürat gitmek, hemde legal.
evet bu benim malesef

Adamda "Türk" tipi var diyecektim ki :D
Vega

MesajGönderen: Erhan » 28 May 2009, 20:35

mehmetemin yazmış:
Makaan yazmış:Bence tespit cihazının hiçbir mahsuru yok. Amaç caydırmak değil mi? Sonuçta alet ötünce yavaşlıyorsunuz. Amaca ulaşıldı mı ?

Amerika'da onun icin serbest ya. Amac hizli gidecekler caydirilsin yeter. Sonucta bir vatandas isterse edepli sofor oldugundan dolayi yavas gitsin, isterse radardan korkan bir serseri olarak yavas gitsin; birsey faketmiyor.

Ama Turkiye'de amac caydirmanin yanisira vatandasin parasini tirtiklamak. Bir ara televizyonda haberini izlemistim: Polis teskilati 2007 yili icin toplam bilmem kac katrilyonluk ceza yazmayi dusunuyormus da bu da her ehliyet sahibine yilda en az su kadar cezaya karsilik geliyormus diye.

Adamlar senenin basinda oturup ne kadar para toplayacaklarini hesap edip ona gore kocan bastiriyorlar, sonra da cikiyorlar yollara.

--
Bu olay Amerikada da oluyor. Birebir aynen degil belki. Heryerde oldugunu da iddia edemem. Ama San Diego ile Seattle arasindaki fark daglar kadar. Burada San Dieogaya oranla 3-5 kat daha fazla yol kenarinda ceza yazilan adam goruyorum. Ayrica burada uzun yillardir yasayan arkadaslarin demesi buranin bazi fakir ilcelerinde (Lynnwood gibi), polis normalden daha da s1k ceza yaziyor, belediyeye ek katki olsun diye. Ayrica, yine Seattle icin duydugum polislerin aylik belli miktar trafik cezasi yazmalari gerektigi yonunde.. Ben su ana kadar ne San Diego da ne Seattle da ceza yedim, ama cidden Seattle da ipin ucu kacmis durumda. Bazi yerlerde adim basi polis var...

Bir ara bende dusundum radar dedektoru almayi (valentine mi ne idi, en iyisi diyorlardi). Ama alete $400 verip, hizli gidip uzerinde bi de alet ise yaramazda ceza yersem kendimi mal gibi hissedecegimden hic bulasmadim. Birde bu isin radari var lazeri var, yok virajda calismaz yok engebeli yollarda soyle boyle derken... Yavas gitmek en iyisi :) Ve tabi hiz yapmaya uygun yollari tespitte ediyorum.. Sonucta hangi araba olursa olsun surekli 90km hizla gitmek motoru oldurur....
Kullanıcı simgesi
Erhan

MesajGönderen: TiesTorN » 28 May 2009, 20:38

qwertyadam99 yazmış:Aynı şu videodaki olduğu gibi değil mi?
Bir zamanlar hayalim olan BMW 850csi ile.

Adam şu 3dk içersinde yarım depo benzin falan harcadı heralde :lol: nasıl yakıyodur onlar...
[Intel i7-3770K + Noctua C14] --> 4.7ghz @ 1.27v | ASUS P8Z68-V Pro/Gen3 | (4gb x2) 8gb GSkill RipjawsX DDR3-1600 (7-8-7-24-1T) @1.6V | EVGA GTX 780 TI Superclocked ACX | CoolerMaster HAF-X + 850W EVGA G2 PSU
Corsair F120 + OCZ Vertex 2 80gb + 300gb VelociRaptor + [1,5 + 2TB] Seagate 5900rpm| Pioneer BDR-206D BluRay | [Logitech Z623 + Sennheiser PC350] <- SB Zx | Logitech G19 + Roccat Kone Pure (Orange) | Asus VG248QE 144 Hz

Image
Kullanıcı simgesi
TiesTorN

MesajGönderen: Erhan » 28 May 2009, 20:38

Bu olay burada da var... Hatta video nuzu bile gonderiyorlar.. Arkadas gecen kirmizi isikta durmadan gecmis, gelen mektupta videonun internet adresi ve login sifresi vardi.. Yani enselenmenin bu kadari :) tartisacak hic bir sey yok :)
Kullanıcı simgesi
Erhan

Önceki sayfaSonraki sayfa

Geri dön: Off Topic - Café DarkHardware

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: CandleGarden, CaRaBeeN, Google [Bot], lawnmower, PiSi, Squall ve 36 konuk