Acil- Ehliyet ile oy kullanımı ve hüvviyet çıkarma süresi?

Off Topic! Panoya kayıtlı kullanıcıların, çok derinlere dalmadan, çeşitli konularda sohbet edebilecekleri bir alan. Bilgisayarla uğraşmaktan bunalanların biraz mola vermesi için....

Forum Yöneticisi: sondinozor

Acil- Ehliyet ile oy kullanımı ve hüvviyet çıkarma süresi?

MesajGönderen: SpeCTRuM » 09 Hzr 2011, 13:45

Merhaba,

Kimliğim çalınmıştı, almadım. Ama kayıp ile ilgili bilgi vermiştim karakola.

Seçimde ehliyet ile oy kullanılır mı? Geçen sefer, referandumda kullandım ehliyet ile. Seçimde fark olur mu ki?

Yarın çıkarsam, çıkar mı? Kütük Siirt'te, ikametgah Halkalı, çıkaracağım yer Büyükçekmece :)

Teşekkürler...
Kullanıcı simgesi
SpeCTRuM

Ynt: Acil- Ehliyet ile oy kullanımı ve hüvviyet çıkarma süre

MesajGönderen: Mr.Crunch » 09 Hzr 2011, 13:55

Selam,
Ehliyet ile oy kullanılır. O da yoksa pasaport, olmadı evlilik cüzdanı ile bile kullanılır.
Ehliyet bir günde çıkar mı bilmem ama nüfus cüzdanı çıkar. Gazete kayıp ilanı, muhtardan yeni cüzdan istek belgesi ve cepte kayıp cezasını ödeyecek kadar parayla ilçe nüfus müdürlüğüne gidilir, sıra beklenir, alınır çıkılır :)

Karakola verilen bilginin bir anlamı yok, zira sandık başındaki kurula hiç bir bilgi gitmiyor kayıp olduğuyla ilgili. Eğer kurulda kimliği kontrol eden adam biraz dikkatliyse soğuk mührüne falan daha dikkatli bakıyor. Benim gibi paranoyak bir adamsa 2. bir kimlik isteyebiliyor ama sanmam çok sık yapan olduğunu.
"Vandallık bizim işimiz. Her türlü isyan, çapulculuk ve slogan işleriniz itinayla yapılır, hemen teslim edilir."
Kullanıcı simgesi
Mr.Crunch
Forum Yöneticisi

MesajGönderen: Hamso » 09 Hzr 2011, 14:00

60-70TL ödüyorsunuz parasını, çıkarıyorlar hemen.
ImageImage
Phenom 955-Sapphire 5850-2x2OCZGold 1600-FSP 600W
Kullanıcı simgesi
Hamso

MesajGönderen: Yasin Aydin » 09 Hzr 2011, 14:06

Hamso yazmış:60-70TL ödüyorsunuz parasını, çıkarıyorlar hemen.

1- Emniyet'ten kayıp tutanağı çıkartılır
2- Nüfus müdürlüğüne gidilir, herhangi başka bir kimlikle (üniversite bile olur) gidilmesi işleri hızlandırır
3- Nüfus müdürlüğü sizden cüzdan parası ister (bu kalktı mı bilmiyorum)
4- Sizin cüzdanınızı vermeden önce size 65 liralık bir makbuz verir, cüzdana sahip çıkamama cezası
5- O makbuzla en yakın vergi dairesine gidilir ve makbuz ödenir, dekont alınır
6- Dekontla nüfus müdürlüğüne gidilir ve cüzdan alınır

Kadıköy gibi 3 yerin (nüfus müd., emniyet müd, vergi daires) birbirine 15 dakika yürüme mesafede olduğu bir yerde beklemeler dahil 1-1,5 saat içinde yeni cüzdan çıkarmıştım :)
Yasin Aydin

MesajGönderen: SpeCTRuM » 09 Hzr 2011, 14:12

Süper.

Sorunum şu, şu iki günde ayıracak zamanım yok. Ama, ehliyet ile oy kullanabiliyorsam, sorun yok...
Kullanıcı simgesi
SpeCTRuM

MesajGönderen: Yasin Aydin » 09 Hzr 2011, 14:22

SpeCTRuM yazmış:Süper.

Sorunum şu, şu iki günde ayıracak zamanım yok. Ama, ehliyet ile oy kullanabiliyorsam, sorun yok...

Üzerinde TCkimlik no varsa ehliyet, pasaport, nüfus cüzdanı vb ile kullanabiliyorsunuz.
Yasin Aydin

MesajGönderen: whooosh » 09 Hzr 2011, 14:39

Yasin Aydin yazmış:
Hamso yazmış:60-70TL ödüyorsunuz parasını, çıkarıyorlar hemen.

1- Emniyet'ten kayıp tutanağı çıkartılır
2- Nüfus müdürlüğüne gidilir, herhangi başka bir kimlikle (üniversite bile olur) gidilmesi işleri hızlandırır
3- Nüfus müdürlüğü sizden cüzdan parası ister (bu kalktı mı bilmiyorum)
4- Sizin cüzdanınızı vermeden önce size 65 liralık bir makbuz verir, cüzdana sahip çıkamama cezası
5- O makbuzla en yakın vergi dairesine gidilir ve makbuz ödenir, dekont alınır
6- Dekontla nüfus müdürlüğüne gidilir ve cüzdan alınır

Kadıköy gibi 3 yerin (nüfus müd., emniyet müd, vergi daires) birbirine 15 dakika yürüme mesafede olduğu bir yerde beklemeler dahil 1-1,5 saat içinde yeni cüzdan çıkarmıştım :)

Şimdi öyle mi oldu? Ben en son çıkardığımda elimi koluma sallaya sallaya nüfüs müdürlüğüne gidip cüzdanımı kaybettim demiştim, ana adı baba adı gibi birkaç basit soruyu cevaplayıp aynı memura 5-10lira kart parası verip nüfüs cüzdanımı almıştım.
Image
Kullanıcı simgesi
whooosh

MesajGönderen: SpeCTRuM » 09 Hzr 2011, 14:42

Yasin Aydin yazmış:
SpeCTRuM yazmış:Süper.

Üzerinde TCkimlik no varsa ehliyet, pasaport, nüfus cüzdanı vb ile kullanabiliyorsunuz.

O yok?
:/
Kullanıcı simgesi
SpeCTRuM

MesajGönderen: dhwuser » 09 Hzr 2011, 14:59

tc kimlik numarası olmayan kimlik ile oy kullanamazsınız.
--------------superonline ------------------------------------ köprü trafiğinde vinn
ImageImage
Kullanıcı simgesi
dhwuser
Pano Erişimi Engellenmiştir

MesajGönderen: rehaguner » 09 Hzr 2011, 15:11

7-8 ay önce kaybettiğim nüfus cüzdanımı bir iki ay önce yenilettim. Sadece muhtardan kaybettiğime dair bir belge istediler, sonrası nüfus müdürlüğünde yaklaşık yarım saat sürdü. 70 TL cezası varmış, hemen aşağıdaki vezneden ödediğim için 51 TL aldılar. 15 gün içinde ödeyince %25 indirim geyiği sanırım. Emniyet, gazete ilanı falan yok benim olayda.
Intel Q9450 , Foxconn P45A, 4 Gb. DDR2-800 , Sapphire HD5850 , Team 120 GB SSD, Samsung F3 1 Tb. , High Power Absolute Power 550W Psu, Samsung SyncMaster 226BW, Logitech G9-X, Powercom Black Knight 600VA Ups
Kullanıcı simgesi
rehaguner

MesajGönderen: TheCrow » 09 Hzr 2011, 15:15

ehliyet artık eskisi gibi deil, 5-10 dakkada 5-10tl ile çıkarıyolar. kayıp cezası olayını ilk defa duydum. 2 defasında da muhtarlıktan belge alıp gidip çıkardım az bi paraya. whooshun aynısı.

edit: kimlik yerine ehliyet yazmışım pardon.
En son TheCrow tarafından 09 Hzr 2011, 21:17 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değişiklik yapıldı.
TheCrow

MesajGönderen: Fatih Erdoğan » 09 Hzr 2011, 16:18

kısa bir süre önce annem yurtdışında kaybetmiş az daha pasaportuda kaybediyormuştu, bavulu silkelemiş görevliler paraport veznenin altına düşmüş vs derken türkiye dönüşü kimlik çıkarttık. Önce muhtar ordan nüfusa gittiler cüzdanı çıkardılar. 15 gün içindede 50,25 tl cezasını defterdarlığa yatırdık makbuzu tekrar nüfusa getirdik bu kadar.
Saygılar.
Image
"Kadın dediğin İstanbul gibi olmalı; fethi zor, Fatih'i tek"
"Para hırsını yendiğin zaman, dünyadan alabileceğini alırsın.."
Müteahhit'lere, şantiye şeflerine, saha mühendislerine İş Güvenliği eğitimi verilir..İsg Uzmanı Fatih
Kullanıcı simgesi
Fatih Erdoğan

MesajGönderen: CAZZ50 » 09 Hzr 2011, 22:16

Karakola Hırsızlıktan tutanak tutturulursa 70 TL alınan kayıp ücreti alınmıyor. Cüzdanımı arabadan çalmışlar, veya otobüsten inerken cüzdanı çaldırdım diye beyan verilebilir.
(Maalesef vatandaşını keriz ve sağmal inek olarak gören zihniyet için çözüm üretmekte herhalde ayıp değildir diye düşünüyorum.)
Image
Kullanıcı simgesi
CAZZ50

MesajGönderen: ResetButton » 09 Hzr 2011, 22:29

Yeni başlık açmadan burada sorayım.
Çipli yeni ehliyetlere -nufus cuzdanınında yerine geçen- geçileceği söyleniyordu . Var mı yeni bir bilgi?
Whoever said the pen is mightier than the sword obviously never encountered automatic weapons.
Douglas MacArthur
Kullanıcı simgesi
ResetButton

MesajGönderen: SpeCTRuM » 09 Hzr 2011, 22:52

Merhaba,

Kimliğim çalındı, 2 yıl önce :)

Tutanağım da vardı, ama nerden bulacaksın? Zaten geçerliliği de olmaz. PArasını veririm, sorun değil.

Sorun olan, muhtarlık. Muhtarlık Halkalı'da, oraya gitmemem lazım bilemedim :)

Muhtarlık mutlaka gerekli mi? Kaybettim, istiyorum deyince muhtarlık gene mi gerekli?
Kullanıcı simgesi
SpeCTRuM

Sonraki sayfa

Geri dön: Off Topic - Café DarkHardware

Kimler sitede?

Bu forumu gezmekte olan kullanıcılar: Google [Bot] ve 14 konuk