Uçurtma - nerden alınır? Nerde uçurulur

Off Topic! Panoya kayıtlı kullanıcıların, çok derinlere dalmadan, çeşitli konularda sohbet edebilecekleri bir alan. Bilgisayarla uğraşmaktan bunalanların biraz mola vermesi için....

Forum Yöneticisi: sondinozor

Uçurtma - nerden alınır? Nerde uçurulur

MesajGönderen: SpeCTRuM » 29 Nsn 2009, 12:17

Merhaba,

Hafta sonu uçurtma uçuracağım. Nereyi önerirsiniz ve nerden alabilirim?

Teşekkürler,

Veysel
Kullanıcı simgesi
SpeCTRuM

Ynt: Uçurtma - nerden alınır? Nerde uçurulur

MesajGönderen: Flamm » 29 Nsn 2009, 12:42

Eger alma zorunlulugunuz yoksa bence kendiniz yapin. Cok daha fazla keyif alirsiniz.

Image
Image
Haşr - 23: O, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Allah'tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah'tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır.
Kullanıcı simgesi
Flamm

MesajGönderen: katisuret » 29 Nsn 2009, 12:48

Dragos sahilinde belediyenin bir çay bahçesi var. Onun önlerinde bir adam satıyor, geçenlerde ilk çıtalı uçurtmamı orada sahilde uçurdum. Rüzgar çok fazlaydı, ipi ellerimi kesti. Çok keyif aldığı söyleyemem, üstelik uçurtmayı toplarken denize düştü. Kırda, çayırda uçurmak lazım demekki.. :)

Flamm'ın da dediği gibi kendi yaptığınız bir uçurtmayı uçurmaya çalışmak daha keyifli olur.
katisuret

MesajGönderen: Crowlee » 29 Nsn 2009, 15:46

SpeCTRuM yazmış:Merhaba,

Teşekkürler,

Veysel

Ne kadar sağlamdır bilemiyorum ama sirkeci de tramvay durağının karşısında kaldırımda satıyordu biri 3 liradan.
[Samsung Galaxy S3 Titanium Grey] [Ipad 3] [Asus Eee PC 1008HA] MSI P67A-G45 Intel P67 - INTEL Core i5-2500K - CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance DDR3 1600MHz - POWERCOLOR HD7850 PCS+ 2GB GDDR5 256 Bit - Samsung 250GB 840 EVO - SAMSUNG 500 GB 7200 RPM 16 MB - LG GH22NS50 SATA Siyah DVD-RW - Cooler Master RC 692 Advance GX 750W 80+ Plus - Dell UltraSharp U2713H 2560x1440
Kullanıcı simgesi
Crowlee

MesajGönderen: shuka » 29 Nsn 2009, 21:03

http://www.ucurtmadunyasi.com/iletisim.asp
http://www.meskaucurtma.com/urunlerimiz_products.htm

umaırm işinize yarar

ben içerenköy tarafında bir imalatcı bulmuştum ancak ne adını hatırlıyorum ne yerini, ancak tekrar gidersem belki bulabilirim :)
zıvoaynn
Kullanıcı simgesi
shuka

MesajGönderen: Crowlee » 29 Nsn 2009, 21:08

[Samsung Galaxy S3 Titanium Grey] [Ipad 3] [Asus Eee PC 1008HA] MSI P67A-G45 Intel P67 - INTEL Core i5-2500K - CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance DDR3 1600MHz - POWERCOLOR HD7850 PCS+ 2GB GDDR5 256 Bit - Samsung 250GB 840 EVO - SAMSUNG 500 GB 7200 RPM 16 MB - LG GH22NS50 SATA Siyah DVD-RW - Cooler Master RC 692 Advance GX 750W 80+ Plus - Dell UltraSharp U2713H 2560x1440
Kullanıcı simgesi
Crowlee

MesajGönderen: MustafaKemal » 29 Nsn 2009, 22:03

papalinatava yazmış:Dragos sahilinde belediyenin bir çay bahçesi var. Onun önlerinde bir adam satıyor, geçenlerde ilk çıtalı uçurtmamı orada sahilde uçurdum. Rüzgar çok fazlaydı, ipi ellerimi kesti. Çok keyif aldığı söyleyemem, üstelik uçurtmayı toplarken denize düştü. Kırda, çayırda uçurmak lazım demekki.. :)

Flamm'ın da dediği gibi kendi yaptığınız bir uçurtmayı uçurmaya çalışmak daha keyifli olur.

Uçurtma ip elde tutlarak uçurulmaz ki. Yani ipi ellerini kesecek şekilde tutmazsınız. İp bir karış uzunluğunda bir tahta parçasına sarılı olur ve siz o tahta parçasını uç kısımlarından tutarak çevirir ve uçurtmayı bu şekilde salar veya toplarsınız.

İlkokulun yan sokağında, topaç, uçurtma, vs günün moda oyuncaklarının satıldığı ufak bir dükkan vardı. O dükkanın önünden her geçişte içerideki mallara imrenerek bakardık ancak biri hariç; uçurtmalar. O ufacık, estetik yoksunu, ruhsuz uçurtmalara kimin para vereceğini, daha doğrusu herhangi bir uçurtmaya niçin para verileceğini çözemezdim. Uçurtmayı yapmak da en az onu uçurmak kadar eğlenceli bir oyundu çünkü. İnsan kendisinin yerine eğlensin diye birisine para verir mi hiç?

Yukarıdaki tarifteki anlatıma 1-2 detay da ben ekleyeyim. Çıtaları çaktıktan sonra eşit aralıklarla açıp bağlayınız denmiş ancak düz çıtanın ucuna ipi bağlamak olmaz. Önce o çıtaların uçlarını 1 cm kadar içeriden çakıyla çepeçevre oyarak kanal açacaksınız ki ip o kanala otursun ve hem kolay bağlansın, hem de kaymasın. Bir de 70 cm amatörler veya ilkokul çocukları için uygundur ama asıl çıta boyu 1 mt.nin üzerine çıkınca gerçekten zevk vermeye başlar. Biraz palazlanıp delikanlılık çağına gelince özellikle büyük uçurtma yapılır ki mahallenin ufaklıkları gelip uçurtmaya ortak olamasın.

En son uçurtma uçuralı 20 sene olmuştur herhalde ki bu hemen hemen ilk bilgisayarla veya ilk özel kanalla tanıştığımız yıllara denk geliyor. Sosyal hayat denen şeyin kırılma noktasına yani.
Kullanıcı simgesi
MustafaKemal

MesajGönderen: Tifa » 29 Nsn 2009, 22:16

MustafaKemal yazmış:
papalinatava yazmış:Dragos sahilinde belediyenin bir çay bahçesi var. Onun önlerinde bir adam satıyor, geçenlerde ilk çıtalı uçurtmamı orada sahilde uçurdum. Rüzgar çok fazlaydı, ipi ellerimi kesti. Çok keyif aldığı söyleyemem, üstelik uçurtmayı toplarken denize düştü. Kırda, çayırda uçurmak lazım demekki.. :)

Uçurtma ip elde tutlarak uçurulmaz ki. Yani ipi ellerini kesecek şekilde tutmazsınız. İp bir karış uzunluğunda bir tahta parçasına sarılı olur ve siz o tahta parçasını uç kısımlarından tutarak çevirir ve uçurtmayı bu şekilde salar veya toplarsınız.

İlkokulun yan sokağında, topaç, uçurtma, vs günün moda oyuncaklarının satıldığı ufak bir dükkan vardı. O dükkanın önünden her geçişte içerideki mallara imrenerek bakardık ancak biri hariç; uçurtmalar. O ufacık, estetik yoksunu, ruhsuz uçurtmalara kimin para vereceğini, daha doğrusu herhangi bir uçurtmaya niçin para verileceğini çözemezdim. Uçurtmayı yapmak da en az onu uçurmak kadar eğlenceli bir oyundu çünkü. İnsan kendisinin yerine eğlensin diye birisine para verir mi hiç?

Yukarıdaki tarifteki anlatıma 1-2 detay da ben ekleyeyim. Çıtaları çaktıktan sonra eşit aralıklarla açıp bağlayınız denmiş ancak düz çıtanın ucuna ipi bağlamak olmaz. Önce o çıtaların uçlarını 1 cm kadar içeriden çakıyla çepeçevre oyarak kanal açacaksınız ki ip o kanala otursun ve hem kolay bağlansın, hem de kaymasın. Bir de 70 cm amatörler veya ilkokul çocukları için uygundur ama asıl çıta boyu 1 mt.nin üzerine çıkınca gerçekten zevk vermeye başlar. Biraz palazlanıp delikanlılık çağına gelince özellikle büyük uçurtma yapılır ki mahallenin ufaklıkları gelip uçurtmaya ortak olamasın.

En son uçurtma uçuralı 20 sene olmuştur herhalde ki bu hemen hemen ilk bilgisayarla veya ilk özel kanalla tanıştığımız yıllara denk geliyor. Sosyal hayat denen şeyin kırılma noktasına yani.

Anlaşıldı, siz de uçurtması gözden kaybolanlardansınız 8) Aynen her satırına katılmamak elde değil.
Kullanıcı simgesi
Tifa

MesajGönderen: Erhan » 29 Nsn 2009, 22:34

SpeCTRuM yazmış:Merhaba,

Teşekkürler,

Veysel

Insanlarin bisiklete bindigi yollarda ucurmayin. O sekilde birisinin ellerinin guzelcene kesilmesine sebep oldum :)
Kullanıcı simgesi
Erhan

Geri dön: Off Topic - Café DarkHardware

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: Escapetolife, Google [Bot], ismailjr, KnightFall, NeBuCHaDNeZZaR ve 43 konuk