Terhis Sonrası Askerlik Şubesine Uğrama Zorunluluğu...

Off Topic! Panoya kayıtlı kullanıcıların, çok derinlere dalmadan, çeşitli konularda sohbet edebilecekleri bir alan. Bilgisayarla uğraşmaktan bunalanların biraz mola vermesi için....

Forum Yöneticisi: sondinozor

Terhis Sonrası Askerlik Şubesine Uğrama Zorunluluğu...

MesajGönderen: NoFlyZone » 23 Tem 2008, 20:16

Geçenlerde elime terhis belgem geçti... Şöyle bir göz attım... Daha sonra hatırladım ki terhis olduktan sonraki 3 ay içersinde şubeye başvurulacak falan denmişti... Nizamiyeden çıkış yaptıktan sonra son 6 aylık hayatıma reset attığım için hem unutmuş hemde o an çok önemsememiştim, tabi haliyle de değil şubeye uğramak yakınından bile geçmedim... Olayın üzerinden de 4 sene geçti (295.Kısa Dönem)... Fazla uzatmadan, nedir durum :) Şafakta bot bağlamak görünür mü bize yine...

Aslında çok tehlikeli bir şehir efsanesi konusudur bu (yeniden askerlik yapmak,hapse atılmak vs.vs.) ama yaşanmış tecrübeler varsa bu durumla ilgili duymak isterim...
Image

"...Belki de takılan bir maskedir hayata karşı koymak için.Gülen maskenin altında ağlayan ben..." FS
Kullanıcı simgesi
NoFlyZone

Ynt: Terhis Sonrası Askerlik Şubesine Uğrama Zorunluluğu...

MesajGönderen: kyolic » 23 Tem 2008, 20:19

NoFlyZone yazmış:Geçenlerde elime terhis belgem geçti... Şöyle bir göz attım... Daha sonra hatırladım ki terhis olduktan sonraki 3 ay içersinde şubeye başvurulacak falan denmişti... Nizamiyeden çıkış yaptıktan sonra son 6 aylık hayatıma reset attığım için hem unutmuş hemde o an çok önemsememiştim, tabi haliyle de değil şubeye uğramak yakınından bile geçmedim... Olayın üzerinden de 4 sene geçti (295.Kısa Dönem)... Fazla uzatmadan, nedir durum :) Şafakta bot bağlamak görünür mü bize yine...

Aslında çok tehlikeli bir şehir efsanesi konusudur bu (yeniden askerlik yapmak,hapse atılmak vs.vs.) ama yaşanmış tecrübeler varsa bu durumla ilgili duymak isterim...

Hiç gideni görmedim ben. :)
Kullanıcı simgesi
kyolic

MesajGönderen: ResetButton » 23 Tem 2008, 20:54

ben bir kere yillik yoklamayi geciktirdim, kapiya polis gelip tebligat yapti.
yoklama yaptirmazsaniz para cezasi var.
Whoever said the pen is mightier than the sword obviously never encountered automatic weapons.
Douglas MacArthur
Kullanıcı simgesi
ResetButton

MesajGönderen: kyolic » 23 Tem 2008, 21:03

Ya yapmış bitmiş. Şubesi, yoklaması mı kalmış daha? Üzerinden de 4 sene geçmiş. Geçmiş ola.

Kimse gitmiyor zaten. Bende gitmedim (8 sene oldu nerdeyse) ve gideni de duymadım.
Kullanıcı simgesi
kyolic

MesajGönderen: deccall » 23 Tem 2008, 21:05

ben de ugramadım ama 2 - 3 yıl sonra calıştıgım yere kagıt göndermişler bir miktar ceza ödemiştim. nekadar olduğunu hatırlamıyorum. :?

galiba belirli dönemlerde arastırma yapıyorlar sadece :wink:
ImageImageImage

Devlet içinde entelektüel tartışmaların yapılabilir olması, devleti ayakta tutan unsurların tartışmaya açılması anlamına gelmez.
Kullanıcı simgesi
deccall

MesajGönderen: sobakawa » 23 Tem 2008, 23:06

şubeye gitmeye gerek yok. her sene terhis olunduktan sonra , 40 yaşına kadar yoklama yaptırılır. burda sadece güncel adres bilgilerinizin ve irtibat numaralarınızın asal da güncel tututlması için yapılan birşey. yedek subay olanlar veya kısa dönem yapanlar 1 mayıs 30 haziran arasında diğer arkadaşlarda 30 ekime kadar bu yoklamayı yaptırmalılar. Yaptırmayanlara para cezası uygulanıyor. 2003 e kadar olanlar affedilmişti sonra millete bayaa ceza gönderildi.
Diğer yerlerden güncel bilgiyi alamıyorlar mı diye düşünebilirsiniz. asal la içişlerinin herhangi bir veri alışverişi yok. Bunuda bildiğim kadarıyla asal istemiyor. kendi takip etmek istiyor.
cezalarda 2004 te 98 ytl 2005 te 118 YTL idi ,sonrası nedir bilmiyorum. ben yaptırıyorum. ama şubeye gitmeye gerek yok bildiğim kadarıyla.

Bu yoklamalarınızı fax vs . ile yaptırabiliyorsunuz. Bağlı bulunduğunuz askerlik şubenizi arayarak durum nedir ne değildir diye sivil memurlardan yardım alabilirsiniz. tutupda bi daha askere kimseyi almazlar merak etmeyin. Ancak sefer görev emri verilipde, görevli oldğunuz birliğe seferberlik tatbikatı yaptırılırsa veya eksik askerlik yapmışsanız sonradan bu tesbit edilirse ,o zaman askere çağrılırsınız. eksik sürede de sadece en yakın askerlik şubesine gidip sabah 8 akşam 5 takılıyosunuz.
ImageImageImageImageImage
Kullanıcı simgesi
sobakawa

MesajGönderen: anton fokker » 23 Tem 2008, 23:11

Bildiğim kadarıyla para cezası var. Ancak miktarı nedir, bilinmez. (Şimdi yazacağımdan ürkmeyin, bilginiz olsun diye yazıyorum, kesinliğinden emin değilim + uygulamasını duymadım ) Askeri ceza kanununda ise paraya çevrilebilir 15-20 günlük hapis cezası diyordu galiba. Belki, Sondinozor konuya daha vakıftır ya da vakıf olan birilerini tanıyordur.

Siz onu takıyorsunuz ama bakın bende ne vardı? :D

Terhis olmadan önce bazı "şanslılara" sefer görev emri vermişlerdi. Yani "savaş ya da tatbikat" halinde gel diyebilirlerdi. O "şanslı"lardan biri de bendim. Yıllarca, "bakalım ne zaman çağıracaklarda, biraz hareket göreceğim" diye düşündüm. 5 yıl kadar sonra resmi bir zarf geldi, "hah, hareket başlıyor" dedim ama zarfı açtığımda sefer görev emrimin iptal edildiği ve elimdeki belgenin geri istendiğini okudum. Şaşırdım ama madem öyle, "devlet işi, belli olmaz" diye İstanbul dışında olan kayıtlı olduğum şubeye "taahhütlü" olarak gönderdim. Sonra telefon açtım, geldi mi diye, geldi dediler. Telefona çıkan kişi, "dur yoklama kaydınıda" yapayım dedi. Ona da ayrı şaşırdım, telefondan oluyormuydu bu?

Ben de birkaç kişi dışında yoklama yaptıranı duymadım... Neyse, yazdıklarım sanırım fikir verecektir. Çok kafanıza takılırsa şubeye telefon açmayı deneyin derim. Ancak unutmayalım, gerçek askerlik savaş zamanında yapılır, o zaman geldiğinde de çağrılacakları kolay bulmak için böyle bir uygulama var. Ha, benim gibi G3 ünü özlemiş adamlar, zaten savaş çıkarsa, genel seferberlik ilan edilirse kendiliğinden şubeye gider, o yüzden gereksiz buluyorum.

Ek: Ben gönderirken Sobakawa zaten açıklamış. Yalnız o 1168 sanırım 168 filan olacak :)

Ek2: Düzeltilmiş...
" Without Love, Breath is Just a Clock Ticking "
------
" What We Do in Life, Echoes in Eternity"
------
"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır;
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır!"

Image
Kullanıcı simgesi
anton fokker

MesajGönderen: baretta1 » 23 Tem 2008, 23:20

2005 terhisiyim. Hiç yaptırmadım. Gelen giden de yok :think:
"Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir." Hz. Muhammed

"Faşizme inat kardeşimsin Hrant"

Sistem adamı :)

Q6600 | Kingston 2x1GB 800Mhz Dual | Palit 9600GT 512MB 256bit DDR3 | Gigabyte EP43-DS3L | Gigabyte GZ-X4 420W | HP Sata DVD-RW | Seagate 250GB Sata2 16MB | Windows 7 build7600
Kullanıcı simgesi
baretta1

MesajGönderen: root » 23 Tem 2008, 23:26

Bu olayı tamamen unutmuşum ya, geçen sene Mayıs'ta terhis olmuştum. Gerçi sobakawa'nın dediğine göre KD'ler için son gün 30 Haziran, yani geçti. Ya gerçekten "salla" demek istiyorum ama ne yapsam, şubeyi mi arasam?.. Yok ya, salla gitsin :)
"When I was ten, I read fairy tales in secret and would have been ashamed if I had been found doing so. Now that I am fifty I read them openly. When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up." -C. S. Lewis
Kullanıcı simgesi
root

MesajGönderen: ufo » 24 Tem 2008, 02:26

sobakawa yazmış:şubeye gitmeye gerek yok. her sene terhis olunduktan sonra , 40 yaşına kadar yoklama yaptırılır. burda sadece güncel adres bilgilerinizin ve irtibat numaralarınızın asal da güncel tututlması için yapılan birşey.

Aynen öyle. EK 18 mi ne bir form var ki çok rahat bulursunuz netten.

Doldurup şubenize postalıyorsunuz o kadar. Adres bilgileri filan var hepsi o. .
ufo

MesajGönderen: baretta1 » 24 Tem 2008, 08:48

ufo yazmış:
sobakawa yazmış:şubeye gitmeye gerek yok. her sene terhis olunduktan sonra , 40 yaşına kadar yoklama yaptırılır. burda sadece güncel adres bilgilerinizin ve irtibat numaralarınızın asal da güncel tututlması için yapılan birşey.

Aynen öyle. EK 18 mi ne bir form var ki çok rahat bulursunuz netten.

Doldurup şubenize postalıyorsunuz o kadar. Adres bilgileri filan var hepsi o. .

3 yıldır arayıp soran yok beni, şimdi bu formu doldurup "ehe ehe ben geldim" şeklinde göndererek tekere çomak sokmayayım diyorum :whistle:
"Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir." Hz. Muhammed

"Faşizme inat kardeşimsin Hrant"

Sistem adamı :)

Q6600 | Kingston 2x1GB 800Mhz Dual | Palit 9600GT 512MB 256bit DDR3 | Gigabyte EP43-DS3L | Gigabyte GZ-X4 420W | HP Sata DVD-RW | Seagate 250GB Sata2 16MB | Windows 7 build7600
Kullanıcı simgesi
baretta1

MesajGönderen: sobakawa » 24 Tem 2008, 11:52

Arkadaşlar merak etmeyin arayıp sormuyorlar sadece bulunduğunuz ilçenin mal müdürlüğünden gelen bir borç bildirim zarfı geliyor sizde mal müdürlüğüne gidip ödüyorsunuz :)

Ayrıca bunlar yurt dışı çıkışında borç olarak gözüküyor. ödemeyenlerin yurt dışına çıkışlarında problem oluyor.

bi kaç senedir gelmeme sebebi mal müdürlüklerinin milyonlarca borçluya bu borç zarflarını göndermedeki üşengeçlikleri sanırım.ufak ilçelerde hemen gönderiliyor ama büyük yerleşim olanlarda biraz problemli yüzbinlerce bu evraktan gidecek çünkü.

hersene yoklama tarihleri bittikten sona bilgisayardan yoklamasını yaptırmayanların listesi şubeden mal müdürlüğüne gidiyo. Balıkesirin Sındırgı gibi 10-15 bin kişinin yaşadığı bir ilçede 2005 yılına ait cezalı adedi 10.000 kişi civarındaydı.(ilçe dışında ve farklı şehirlerde yaşayanlar çoktu).Bundan dolayı süre uzayabilir ama karşınıza illa çıkar. geçmiş dönemlere ait yoklama yaptırılamıyor. Bilgilerinize
ImageImageImageImageImage
Kullanıcı simgesi
sobakawa

MesajGönderen: akn » 24 Tem 2008, 12:06

askerden geleli 4 sene oldu ama hiç gitmedim.
akn

MesajGönderen: Tyrant » 24 Tem 2008, 12:19

317.KsD'yim, teskere veren komutan 3 ay içinde şubene götür dedi ama hiç gitmedim. Kardeşim de aynı şekilde hiç gitmedi. Tanıdıklarımdan gideni de duymadım. :)
AMD FX-8350 @ 4.6GHz | ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 | 16GB Kingston HyperX DDR3-1600 | ASUS GeForce GTX 780 DirectCU II | 256GB OCZ Vertex 4 SSD + 2x3TB TOSHIBA DT01ACA300 RAID0 | Corsair Hydro H80i + 2x Noctua NF-F12| Sound Blaster Zx | MegaWorks THX 550 | 27" PHILIPS 278C4QHSN/00 IPS | SilverStone Raven RV02 | Logitech G105 | Razer DeathAdder 3.5G Black Edition | XFX XXX Ed. PRO 850W | LifeView FlyVideo 3000 | 4TB Seagate Backup Plus | Motorola SB6120 & ASUS RT-N56U | W7 x64 Pro
Kullanıcı simgesi
Tyrant

MesajGönderen: ResetButton » 24 Tem 2008, 12:45

fax ile de yapilabiliyor yoklama , ben son seferi oyle yaptirdim.
bagli oldugunuz subeye gore durum degisiyordur belki bilemiyorum. ama ilk kayit yaptirmakta geciktigimde de , sonra yoklamada geciktigimdede yazili uyari sonrasinda da polis yoluyla tebligat geldi. gidip cezayi odedim, aman aman bir para degil ama sonucta zamaninizi ayirip odemeniz gerekiyor.
Arkadasin soyledigi gibi belki bazi yerlerde birikiyor, cok gec gonderiliyor, o gonderilene kadar af cikiyor vs olabilir.
Whoever said the pen is mightier than the sword obviously never encountered automatic weapons.
Douglas MacArthur
Kullanıcı simgesi
ResetButton

Sonraki sayfa

Geri dön: Off Topic - Café DarkHardware

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: Erwin, Google [Bot] ve 24 konuk