Sigaranın kaçak olanı nasıl anlaşılır?

Off Topic! Panoya kayıtlı kullanıcıların, çok derinlere dalmadan, çeşitli konularda sohbet edebilecekleri bir alan. Bilgisayarla uğraşmaktan bunalanların biraz mola vermesi için....

Forum Yöneticisi: sondinozor

Sigaranın kaçak olanı nasıl anlaşılır?

MesajGönderen: emrahb » 14 Ekm 2008, 20:05

Sigarayı genelde yolumun üzerindeki belirli birkaç büfeden ve bazen de Migros, Tansaş'lardan alıyorum. Uzun zamandır dikkat ediyorum, aynı semtteki 2 büfenin sattığı sigarayı içer içmez müthiş bir kulak çınlaması ve baş ağrısı başlıyor, uzun süre de kesilmiyor. Hatta aynı gün içerisinde ikisinden de deniyorum, büfeden aldığım mutlaka aynı etkiyi yaratıyor. Migros, Tansaş'lardan alınanlarda sorun yok. Migros'la büfenin paketlerini karşılaştırdım, aralarında hiç bir fark yok. Hani kaçak olsalar da içinde kulak çınlatacak ve baş ağrısı yapacak diğerlerinden farklı hangi madde olabilir ki? :think:
Kullanıcı simgesi
emrahb

Ynt: Sigaranın kaçak olanı nasıl anlaşılır?

MesajGönderen: Tifa » 14 Ekm 2008, 20:28

Valla aynı şey bana da oluyor. Artık sigara alıp da paketi açtıktan sonraki ilk yaktığım için düzgün çıksın diye dua ediyorum. Eskiden "export" tabir edilenlerde TEKEL etiketi olmazdı, şimdi o etiket TAPDK oldu, normalde kaçaklarda, yani işportada tezgah üstünde satılıp da üzerinde Türkçe bir ibare olmayanlarda yine TAPDK etiketi yok. Ama aynen anlattığınız gibi farklı zamanlarda farklı yerlerden alınan sigaralarda müthiş fark oluyor. Bunun düzgününü ayırd edebilmeyi ben de çözebilmiş değilim. Bana bu olay artık bir taklitçilikten çok içilen sigaranın üreticisinin (benim için kısa malboro layt) periyodik olarak dandik-düzgün üretim değişimi yaptığı gibi gelmeye başladı. Çünkü bazen bir hafta on gün gibi bir süre sigarayı nereden alırsanız alın, buna Migros/Karfur gibi yerler de dahil, tamamen dandik, içimi berbat, boğaz yakıp baş ağrıtan, kulak çınlatan sigaralar gelebiliyor. Sonra bir şekilde düzelip yine bir hafta on gün düzgün devam ediyor, sonra yine aynı. Mutlaka bu işte bir iş var ama ben çözemedim.
Kullanıcı simgesi
Tifa

MesajGönderen: emrahb » 14 Ekm 2008, 21:01

Mesela son sigarayı ilk mesajı yazdığımda içmiştim, halen çınlama var. İşin kötüsü bunun nedenini soracak kimse de yok. Şimdi Philsa'ya mail atsam, "zaten öldürüyor da, paketin üzerine yazdık" diyecekler :)

Dediğiniz doğru olabilir, Migros'tan sigara alırken bana iyileri denk gelmiştir. Bu kaçak dediğimiz sigaralar, yine aynı firmanın farklı ülkelerde farklı kalitede tütünle ürettiği sigaralar sanırım ? Eskiden bavul tezgahlardan alırken Bulgar sigarası diye alırdık.
Kullanıcı simgesi
emrahb

MesajGönderen: root » 14 Ekm 2008, 21:06

Ben de malesef sigara içiyorum (kısa Marlboro Lights) ve aynı dertten şikayetçiyim. Bir paketin tadı diğerini tutmuyor. Genelde Migros gibi marketlerden aldığım sigarada bu sorun olmuyor, daha çok büfeden aldığım sigaranın tadı bozuk oluyor. Mümkün olduğunca büfeden almamaya gayret ediyorum.
"When I was ten, I read fairy tales in secret and would have been ashamed if I had been found doing so. Now that I am fifty I read them openly. When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up." -C. S. Lewis
Kullanıcı simgesi
root

MesajGönderen: Coldplay » 14 Ekm 2008, 21:08

O TAPDK etiketini çakmakla hafif yakıtğınızda rengi değişiyordu orjinallerin sanırım..
Kullanıcı simgesi
Coldplay

MesajGönderen: unpop » 14 Ekm 2008, 21:10

Yahu gecen pakette ben de sigara yaktıktan sonra başıma ağrı saplandı, bundan dolayı mı acaba ? Dün dikkat ettim gun içi iki üç kez başım ağrıdı hepsi de sigara içtikten sonraydı. ( kısa marlb light )
En son unpop tarafından 14 Ekm 2008, 21:11 tarihinde değiştirildi, toplam 2 kere değişiklik yapıldı.
Only a ninja can stop a ninja.
"Revenge of the Ninja - 1983"
Kullanıcı simgesi
unpop

MesajGönderen: emrahb » 14 Ekm 2008, 21:10

Öyleyse aklıma şu geliyor; firma ucuz kalite sigaralarını bakkalara büfelere dağıtıyor, Migros gibi büyük marketlere ise daha kalite olanlarını veriyor?
Kullanıcı simgesi
emrahb

MesajGönderen: Tifa » 14 Ekm 2008, 21:12

unpop yazmış:Yahu gecen pakette ben de sigara yaktıktan sonra başıma ağrı saplandı, bundan dolayı mı acaba ? Dün dikkat ettim gun içi iki üç kez başım ağrıdı hepsi de sigara içtikten sonraydı. ( kısa marlb light )

Sadece ağrı değil içiminin de çok kötü olması gerek. Böyle çek çek gelmeyen, ciğere ulaşmayan ama boğazı perişan eden, anında nefesi tıkayan, malboroyla uzaktan yakından alakası olmayan son derece yakıcı ve berbat bir tad. Ayrıca bu dandik sigaralar yakar yakmaz kendini görüntüsünden bile belli ediyor, yanan kısım hem daha fazla ve asimetrik oluyor hem de rengi normal, tadı düzgün olanlara göre daha açık gri oluyor. Fos diye yanıp gidiyor kabaca. İçi boş gibi sanki.
Kullanıcı simgesi
Tifa

MesajGönderen: ahat » 14 Ekm 2008, 21:46

İstanbul'da 1-2 kere denk geldim geç saatte aldığımda. içince belli oluyor, ilk nefesi çekince lastik yakmışsında onu soluyormuşsun gibi oluyor. Daha sonra 2-3 gün içtiğin sigaradan tat alamıyorsun. içine süngermi koyuyorlar nedir.
Körler memleketinde şaşılar padişah olur.

İnan değil sana kastım cahille sohbeti kestim !!
MaviporT.NeT

İnsanoğlu naziktir ağır sözü kaldıramaz, eşek dersin kızar da sırtına bin aldırmaz. Aziz Nesin
Kullanıcı simgesi
ahat

MesajGönderen: Fade to Black » 14 Ekm 2008, 21:57

kaçak sigaraya hiç yakalanmmak için az satılan veya camel natural, winston premier gibi paketin taklidinin zor olduğu sigaralardan içmek lazım.
Kullanıcı simgesi
Fade to Black

MesajGönderen: mfeyzifar » 14 Ekm 2008, 22:56

birakmak icin iyi neden
Ministry of Transport, Maritime Affairs and Communications / Directorate General of Infrastructure Investments | 2010 -
---
METU Dept. of Geological Engineering | 2003-2009 |
METU Dept. of Earthquake Studies / Active Tectonics | 2009-2012 |
METU Dept. of Industrial Engineering / Engineering Management | 2012-2013 |
---
Kullanıcı simgesi
mfeyzifar

MesajGönderen: emrahb » 15 Ekm 2008, 15:13

Dün bir mail atmıştım, bugün cevap gelmiş:
Ürüne ilişkin şikayetlerinizde incelememiz için şikayet konusu örnek paketi irtibat adresiniz ve telefon bilginizle birlikte aşağıdaki adrese Philsa ödemeli olarak Yurtiçi Kargo ile hiçbir ücret ödemeden gönderebilirsiniz.

Adres: Philsa A.Ş.Müşteri Servisleri
Philsa Cad.No:22 Torbalı/İzmir

Yetişkin bir tüketici olarak mamullerimizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz.
Saygılarımızla

Şimdi paketi yolladıktan sonra bir sonuç çıkmayacağını tahmin etsem de, sırf meraktan göndereceğim. İsteyenler de rahatsız olduları paketi içinde 2-3 tane sigara ve notla ile birlikte yukarıdaki adrese gönderebilirler. Eğer bakkallara ve büyük marketlere dağıtımda çifte standart yoksa, büyük ihtimalle kaçak olup olmadığına bakacaklardır.
En son emrahb tarafından 15 Ekm 2008, 15:19 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değişiklik yapıldı.
Kullanıcı simgesi
emrahb

MesajGönderen: kyolic » 15 Ekm 2008, 15:16

emrahb yazmış:İşin kötüsü bunun nedenini soracak kimse de yok. Şimdi Philsa'ya mail atsam, "zaten öldürüyor da, paketin üzerine yazdık" diyecekler :)

:mrgreen:
Kullanıcı simgesi
kyolic

MesajGönderen: schmaltz » 15 Ekm 2008, 15:29

kaçak sigarayı philsa satmıyor, bakkal çakkal bir yerden bağlantısını yapıp biraz ondan birazda bundan satıyor. sigarayı yıllardır aldığım marketten alrım, bazen mecbur kalıyorum başka yerden almaya.
schmaltz

MesajGönderen: Tifa » 15 Ekm 2008, 15:54

emrahb yazmış:Dün bir mail atmıştım, bugün cevap gelmiş:
Ürüne ilişkin şikayetlerinizde incelememiz için şikayet konusu örnek paketi irtibat adresiniz ve telefon bilginizle birlikte aşağıdaki adrese Philsa ödemeli olarak Yurtiçi Kargo ile hiçbir ücret ödemeden gönderebilirsiniz.

Adres: Philsa A.Ş.Müşteri Servisleri
Philsa Cad.No:22 Torbalı/İzmir

Yetişkin bir tüketici olarak mamullerimizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz.
Saygılarımızla

Şimdi paketi yolladıktan sonra bir sonuç çıkmayacağını tahmin etsem de, sırf meraktan göndereceğim. İsteyenler de rahatsız olduları paketi içinde 2-3 tane sigara ve notla ile birlikte yukarıdaki adrese gönderebilirler. Eğer bakkallara ve büyük marketlere dağıtımda çifte standart yoksa, büyük ihtimalle kaçak olup olmadığına bakacaklardır.

Benim de aklıma gelen ama her seferinde üşendiğim birşeyi yaptığınız için tebrik ederim. Bundan sonra dandik çıkan paketi ben de bu şekilde göndereceğim.
Kullanıcı simgesi
Tifa

Sonraki sayfa

Geri dön: Off Topic - Café DarkHardware

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: ASO, brujah, Griffon, Kibitzer, Mr.Crunch ve 41 konuk