dikiş izi yok edilebilir mi?

Off Topic! Panoya kayıtlı kullanıcıların, çok derinlere dalmadan, çeşitli konularda sohbet edebilecekleri bir alan. Bilgisayarla uğraşmaktan bunalanların biraz mola vermesi için....

Forum Yöneticisi: sondinozor

Ynt: dikiş izi yok edilebilir mi?

MesajGönderen: akn » 24 Hzr 2008, 12:09

scarfade ve Contractubex
bu iki ilaçın baya düzelttiğini okudum. merhem gibi bişey sanırım
yinede aramızda doktor varsa bişeyler söyler belki

http://www.kozmetikcerrahi.com/estetik_yara_izi.htm
akn

MesajGönderen: akn » 17 Nsn 2009, 15:04

sanırım şöyle bir yol varmış.az önce gazetede okuyunca gördüm.

"Yüzündeki izlerden kurtulmayı hedefleyen İzel, ikinci kez ameliyat masasında.

İstanbul Cerrahi'de ameliyat olan İzel, cildini bir kez daha soydurdu...Bugün taburcu olacak olan İzel, eskiye nazaran yüzde 70 iyileşme görülen cildinin, bu operasyondan sonra yüzde yüz iyileşeceğini söyleyerek, yapılan işlemi şöyle anlattı:

"Yüzüme komple bildiğiniz asit sürüldü... Uyandığımda yüzümde bantlar vardı. İkinci gün bir daha ameliyata alındım, onda da elmas tozlarıyla zımpara yapıldı. İşte o gece biraz şiştim. Aynaya baktığımda inanamadım. Bayağı bir ödem vardı suratımda. Ama o kadar da kötü değildi manzara. Yani öyle çok ağrılı, sancılı bir durum yaşamadım. Dediğim gibi bir gece şiştim, o gece biraz ağrım, sancım oldu, o ağrıda zaten ağrı kesiciyle geçen bir ağrıydı.
Dolayısıyla o bir gecelik ağrı değer. Hastaneden çıktıktan sonra da evde maskeli bir dönem geçireceğim. Bu bir haftalık dönemde yüzüme bir toz dökülüyor. O toz zamanla sertleşiyor, deride sertleşip, kendini bırakıyor.
Ve maske gibi yüzünde duruyor. O maske gibi duran şey aslında yüzümdeki deri. Kalıp halinde çıkıyor. Bu aşamada da hiç acı hissetmiyorsunuz. Çünkü yüzünüzdeki ölü deri çıkıyor. Bir ay sonra yüzüm bebek cildi gibi olacak."

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/anas ... sp?gid=229
akn

MesajGönderen: DeepDark » 17 Nsn 2009, 15:25

İlaç tavsiye etmem ama bu sefer prensip değişikliği yapacağım. Yara izi beladır, yardımcı olmak lazım.
Öellikle ameliyat izleri, yara izleri vs. lere genel olarak Scar(ingilizcedekinin aynısı) deniyor tıp literatüründe. Scar merhemi denilen merhemler var. Bunların etkin maddesi allantoin olanları daha etkili. Türkiye'de çok yok ama biri var ki hepsine bedel. Contractubex. Yüzünde ameliyat izi olan bir arkadaşım kullanıyordu, estetik cerrahi ile ameliyat izini biraz yok etmişler, gerisini jel halletsin diye doktor tavsiye etmiş. Onda çok etkili olduğunu gördüm. Ben de kullandım birkaç izim için. Etkisi inanılmaz derecede hızlı. Şiddetle tavsiye ederim.
Contractubex Jel için gerekli bilgi aşağıdaki linktedir.
http://www.ilacrehberi.com/cgi-bin/vade ... 54&Tview=2
Image
Image
Bu da ekşisözlük başlığı:
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=contractubex

DHW DD gururla sundu. :wink:

Arkadaşlar pentaman nickli arkadaş uyardı, ciddi alerjik yan etkileri varmış. Doktor kontrolü olmadan kullanmayın.
En son DeepDark tarafından 18 Nsn 2009, 08:09 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değişiklik yapıldı.
"Ben, söylediklerimden sorumluyum, anladıklarınızdan değil!.." La Edrî
Image
Kullanıcı simgesi
DeepDark

MesajGönderen: akn » 17 Nsn 2009, 16:30

sayın deepdark,
peki bu yara izlerinin yeni olması mı grekiyor illaki?
eski bir yar iziyse mesla 4 5 senelik
yine faydalı olur mu sizce?
akn

MesajGönderen: DeepDark » 17 Nsn 2009, 17:16

akn yazmış:sayın deepdark,
peki bu yara izlerinin yeni olması mı grekiyor illaki?
eski bir yar iziyse mesla 4 5 senelik
yine faydalı olur mu sizce?

Oluyor. Hatta yara izinin en az 6 aylık olması gerekli diyor doktorlar.
Yaranın kendi iyileşme sürecinin tamamlanması gerekliymiş. Ondan sonra bu jel ile müdahale ediliyor. Yara taze ise kullanmayın. Faydasını görürmüsünüz bilemem, ama açık yaraya kullanılan merhemlerde bambaşka hammaddeler var.

Arkadaşlar pentaman nickli arkadaş uyardı, ciddi alerjik yan etkileri varmış. Doktor kontrolü olmadan kullanmayın.
En son DeepDark tarafından 18 Nsn 2009, 08:09 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değişiklik yapıldı.
Image
Kullanıcı simgesi
DeepDark

MesajGönderen: akn » 17 Nsn 2009, 17:29

teşekkür ederim
bendeki küçük bir dikiş izi. sırt bölgesinde
kullanmaya başlayayım en iyisi
akn

MesajGönderen: 7 » 17 Nsn 2009, 18:45

bundan yaklaşık 15 sene önce aldığım 40 dikiş izim var sağ kolumda, benim içinde bi merhem varmıdır ki :roll:
Those who have the ability to imagine beyond the rules have a right, maybe a duty, to break them and damn the consequences. Eric Cantona (from the rebel who would be king)
Pele good, Maradona better, George Best
Steven Gerrard - Robbie Fowler - Paolo Maldini - Eric Cantona (1966 was a great year for England, cause it was the year eric cantona was born)
Birde Martin O’Neill.

Attack Of The Trolls / Return Of The Troll / http://www.imdb.com/title/tt0092115/
Kullanıcı simgesi
7

MesajGönderen: DeepDark » 17 Nsn 2009, 23:32

7 yazmış:bundan yaklaşık 15 sene önce aldığım 40 dikiş izim var sağ kolumda, benim içinde bi merhem varmıdır ki :roll:

Aynı merhem.
Yaranın iyileşme sürecini tamamlamış olması gerekli sadece. 6 ayla 6 sene arasında fark yok.
Image
Kullanıcı simgesi
DeepDark

MesajGönderen: pentaman » 18 Nsn 2009, 02:27

Dikiş izi yok edilemez dedikten sonra açıklamaya devam edeyim. Dikiş izi yok edilemez, çok ciddi ölçüde azaltılabilir veya kamufle edilebilir. Özellikle karın, yüz, kol ve bacaklar gibi dönem dönem açıkta duracak bölgelerdeki izlerin azaltılabilmesi veya izlerin yerlerinin değiştirilmesi ile kamuflajı mümkündür.
İzlerin azaltılabilmesi için çok fazla yöntem var :
1 ) Uzun etkili kortizol türevlerinin direkt enjeksiyonu ile mevcut dokunun azaltılması sağlanabilir, bu işlem sonrasında 3M'nin silikon bantları da kullanılarak belirgin gerileme sağlanabiliyor üstelik, bu da en basit yöntemlerden biri
2 ) Dikişler hemen alındıktan sonra "contractubex, skarfade, scarex" vs. gibi ilaçlar kullanılmaya başlanabilir, bu ilaçların ilaç olması itibarı ile doktor önerisi olmadan kullanılmasını tavsiye etmem, özellikle contractubex ciddi allerjik yan etkiler yapabiliyor. Ayrıca bu ilaçların hepsi en az 6 ay kullanıldığında etki ediyorlar. Eski ameliyat izlerine kesinlikle etki etmiyorlar, boşuna deneyerek paranıza yazık etmeyin
3 ) Dikişlerin olduğu bölge tümüyle cerrahi müdahaleyle alınarak ciltaltı dikişlerle desteklenerek iz azaltılarak sonrasında 1. ve 2. yöntem denenerek izler azaltılabilir ve ciddi anlamda daha etkilidir.
4 ) Zımpara olarak bahsettiğiniz dermabrazyon skar dokusunun kaldığı bölgelerde bir işe yaramaz, çünkü alttaki doku normal bir cilt değildir, İzel'e uygulanan yöntem zaten çok eski bir yöntem olup ameliyat izi yok etmeye yönelik değildir zaten.
5 ) En etkili yöntem ise kamuflajdır aslına bakarsanız, bu da ilk olarak ameliyatı yapan doktora bağlıdır. Ameliyatınızı estetik kaygılarla yapan doktorunuz varsa zaten şanslısınız demektir, çünkü yapacağı tüm kesileri saklamaya uygun olarak yapar. Misal apandisit ameliyatı yapan biri laparoskopik olarak hemen göbeğinizin içine yakın bir kesi yaparak asla görünmeyecek bir izle ameliyatınızı tamamlayabilir. Yine meme ameliyatı yapan doktorunuz yeterince deneyimliyse meme başının hemen altından ufak bir kesiyle zaten kısmen koyu olan bölgeye denk getirir ve iz kalmaz (Gerçi iz kalıyor, ancak bunu genelde cerrahlar ve kadınlar anlıyorlar:) ) , guatr operasyonlarını köprücük kemiğinin hemen altından yaparak izi kıvrımlara getirmek mümkün olabilir yine. Kamuflajın bir diğer boyutu ise eski izleri alma operasyonu sonrasında vücut kıvrımlarına uygun bir şekilde cildi çeşitli bölgelere kaydırma operasyonudur ki gerçekten iyi sonuçları mevcut. Mesela karnının ortasında kocaman bir kesi olan birinin külot bölgesine indirilen yatay bir kesiye dönüştürülerek asla görünmemesini sağlamak mümkün. Yine aynı şekilde meme, koltukaltına yakın bölgeler için bunlar mümkün.

Geriye kalan herşeyi unutun, herşeyin bir izi kalacaktır. Biri tamamen yok edeceğini iddia ediyorsa yalan söylüyordur, aklıma gelenler şimdilik bunlar, kendisi genel, eşi plastik cerrah olan birinin önerileridir, ciddiye alabilirsiniz, görüşmek üzere.
pentaman

MesajGönderen: 7 » 18 Nsn 2009, 02:35

büyük yaralarda göze batan skar dokusu oluyor sanırım, yada bende öyle. doku oldukca büyü olmakla birlikte , dikişler rahatsız edici değil. anladığım kadarıyla bu tip bir yara için yapılacak fazla bir şey yok uzun aradan sonra.
Those who have the ability to imagine beyond the rules have a right, maybe a duty, to break them and damn the consequences. Eric Cantona (from the rebel who would be king)
Pele good, Maradona better, George Best
Steven Gerrard - Robbie Fowler - Paolo Maldini - Eric Cantona (1966 was a great year for England, cause it was the year eric cantona was born)
Birde Martin O’Neill.

Attack Of The Trolls / Return Of The Troll / http://www.imdb.com/title/tt0092115/
Kullanıcı simgesi
7

MesajGönderen: DeepDark » 18 Nsn 2009, 08:08

pentaman yazmış:2 ) Dikişler hemen alındıktan sonra "contractubex, skarfade, scarex" vs. gibi ilaçlar kullanılmaya başlanabilir, bu ilaçların ilaç olması itibarı ile doktor önerisi olmadan kullanılmasını tavsiye etmem, özellikle contractubex ciddi allerjik yan etkiler yapabiliyor. Ayrıca bu ilaçların hepsi en az 6 ay kullanıldığında etki ediyorlar. Eski ameliyat izlerine kesinlikle etki etmiyorlar, boşuna deneyerek paranıza yazık etmeyin

Bilenin önünde şapka çıkarmak lazım.
Arkadaşlar bilen geldi, alerjik yan etkilerini ben bilmiyordum. Diğer başlıkları editliyorum.
Pentaman uyarın için teşekkürler.
Image
Kullanıcı simgesi
DeepDark

MesajGönderen: Metinyaw » 18 Nsn 2009, 08:49

Benim yüzümde 30 küsür dikiş var. Kazadan 6 yıl kadar sonra estetik olmak istedim malüm plastik cerrahi çok gelişti laser teknolojisi falan fişmekan, hiç iz kalmıyor, kızarıklık bile olmuyor hikayeleri ortada dolaşıp duruyor.

Birkaç cerrah dolaştıktan sonra kazın ayağı öyle değilmiş. laserle falan hoop diye iz yok edilmiyormuşta yara kesilip yeni yöntemlerle dikiliyormuş. Ve zamanının en iyi cerrahı tamamen kaybetmek mümkün değil ama %75 düzeltirim dedi. Efendim tam yanakta olduğu için zikzak falan dikilirmiş, güldüğümde falan kırışıklıklara karışırmış fişmekan..

Yattık bıçağın altına, 6 sene önceki kazayı yeniden yaşadık. Yüzüm kocamaan kesildi ve singer zikzak makina hesabı yada dişliye kaptırılmış gibi bir şekilde dikildi :)
Gene kazada olduğu gibi 1 aylık bir eziyetten sonra yaralar iyileşti ve izlerin gayet hafiflediğini gördük. Sonuçta %75 olmasa bile yarı yarıya bir iyileşme gördüm. Şimdi deseler %100 kaybedecez yatmam o bıçağın altına :)
Kullanıcı simgesi
Metinyaw

MesajGönderen: NoFlyZone » 18 Nsn 2009, 13:40

Ben bu başlıkta yazılanları okuduğumda bile dikiş yerim sızlıyor... İlacı sürmem mümkün bile değil huylanmaktan... Bıraktım kalsın öyle bir farkımız olsun diğerlerinden :)
Image

"...Belki de takılan bir maskedir hayata karşı koymak için.Gülen maskenin altında ağlayan ben..." FS
Kullanıcı simgesi
NoFlyZone

Önceki sayfa

Geri dön: Off Topic - Café DarkHardware

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: brujah, Erwin, Escapetolife, flu, sha, tahres ve 32 konuk