"Domuz yağı içermez"

Off Topic! Panoya kayıtlı kullanıcıların, çok derinlere dalmadan, çeşitli konularda sohbet edebilecekleri bir alan. Bilgisayarla uğraşmaktan bunalanların biraz mola vermesi için....

Forum Yöneticisi: sondinozor

Ynt: "Domuz yağı içermez"

MesajGönderen: commemorati » 04 Hzr 2008, 11:03

Tayboğa yazmış:Bildiğim kadarıyla dünya üzerinde hiçbir çikolataya hayvansal yağ atmazlar ama buna rağmen bir çikolatanın üzerine domuz yağı yoktur yazıyorlarsa bunda art niyet vardır, dini sömürme vardır.

Bildiğiniz kadarı yanlış, domuz yağı çikolata yapımında sıklıkla kullanılıyor Avrupada, domuz yağı yoktur ibaresi de dini sömürme değil dini hassasiyetleri gözetme bağlamında değerlendirmelidir, tabi Leon isimli kişinin de belirttiği ticari durum da söz konusu, öğrenmek için mi ahkam kesmek için mi yoksa domuz etinin faydalarını belirtmek için mi açtınız başlığı? anlamadım.
Kullanıcı simgesi
commemorati

MesajGönderen: MustafaKemal » 04 Hzr 2008, 11:04

Tayboğa yazmış:Bildiğim kadarıyla dünya üzerinde hiçbir çikolataya hayvansal yağ atmazlar ama buna rağmen bir çikolatanın üzerine domuz yağı yoktur yazıyorlarsa bunda art niyet vardır, dini sömürme vardır.

Zaten sorun kimin neyi ne kadar bildiği ile alakalı. Ben çocukken "bisküvilerin, çikolataların alayında domuz yağı varmış çünkü koymayınca hamuru tutmuyormuş" falan tarzında saçmalıklar dönerdi. Gerçi çocukken dediğim lise yılları falan ama 20 sene önce bu tip bilgileri teyid edebileceğimiz internetimiz falan yoktu. Duyduğun şeye ya inanırdın, ya inanmazdın. Benim bu konuya yaklaşımım ise açıkça dile getirmesem de "varsa var, domuz yağı var diye yemeyecek miyim yani" şeklinde olmuştu.

Domuz yağı yoktur uyarısını laiklikle ilişkilendirip aykırı bulmak da pek manasız olmuş. ABD'deki "mikrodalga fırında kedi kurutulmaz" uyarısı neye aykırı o zaman?

Ekleme: Eskiden söylentileri bertaraf etmek için yazılıyordu ama şimdi hala neden yazılıyor diye sorulabilir. Sebebi "15-20 sene önce yazan yazı artık yazmıyor, demek ki artık kullanıyorlar" diyenler çıkacağı içindir.
Kullanıcı simgesi
MustafaKemal

MesajGönderen: jackjoker » 04 Hzr 2008, 11:09

domuz yağı konusundan laiklik konusuna atlamak ciddi yetenek isterdi. bunu başaranlara bir alkış benden :alkis:
Kullanıcı simgesi
jackjoker

MesajGönderen: Leon » 04 Hzr 2008, 11:13

orman bolge muduru, "cok sukur bu sene orman yangini cikmadi" deyince dini referanstan laiklige aykiri oluyor da, "domuz yagi yoktur" yazinca neden laiklige aykiri olmuyor, dini referansin hasi iste.
biri bana aciklayabilir mi lutfen "ama bu cok sacma" tarzi kisa cumleler kullanmadan.
"Tell me I'm gonna see you again."
ImageImage
Yonetim tarafindan ihtar edildik, su posttan dolayi:
Leon yazmış:bu arada israil sekeri bile (bildiginiz seker) silah yapiminda kullanildigi icin gazzeye girmesine izin vermiyor. (teknik olarak mumkun). sizin boyle bir anlayis karsisinda ha gelin bizi bi denetleyin demeniz icin (soz meclisten disari) gerizekali olmaniz lazim. ki boyle bir denetlemeye hukuken haklari yetkileri falan yok.
Kullanıcı simgesi
Leon
Pano Erişimi Engellenmiştir

MesajGönderen: ağustos » 04 Hzr 2008, 11:19

Bu dedikleriniz tamamen sağlıkla ilgili ancak ne yazık ki ülkemizde anlamından tamamen saptırılmaya çalışıldığından her şeye din karıştırılmak zorunda. Dinde her zaman bir mantık olduğunu düşünüyorum ancak bunu mantıksızca kullanan, istediğimiz yere çekerek sakız eden,rezil eden insanlar.
Domuz etinde bulunan kas aralarına yerleşen ve buralarda yumurta bırakarak çoğalan bir tür bakteri ne yazık ki yüksek ısıda kaynatıldığında bile ölmeyebiliyor. Belki çok az görülüyor, çoğu insanda bu olmuyor ancak olurda bu parazit vücudunuza girerse beyine kadar yerleşebiliyor. Ayrıca domuz etinde pişirildiğinde ortaya çıkan yağ çok ciddi miktarda yağ asidi içermektedir, içinde sutoksin adlı zehirli bir madde mevcuttur. Vücuda yağ olarak giren bu zehirli maddenin dışarı atılması için lenf bezlerimizin gereğinde fazla çalışması gerekiyor. Bu fazla çalışma ise lenf düğümlerinde iltihaplanma ve şişme şeklinde rahatsızlıklara neden olur. Hastalığın tam adını bilmemekle beraber bu durum ciddi sorunlara neden olmaktadır.
Yazın İstanbulu gezmek için gelmiş İspanyol bir arkadaşımız marketten Türk çikolatası alıp kağıdının arkasında bu yazının olup olmadığını sordu bize. Şaşırarak niçin sordun dediğimizde ise düzgün olmayan yerlerde üretilmiş domuz yağının çok tehlikeli olduğunu, kuzeninin yakalandığı bir hastalık yüzünden 2-3 hafta hastane tedavisi gördüğünü ve kendisinin artık domuz yağı kullanılmış gıdalar konusunda çok dikkatli olduğunu söyledi. :ok:
Bunu da çarpıtıp,farklı yerlere çekerek yorulmayalım derim...
En son ağustos tarafından 04 Hzr 2008, 11:20 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değişiklik yapıldı.
ağustos

MesajGönderen: shuka » 04 Hzr 2008, 11:20

bir ürün çıkartsam, hedef kitlemin büyük bir çoğunluğu müslümansa, ve ürünümde domuzyağı kullanımı imkansız olmasına rağmen böyle bir şüpheye/iftiraya açıksa ürünü satmak için tabiiki üzerine "ürünümüzde domuz yağı kullanılmamaktadır" yazarım.

ya lc waikiki yada zara için bir dedikodu çıkmıştı, sahibi leyla zana diye, birden satışları düşmüştü ve gazetelere sayfa sayfa ilan vermişlerdi böyle birşey yok diye.

onlar için önemli olan "sahibinin leyla zana olmadığının gerçeği" değil. önemli olan müşterilerinin aklındakinin ne olduğu

su bile satıyor olsam ama müşterilerin aklında içinde domuz yağı varmı acaba diye bir soru olduğunu bilirsem onunda üzerine yazarım.

tabi siz işinizi para kazanmak için yapmıyorsanız, satışlar önemli değilse bilemem.
zıvoaynn
Kullanıcı simgesi
shuka

MesajGönderen: anton fokker » 04 Hzr 2008, 11:24

Tamamen konu dışı;

Bolca hesabı olan bir şahıs, hesaplarından bir kısmını "normal" sohbetler, diğerlerini provokatif amaçlarla kullandığında genelde anlayabiliyorum. Sizler ve yönetim anlayamıyormusunuz yoksa ben paranoyak mı takılıyorum? :think:
" Without Love, Breath is Just a Clock Ticking "
------
" What We Do in Life, Echoes in Eternity"
------
"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır;
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır!"

Image
Kullanıcı simgesi
anton fokker

MesajGönderen: lüle » 04 Hzr 2008, 11:24

DREAMMAKER yazmış:
lüle yazmış: Gönderen: lüle Tarih: 04 Hzr 2008, Çrş 11:34
Leon yazmış:
evet bence de laik bir ulke oldugumuzdan yazilmamali. laik bir ulkede boyle seylerin yeri yok. nufusun degil yarisindan cogu, yuzde yuzu musluman olsa biz yine de laik oldugumuzdan boyle bir sey yazilmamali. laiklige golge duser.

Laikliğinizi sevsinler sizin. Kızarmış ekmeğin üstüne laiklik sürüp yiyeceksiniz yakında. Ekmek arası laiklik, yada ekmek arası laik döner falan bile icad edebilirsiniz. Ambaljaların üstüne de laik çikolata, laik peynir falan da yazın. Hatta kasaplara da laik ineklerden mamuldür deyin.
Bu ülkede ezici çoğunluk müslümandır ve yiyeceği şeyin dini asgari şartları taşıyıp taşımadığını öğrenme hakkı vardır. Siz laik olduğunuz için canınızın çektiği her haltı yiyebilirsiniz. Ama ben ve benim gibiler için laikliğin zerre önemi kadar önemi yok.

Böyle bir yanıt Konya ya cuk diye oturmuş.

Böyle bir yanıt, İstanbul'a , Bursa'ya , Ankara'ya Erzurum'a da cuk oturuyor artık farkında değil misin? Cuk oturmayan bir tek İzmir kaldı onun da sebebi malum :mrgreen:
“Türbülansa girmiş bir uçakta ateist bulamazsınız”
Erica Yong
lüle

MesajGönderen: icemanwarsaw » 04 Hzr 2008, 11:29

Konuşulanların çoğunun maalesef yanlış yere çekilmesi ve bilmeden cevap yazılması üzücü olmuş.

"Domuz yağı içermez" yazısının altından başka şeyler aranması ise bilgisizliğimizi gösteriyor.

Çikolata, kraker, cips, şekerleme vb. gibi pek çok ürünün içinde emulgatör adı verilen katkı maddeleri bulunur. Bu katkı maddeleri ürünün raf ömrünü uzatmak, bayatlamasını engellemek, tatlandırmak, renklendirmek, parlaklaştırmak için konulur. Emulgatörler ise pekçok değişik katkıdan elde edilir. Örneğin hayvanların tırnağı, böcek, bitki kökleri vs. gibi. Jelatinin maddesi denen emulgatör içinde ise domuz yağı bulunmaktadır.

Pek çok ambalajlı çikolatalı veya çikolatasız dondurmanın içeriğinde kullanılan emulgatör içindede jelatinin bulunur. Ancak ülkemizde kullanılan jelatinin içine bildiğim kadarı ile domuz yağı konulmuyor.

Birkaç sene kadar önce yine dondurma firmalarından biri, kullandığı emulgatörün yurtdışından ithal edildiğini yazmış ve kıyamet kopmuştu. Çünkü yurtdışında domuz üretiminin fazlalığı dikkate alınınca hayvansal yağın domuz yağı olacağı doğrultusunda fikirler ortaya çıkmış ve firma "domuz yağı içermez" biçiminde bir ifade ile tüketicilerine bilgi vermişti.
Bu teknolojinin hızına yetişilmiyor vesselam....
icemanwarsaw

MesajGönderen: quad » 04 Hzr 2008, 11:35

Leon yazmış:orman bolge muduru, "cok sukur bu sene orman yangini cikmadi" deyince dini referanstan laiklige aykiri oluyor da, "domuz yagi yoktur" yazinca neden laiklige aykiri olmuyor, dini referansin hasi iste.
biri bana aciklayabilir mi lutfen "ama bu cok sacma" tarzi kisa cumleler kullanmadan.

Birinciye dini referans diyenden de cacık olmaz, ikinciye laikliğe aykırı diyen de.

Oldu sanırım.
ASRock Z77 Pro3, i5-3570K, Corsair Vengeance 2x4 GB DDR3-2133, Sapphire HD6850, Crucial M4 128GB, Samsung F3 1TB, Samsung T200, AirTies RT211, High Power B12S 550W
Kullanıcı simgesi
quad

MesajGönderen: tigermbz » 04 Hzr 2008, 11:36

anton fokker yazmış:Tamamen konu dışı;
Bolca hesabı olan bir şahıs, hesaplarından bir kısmını "normal" sohbetler, diğerlerini provokatif amaçlarla kullandığında genelde anlayabiliyorum. Sizler ve yönetim anlayamıyormusunuz yoksa ben paranoyak mı takılıyorum? :think:

ferdi külger, feyzbuh, deccal başka hatırlıyor musun? :D
--------------------------------

domuz eti tamamen sağlığa zararlı olmasından haram kılınmıştır, bunu da hatırlatalım.
Kullanıcı simgesi
tigermbz

MesajGönderen: lüle » 04 Hzr 2008, 11:41

icemanwarsaw yazmış:Konuşulanların çoğunun maalesef yanlış yere çekilmesi ve bilmeden cevap yazılması üzücü olmuş.

"Domuz yağı içermez" yazısının altından başka şeyler aranması ise bilgisizliğimizi gösteriyor.

Çikolata, kraker, cips, şekerleme vb. gibi pek çok ürünün içinde emulgatör adı verilen katkı maddeleri bulunur. Bu katkı maddeleri ürünün raf ömrünü uzatmak, bayatlamasını engellemek, tatlandırmak, renklendirmek, parlaklaştırmak için konulur. Emulgatörler ise pekçok değişik katkıdan elde edilir. Örneğin hayvanların tırnağı, böcek, bitki kökleri vs. gibi. Jelatinin maddesi denen emulgatör içinde ise domuz yağı bulunmaktadır.

Pek çok ambalajlı çikolatalı veya çikolatasız dondurmanın içeriğinde kullanılan emulgatör içindede jelatinin bulunur. Ancak ülkemizde kullanılan jelatinin içine bildiğim kadarı ile domuz yağı konulmuyor.

Birkaç sene kadar önce yine dondurma firmalarından biri, kullandığı emulgatörün yurtdışından ithal edildiğini yazmış ve kıyamet kopmuştu. Çünkü yurtdışında domuz üretiminin fazlalığı dikkate alınınca hayvansal yağın domuz yağı olacağı doğrultusunda fikirler ortaya çıkmış ve firma "domuz yağı içermez" biçiminde bir ifade ile tüketicilerine bilgi vermişti.

Jelatin denilen maddenin tamamı ithaldir. Hayvan kemiklerinden ve derisinden elde edilir. ve şekerleme - çikolata gibi maddelerin büyük çoğunluğunda kullanılır. Jelibon , marshmallow (eti puf) gibi ürünlerin çok büyük bölümü jelatindir. Gariptir ki, ülkemizde kullanılalan jelatinin çok büyük bir yüzdesi Güney Amerika, Çin , Avrupa gibi ülkelerden getirilir. Bu ülkelerin jelatin imalatında kullandığı hayvan kemiğinin ne olduğunu tahmin edin bakalım.
Müslüman ülkelerden Sadece Mısır ve Pakistan'dan jelatin girer Türkiye'ye.. Gerisi domuz, köpek vs. gibi hayvanların yenildiği ve kemiklerinin de jelatin elde edilmekte kullanıldığı ülkelerden gelir. Ve elbette ki; bu giren jelatinin tamamının sığırdan elde edildiği ve tamamen "Halal" olduğuna dair kendi ülkelerindeki islam kuruluşlarından aldıkları sertifikalarla birlikte...
“Türbülansa girmiş bir uçakta ateist bulamazsınız”
Erica Yong
lüle

MesajGönderen: Levent Pekcan » 04 Hzr 2008, 12:18

Interneti ve dedikodu gazetesini nimet bilen firmalar birbirlerine "filancanın ürününde domuz yağı varmış" diye faullü yumruklar salladıkları sürece, o yazı paketlerde daha da büyük yer alacaktır.
:perde: Levent Pekcan
Yayın Yönetmeni - DarkHardware
İçerik Yönetmeni - PC Extra
Editör & Yayıncı - TeknoSeyir
Hell is other people [Jean-Paul Sartre]
Kullanıcı simgesi
Levent Pekcan
DarkHardware

MesajGönderen: Yasin Aydin » 04 Hzr 2008, 12:31

o zaman ben de, hintliler adına, ürünlerde "ürünlerimizde inekten elde edilen besin bulunmamaktadır" yazılmasını istiyorum :hoca: :shot: :sing: :zombie: :dead:

bu cümleden de çıkaracağımız gibi, bu tür olayların yöresel (bölgesel) olması gayet doğal olmakla birlikte, dünya çapında olması
1- müslümanların (müşteri olarak) pazardaki küçümsenemez büyüklüğü
2- bu müşterilerin baskısı
sonuçlarını doğurmaktadır.
Yasin Aydin

MesajGönderen: Vega » 04 Hzr 2008, 14:12

Ben de en çok içimizde ne çok laiklik düşmanı varmış ona şaşırıyorum... Artık laikliğe nasıl ve nerelerinden uydurup saldıracaklarını bilemiyorlar... Allah'tan Birbirlerinin bile ne söylediğini anlamayacak zekadalar...

Bir de çoluk çocuk üç beş politik terim öğrenip, her başlıkta bu terimleri kullanıp sözüm ona bilmişlik yapıyor ya çok gülüyorum...

Sizlere şeriat kanunlarına uygun mükemmel bir yaşam diliyorum...

Konu başlığına dönersek, bunda yanlış bir şey yok. Dünyada ve özellikle ülkemizde, domuzu haram kabul eden büyük bir müslüman müşteri topluluğu var. Onların kafasında soru işareti kalmaması için yazıyorlar. Müşterinin "zaten bunda domuz yağı olamaz" diye mantık yürütmesine güvenemezler sonuçta, herkes mantık yürütmez, yürütemez.
Vega

Önceki sayfaSonraki sayfa

Geri dön: Off Topic - Café DarkHardware

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: Escapetolife, kHanTW, PiSi, TheCrow ve 17 konuk